אחרי שהוכה בתחנת המשטרה המקומית במהלך חקירה - רק כי לא רצה להתלונן על אחיו - בהלו מלסה עדיין לא מצליח לעכל את החוויה הקשה. בריאיון למהדורה המרכזית הערב (רביעי) הוא משחזר את השעות הטראומטיות: "הכבוד שלי נרמס, אני מפחד פחד מוות מהשוטר הזה, ישלח עליי את השוטרים שלו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הגיע חוקר, איך שהוא נכנס בדלת, הוא פשוט הצביע עליי", שיחזר מלסה וטען כי השוטר שאל אותו אם מתכוון להגיש תלונה נגד אחיו. לטענתו, הוא נשאל כמה פעמים ובכל פעם סירב, ואז השוטר משך אותו מהכיסא ונגח בו בפנים. "ביקשתי להתפנות באמבולנס הם אמרו 'אנחנו לא נפנה אותך באמבולנס אנחנו נפנה אותך בניידת משטרה'. אחרי שדיממתי ליטר וחצי דם, אמרו לי: 'אתה לא תעלה לאמבולנס'".

הצעיר לאחר שנפצע בתחנת המשטרה (צילום: חדשות)
הצעיר לאחר שנפצע בתחנת המשטרה | צילום: חדשות

 מלסה מספר את הסיפור כשהוא מתקשה לעצור את הדמעות. "לא היה מי שיעזור לי אז התקשרתי למשטרה, אתה מבין?", הוא תיאר. "לא היה מי שיעזור לי באותו הזמן, פחדתי שיקרה משהו. התקשרתי למשטרה וזה מה שהם עשו. זהו".

 התקרית אירעה אתמול כשמלסה נלקח לתחנת המשטרה בעקבות דיווח על אלימות מצד אחיו. בתחנה הוא הותקף והוכה, לטענת השוטרים לאחר שהשתמש באלימות גם הוא, ואחד השוטרים נגח בפניו וגרם לשבר באפו. הצעיר פונה לבית החולים, ובהיעדרו ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו. השופט מתח ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה ושחרר את החשוד.

"מתקשה להשלים עם הטענה שנדרש היה להפעיל כוח במידה כה בלתי סבירה ובלתי הולמת"

האירוע החל כאשר התקבלה פנייה בתחנת המשטרה על אחיו של מלסה, שככל הנראה היה שיכור והשתולל בתוך הבית. השוטרים שהגיעו לביתו בניידת. לאחר שסירב להגיש תלונה, השוטרים עיכבו אותו, לטענתו, לחקירה והביאו אותו לתחנת המשטרה. בשלב זה פרץ ויכוח בינו לבין השוטרים.

השופט: "תמונה מאוד מטרידה ומזעזעת" (צילום: חדשות)
השופט: "תמונה מאוד מטרידה ומזעזעת" | צילום: חדשות

בעת בקשת המשטרה להאריך את מעצרו, עורכת דינו דינה ילוז מהסניגוריה הציבורית טענה כי יש לשחרר אותו לאור האלימות הקשה. השופט אלכס אחטר מבית משפט השלום בחדרה לא התרשם מטענות המשטרה והחליט לשחרר את מלסה לאלתר וללא כל תנאי בגלל ש"שילם את חובו". בהחלטה מתח ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה: "נדלתה בפניי תמונה קשה עד מאוד מטרידה, וניתן לומר אף מזעזעת. אני מתקשה להשלים עם הטענה שנדרש היה להפעיל כלפי החשוד כוח במידה כה בלתי סבירה ובלתי הולמת על מנת לנטרלו. לא ברור כיצד ממתלונך הפך לחשוד באופן שנזקק לקבלת טיפול רפואי‎".

"במקרה זה מדובר באירוע חריג הן בחומרתו והן במהותו", כתב השופט. "הדבר מתבטא בכך שהחשוד לא רק עוכב אלא גם נעצר וזאת בהיותו המתלונן בתיק. הסיבה למעצרו נעוצה באירוע שארע בתחנת משטרת חדרה במהלכו הותקף החשוד בידי שוטר באופן קשה ובלתי מידתי. נצפו באפו חבלות של ממש. הוא היה כפות ואזוק בידיו ורגליו בעודו מקבל את הטיפול הרפואי".

השופט הוסיף: "השוטרים התעקשו לחייב את החשוד להגיש תלונה נגד האח ומשסרב, לטעמי, ללא הצדק סביר כלשהו, הורו על עיכובו והבאתו לתחנת משטרת חדרה. ניתן היה לכל היותר לזמנו למסור עדות ולכל פעולה חקירתית אחרת". לדבריו, "מצופה מהמבקשת (המשטרה) לנהוג ברגישות ובתבונה ולהרחיק את הגורם המפריע, ולא לגרום להסלמת האירוע באופן בלתי מידתי ובלתי מחייב. אין פרופורציה בין פגיעת השוטר לבין החבלות הקשות והברוטליות שנראו על פניו של החשוד‎. פגעו בכבודו, בפרטיותו ובזכויותיו הבסיסיות. על המשטרה להפעיל שיקול דעת‎".

השופט ציין גם כי האירוע לא דווח עד כה למחלקה לחקירות שוטרים. עו"ד דינה ילוז מהסניגוריה הציבורית אמרה לחדשות: "בהרבה שנים כעורכת דין לא ראיתי מקרה חמור של תקיפה בתחנת משטרה ואז גם עוצרים את המותקף, ואחרי זה הוא שוכב אזוק בבית חולים לשבע שעות".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, מי שהתקשרה למשטרה בבהילות הייתה האחות שהתלוננה כי אמא שלה לבד ומפחדת, בגלל ששני אחיה תוקפים זה את זה כשהיא מציינת בפירוש: 'הוא רוצה להרוג אותו'. ניידת המשטרה וצוות השיטור שהגיעו לדירה נתקלו בשני אחים שהיו, ככל הנראה, תחת השפעת סמים ואלכוהול ונהגו באלימות אחד כלפי השני. על כן, שני האחים עוכבו לתחנה להמשך חקירה כאשר אחד מהם, שתקף והיכה קודם לכן את אחיו, התפרע בחדר החקירות תקף את השוטרים וגרם נזק כבד לרכוש תוך שהוא מנפץ את צג המחשב לרצפה. תוך כדי כך, נחבל הנחקר באפו, נסיבות חבלה זו הועברו על ידי משטרת ישראל להמשך בדיקה במח"ש".

"משטרת ישראל פועלת בהתאם להוראות החוק, על מנת לשמור על ביטחון הציבור וכך פעלה גם במקרה האמור", הדגישו. "לאור כל זאת הובא לדיון בבקשה להאריך את מעצרו בפני בית המשפט. עוד נציין כי בניגוד לנטען בשום שלב *לא אולץ החשוד להתלונן".