מחאת רשת נגד רה
ייחלץ מכתב אישום? נתניהו, ארכיון | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות

המהלך שיחלץ את נתניהו מהעמדה לדין? גורמים במערכת הפוליטית טוענים כי ראש הממשלה עשוי לבקש מהכנסת לשמור על חסינותו - כך פורסם הערב (שני) לראשונה במהדורה המרכזית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המערכת הפוליטית עובדת כרגע לפי שתי הנחות עבודה: שנתניהו כנראה יזכה בבחירות הקרובות ושיוגש נגדו ככל הנראה כתב אישום. הסתירה בין מצבו המשפטי הלא טוב למצבו הפוליטי הטוב גורמת לשלוש אפשרויות. הראשונה היא המשך כהונה גם תחת כתב אישום. השנייה היא הפעלת החוק הצרפתי, שמונע העמדה לדין של ראשי ממשלה.

משום שמדובר בשינוי של חוק יסוד, גורמים פוליטיים תוהים לגבי היתכנות של אפשרות שלישית שלא דווחה עד כה: סעיף בחוק חסינות חברי הכנסת ששונה לפני 13 שנה ומאז ועד היום לא נעשה בו שימוש.

חוקרי המשטרה בכניסה למעון רה
חוקרי המשטרה בכניסה למעון רה"מ | צילום: החדשות

לפי הסעיף הזה, חבר כנסת יכול לאחר הודעת היועץ המשפטי לבקש שלא להסיר את חסינותו, אם "כתב האישום נגדו הוגש שלא בתום לב או בתוך הפליה" והטענה להפליה מככבת כבר כמעט שנתיים בטענותיו של נתניהו. בתיק 2000 ו-4000 נתניהו טוען שהוא הפוליטיקאי היחיד שנחקר על קבלת טובת הנאה כסיקור. בתיק 1000 טען בעבר בנאומים שפרשת העטים של אולמרט לא הסתיימה בכתב אישום.

מבחינה פוליטית שמירה על חסינות היא דבר קל לאין שיעור מההליך המסובך, המורכב והממושך של שינוי חוק יסוד: לא מדובר בשינוי הכללים, אלא בפעולה בתוך הכללים - גם אם סביר מאוד להניח שבג"צ ישקול ברצינות לבטל את ההחלטה. כאן מדובר בסך הכל בשתי הצבעות, אחת בוועדת הכנסת אחת במליאה – והחסינות מופעלת לאורך כל הכהונה, אבל בשביל זה עדיין צריכים לקרות שני דברים מהותיים: שהוא ינצח בבחירות ושיוגש נגדו כתב אישום.‎