"תומך חיזבאללה וחמאס", דרעי (ארכיון) (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
דרעי. שוב חשוד בפלילים | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

יישב שוב על ספסל הנאשמים? בתום החקירה במשטרה וברשות המסים, הודיעה הבוקר (שלישי) המשטרה כי ישנה תשתית ראייתית נגד השר אריה מכלוף דרעי, אחיו עורך הדין שלמה דרעי וחשודים נוספים. נגד השר דרעי בוססה תשתית ראייתית לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים, כמו גם עבירות מס במיליוני שקלים, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט ומסירת תצהיר כוזב למבקר המדינה וליו"ר הכנסת בנוגע לנכסיו והכנסותיו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החקירה התמקדה בהעברות כספיות בסך של מאות אלפי שקלים שהועברו לשר דרעי מאנשי עסקים – במהותם, בטיבם ובאופן הדיווח עליהם; בעסקאות מכירת מגרשים שבבעלותו של דרעי בהר שמואל ובגבעת שאול; ברכישת מגרש בספסופה; בהצהרות שמסר דרעי ליו"ר הכנסת ומבקר המדינה; בדיווחים חסרים בהצהרות הון לרשויות המס ובנושאים נוספים.

במשטרה מתחו ביקורת על כך שהשר דרעי פנה בסמוך לסיום חקירתו עם אחד המעורבים בתיק ושוחח עמו על תוכן הדברים ועל עדותו הצפויה של המעורב בתיק וכן רענן את זכרונו – חרף העובדה שנדרש מפורשות שלא לשוחח עמו ואף הוזהר מפני שיבוש ראיות. במשטרה הזכירו כי החקירה החלה כסמויה במהלך שנת 2015, והפגה לגלויה באפריל 2016. במאי 2017 החל שלב נוסף בחקירה במהלכו נחקר השר דרעי באזהרה.

עו"ד שלמה דרעי. חשוד גם כן (צילום: חדשות)
עו"ד שלמה דרעי. חשוד גם כן | צילום: חדשות

תשתית ראייתית גובשה גם נגד אחיו של השר דרעי, עורך הדין שלמה דרעי, שמכהן כיום כסגן יו"ר קק"ל. התשתית נמצאה לעבירות מס במיליוני שקלים. נגד חשודים נוספים התבססה תשתית ראייתית להלבנת הון ועבירות מס. 

במשטרה הוסיפו עוד כי עדיין נמשכת חקירה בנוגע לחשדות נוספים שנחקרו – אולם מדובר בפרשה נפרדת בה לא התבססה עדיין תשתית ראייתית נגד השר דרעי. משכך, הוחלט שלא לעכב העברת התיק הנוכחי לעיון הפרקליטות, והוא יועבר אליה כבר בימים הקרובים.

יישב שוב על ספסל הנאשמים? (צילום: פלאש 90, חדשות)
יישב שוב על ספסל הנאשמים? | צילום: פלאש 90, חדשות

מלשכתו של השר דרעי נמסר בתגובה: "אנו מברכים על סיום חקירת המשטרה שנמשכה כמעט שלוש שנים. קיבלנו בסיפוק את גניזת החשדות החמורים של קבלת שוחד, גניבה מעמותות ועוד, שהביאו בזמנו לפתיחת החקירה. אנו מאמינים כי כאשר הפרקליטות תידרש לעניין, יוסרו גם שאר החשדות ויתברר כי השר אריה דרעי לא עבר על החוק". עו"ד ירון קוסטליץ, פרקליטו של עו"ד שלמה דרעי, מסר: "משוכנע שהפרקליטות תגיע למסקנה שעו"ד דרעי לא עבר עבירה כלשהי, וכי אין מקום להגיש נגדו כתב אישום".

"מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם, למעט הודו, בה שר שהורשע בעבירה פלילית חזר לכסא המיניסטר", נמסר מהתנועה לאיכות השלטון. "באווירה כזו של לית דין ולית דיין, מתפתחת תרבות של שחיתות ונורמות פסולות וכשהמלצות המשטרה מתייחסות לא רק לעבירות שביצע דרעי לכאורה, אלא גם לניסיונות חמורים ביותר לשיבוש מהלכי חקירה, לכאורה, על ידו. דווקא בעת הזו, כשברקע נשמעים דיבורים הולכים ומתגברים על מערכת בחירות קרבה, אנו קוראים לפרקליט המדינה שלא לגרור את הטיפול בתיק החקירה החשוב הזה, ולמצות את הבדיקות הרלוונטיות במהירות המרבית האפשרית".