העובדת שנפלה מבניין נטמנה:
לב לבייב. ארכיון | צילום: יוסי זילגר, פלאש 90, חדשות

עורכי דינו של איש העסקים לב לבייב העבירו למשטרה מסמך ובו התנאים של איש העסקים כדי לשתף פעולה עם חקירת הברחת היהלומים והלבנת ההון בחברה שלו, כך נחשף הערב באולפן שישי. בפגישה שנערכה אתמול עם ראש היחב"ל תנ"צ חיים ניסים התנו עורכי הדין את שיתוף הפעולה של לבייב בכך שיוכל לשוב למקום מושבו בחו"ל בתום פעולות החקירה ולשוב בהתאם לצורך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לבייב נכון להתייצב בפניכם ולמסור גרסה מלאה ומפורטת לשאלות", נכתב במסמך. "בהתחשב בכך שהוא אינו תושב ישראל, הבאנו בפניכם את ההצעה הבאה: א. מר לבייב יעמיד את עצמו לרשות היחידה החוקרת במקום מושבו בחו"ל, ב. לחלופין, מר לבייב יגיע לישראל. במהלך חקירתו ישהה בתנאי מעצר בית מלא, ויפקיד ערבויות להבטחת התייצבותו העתידית. ג. בתום התקופה, יוכל לבייב לשוב לעבודתו בחו"ל ויחזור לישראל לחקירות נוספות לפי דרישתכם בהתראה סבירה".

לפני כשבועיים עצרו המשטרה ורשות המסים שישה בני אדם החשודים בהברחת יהלומים וביצוע עבירות הלבנת הון בהיקף של מאות מיליוני שקלים. החקירה החלה כבר בחודש מרס והיא נוהלה באופן סמוי על ידי היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית בלהב 433, ויחידות המכס, המע"מ ו"יהלום" ברשות המסים.

העצורים הועברו לחקירה באזהרה, בחשד למעורבות בעבירות של הברחת יהלומים, הלבנת הון, עבירות לפי פקודת המכס ומס הכנסה, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות נוספות. על פי החשד, המעורבים, כל אחד על פי חלקו, קשרו קשר, תכננו, והוציאו לפעול במשך מספר שנים הברחה של יהלומים למדינת ישראל בשווי כולל של מאות מיליוני שקלים בניגוד לחוק ומבלי לדווח לרשויות המוסמכות.

תיק החקירה נסגר, מזל הדדי (ארכיון)
מזל הדדי ז"ל | צילום: חדשות

הפרשה עלתה לכותרות שוב כשהשבוע עובדת החברה נמצאה ללא רוח חיים מתחת לבניין החברה של לבייב בבורסה ברמת גן, כשככל הנראה שמה קץ לחייה. העובדת, מזל הדדי, נחקרה בחשד למעורבות בפרשה. 

"החוקר צרח: אשתך הולכת לכלא"

קובי הדדי, בעלה של מזל, תקף בחריפות את התנהלות המשטרה בפרשה והבהיר כי "אין סיכוי" שאשתו שמה קץ לחייה. הדדי טען שחוקר משטרה אמר שמזל תלך לכלא - והוסיף: "השמועות הודיעו לי, אף אחד לא טרח להודיע לי". מאות חברים וקרובי משפחה ליוו אתמול את הדדי ז"ל למנוחות.

הבניין ממנו נפלה האישה
הבניין ממנו נפלה האישה | צילום: החדשות

הדדי קפצה או נפלה ביום שלישי מהקומה ה-10 סביב השעה 16:30. על פי גורמים המקורבים לחקירה, האישה נחקרה לפני כמה ימים כמו עובדים נוספים בחברה. היא לא הייתה העדה המרכזית בפרשה ובתום החקירה היא שוחררה לביתה. במשטרה מכחישים את הטענה כי היחידה החוקרת התקשרה למנוחה לפני שנפלה אל מותה.

"אני מרגיש דברים לא טובים, הלב שלי מפוצץ, יש לי ילדים, אני מפחד להגיד מה אני מרגיש. דברים לא מסתדרים לי", אמר הבעל בשיחה עם החדשות. "אני מאמין בדבר אחד: הצדק והאמת רחוקים ממה שהם מפרסמים עד עכשיו, יש פה דברים מעבר". הדדי דרש תשובות וטען שהמשטרה לא יודעת לומר מה רעייתו עשתה ב-40 הדקות שחלפו מהרגע שבו יצאה מהמשרד ועד לנפילתה למוות:  "שמישהו יענה לי על השאלה הזו. כשנדע איפה היא הייתה ב-40 הדקות האלה, נדע מה קרה לה".

"לא הייתה בה טיפה של רוע"

על היום שבו נחקרה רעייתו אמר: "פתאום אני מקבל שיחת טלפון מחוקר והוא צורח עליי, הוא אומר לי 'תקשיב, אשתך אשמה והיא מפה הולכת לכלא, תביא לי עורך דין לפה'. חזר על זה חמש-שש-שבע פעמים והוא צורח". הדדי הוסיף ושחזר: "אמרתי לו 'למה אתה מדבר ככה לידה?' הוא אומר לי 'אני לא לידה, אני מחוץ לדלת', ואני שומע את הנהימות שלה, שהיא הייתה מעולפת שם למשך שעה, היא הייתה חלשה. הבנתי ששוטרת טיפלה בה ונתנו לה מים והיא נחה שם".

להב 433, ארכיון
משרדי להב 433 | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות

עוד טען הדדי כי החוקר שב והטיח בו: "היא אשמה והיא יודעת הכול והיא הולכת מפה לכלא". באותה שיחה השיב לו הדדי: "אמרתי לו 'אח שלי, אל תעשה את המניפולציות האלה עליה, אתה רואה שהיא חלשה, אל תנצל. יש לה ילדים קטנים, אתה טועה בכתובת, אל תעשה לה את זה, היא חלשה, עזוב אותה, תסתכל עליה. הוא אמר לי 'לא, היא אשמה, הולכת מפה לכלא, תביא לה עורך דין לפה'".

"אמרתי לו 'אני לא רוצה להביא לה עורך דין, והיא לא יכולה לעשות כלום והיא לא עשתה כלום והיא לא יודעת כלום - אני מבטיח לך את זה'". לאחר חילופי הדברים החוקר ניתק את השיחה עם הדדי. "אחרי כמה דקות התקשר אליי עוד איזה חוקר ואמרתי לו 'זה בושה מה שעשיתם. אתם ראיתם בחורה חלשה וככה אתם מתנהגים? מה אתם עושים? לא צריך להיות חוקר כזה גדול כדי לראות שהיא חלשה'", הוסיף ונזכר.

על רעייתו המנוחה אמר: "היא מלאך, קודם כל היא אימא, קודם כל היא חברה, היא אישה שמלווה אותי ולא נפרדתי ממנה ב-20-25 שנים האחרונות. אין תמונה שלה שהיא לא מחייכת וצוחקת ומאושרת, האדם הכי מאושר בעולם. היו לנו חיים טובים, 20 ומשהו שנה של אושר. לא הייתה בה טיפה של רוע".

הדדי שב והכחיש את האפשרות שאשתו שמה קץ לחייה: "אין מצב שהיא התאבדה, זו לא האישה, היא מפחדת מעצמה. אין מצב שהיא עלתה לאיפה שאמרו לי שהיא עלתה. אמרתי למשטרה שהאישה הזו לא יכולה לעשות את זה". בעלה של העובדת הוסיף והתייחס לחקירת החשד לעבירות בשוק היהלומים: "גם אם קרה שם משהו, היא מנהלת חשבונות, זה לא מגיע לרמה הזו. מה שכתבו אצלכם, זה צריך להגיע לקודקודים. היא הייתה מתעסקת ביום יום, במע"מ, היא לא יכולה להתעסק בדברים האלה. ואם היא הייתה יודעת משהו כזה, באותה שנייה היא קמה והולכת ועוזבת ובורחת, היא לא נשארת במקום שאין בו משהו כשר".

לדבריו, גם ילדיהם טענו מהרגע הראשון שאימם לא שמה קץ לחייה: "מהרגע הראשון שפרסמו כביכול התאבדות הם צעקו ואמרו לי 'אימא יכולה לעשות דבר כזה? אימא פחדנית, היא מפחדת'". לדבריו, "אי אפשר לחשוב על זה אפילו שהאישה הזו שכולה טוב יכולה להגיע למצב שהיא תעשה דבר כזה, אין מצב שבעולם".

_OBJ

הוא נזכר שחברתה של מזל ליוותה אותה לחקירה בלהב 433: "היא התקשרה ואמרה שאמרו לה מהמשטרה לבוא. אני חשבתי שזו תחנת משטרה רגילה, לתת עדות, שלום על ישראל וזהו. אמרתי לחברה 'תקשיבי, חכי איתה שם, אל תלכי, בטח תוך 15- 20 דקות יבינו שאין מה לדבר איתה, זה כזה מיותר". למרות זאת, החקירה התמשכה ולאחר כשעה וחצי התקשר אליו החוקר והתעמת איתו. לאחר החקירה, נזכר הדדי, אשתו הייתה בסערת רגשות: "מה שהוא עשה לה החוקר הזה, כבר לא היו לה דמעות, היא אמרה לי 'קובי, אני לא יכולה'".

"אני רוצה שיזכרו שהייתה מלאך, גידלה משפחה לתפארת, הייתה הכי טובה לבריות שיש", אמר הדדי בצער. "היא הייתה מאושרת. היינו נשואים 20 שנים הכי מאושרות שיש, אין לי זיכרון אחד רע ממנה". גיסה של מזל הדדי הוסיף: "מאז החקירה, זו לא הייתה מזי שאנחנו מכירים, בלי שמחת חייםזה לא הגיוני. אני כועס על אלוהים שלקח לנו דבר כזה, כועס שהשאיר את אחי בגיל 45 אלמן עם שלושה ילדים. זה לא הגיוני, זה לא נתפס, אישה מלאת שמחת חיים".

מהמשטרה נמסר שלשום: "משטרת ישראל מצרה על תוצאותיו הטראגיות של האירוע שהתרחש בבורסה ברמת גן. מטעמי צנעת הפרט ובשל העובדה שהחקירה לקביעת סיבת מותה של המנוחה נמצאת בעיצומה, כפי שמתבצע בכל מקרה מוות דומה, אין בכוונתנו להתייחס לאירוע. נזכיר, כי משטרת ישראל פתחה בחקירה בחשד לביצוע עבירות חמורות של הברחת יהלומים, הלבנת הון, עבירות לפי פקודת המכס, עבירות לפי פקודת מס הכנסה, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד וכן עבירות נוספות שבוצעו על פי החשד על ידי גורמים העובדים וקשורים לחברת LLD", הוסיפו במשטרה.

"כל ניסיון מצד גורמים בעלי עניין לקשור בין המקרה הטראגי לניהולה המקצועי של החקירה, מצביע על אי הכרת העובדות לאשורן ויש בו כדי להטעות את הציבור. משטרת ישראל פועלת כל העת ברגישות הנדרשת, תוך הקפדה יתרה על שמירת כבודם וזכויותיהם של חשודים ונחקרים, ולצד זה פועלת באופן מקצועי כל העת בנקיטת פעולות חקירה מגוונות שתכליתן – הבאת מבצעי עבירה לדין וחקר האמת. משטרת ישראל מתייחסת לאירוע זה במלוא האחריות והרגישות הראויה ולומדת את נסיבותיו".