עצורים בחשד לעוקץ קשישים (צילום: רויטרס, חדשות)
קשישה ובתה שנעקצו (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

המשטרה עצרה הבוקר (שני) 12 חשודים בהונאה ומרמה של קשישים בסכומים הנאמדים במאות אלפי שקלים. לפי החשד, העצורים עקצו את הקשישים כשהתחזו לסוכני טלמרקטינג ומכרו להם חברות פיקטיבית במועדון בתמורה להבטחה שיקבלו מוצרים במתנה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

המעצרים בוצעו במסגרת חקירה סמויה שנוהלה במשך כשנה על-ידי מפלג ההונאה של משטרת מחוז תל אביב, הרשות להגנת הצרכן, רשות המסים, הרשות להגנת הפרטיות, המוסד לביטוח לאומי ולוותה על-ידי פרקליטות תל אביב אזרחי ופלילי. במשטרה סבורים שהחשודים הונו את הקשישים בשיטתיות ולאורך זמן ועקצו מהם מאות אלפי שקלים במזומן.

לפי החשד, החשודים איתרו קשישים שמתעניינים או התעניינו בעבר במוצרים כלשהם. לאחר מכן התקשרו לאותם קשישים, והציגו את עצמם כמוכרים בחברות מומצאות בתחום הטלמרקטינג. הקשישים נענו להצעות החשודים ושילמו להם "דמי חברות במועדון", זאת בתמורה להבטחה שיקבלו במתנה את המוצר שבו התעניינו.

"תופעה בזויה של ניצול אוכלוסיות מוחלשות"

בפועל, גבו החשודים מהקשישים אלפי שקלים בגין כל עסקה, כראות עיניהם. השיטה הייתה חוזרת על עצמה מדי תקופה כשהחשודים המשיכו להונות את הקשישים ולשלשל במרמה כספים לכיסם.

הבוקר עם הפיכתה של החקירה הסמויה לגלויה, פשטו שוטרי מחוז תל אביב וחוקרי רשויות האכיפה השותפות על בתיהם ובתי העסק של החשודים ועצרו אותם לחקירה בחשד לביצוע עבירות של הלבנת הון, מרמה בנסיבות מחמירות, זיוף, הונאה בכרטיס חיוב, קשירת קשר לביצוע פשע, עבירות על-פי פקודת המיסים ועל-פי חוק הגנת הצרכן.

"עושק קשישים היא תופעה בזויה של ניצול אוכלוסיות מוחלשות. במטרה להילחם בתופעה קשה זו, פועלת המשטרה בשילוב זרועות עם רשויות אכיפה נוספות, על מנת להתחקות אחר אותם נוכלים המנצלים ועושקים את כספם של אוכלוסיות אלה". במהלך היום יובאו החשודים לבית משפט השלום בתל אביב, שם המשטרה תבקש להאריך את מעצרם.

השר לבטחון הפנים גלעד ארדן הגיב למעצר: "תפקידה המרכזי של המשטרה הוא קודם כל להגן על החלשים בחברה שלנו, זוהי גם חובה מוסרית. לכן דרשתי לשים בראש סדר העדיפויות את ההגנה על קשישים מפני ניצול או התעללות ואני שמח שהמשטרה פעלה בנחישות וכבר הביאה למעצרים בפרשייה חמורה זו".