"החלטות דרמטיות מתקבלות בהינף יד" | צילום: רויטרס, חדשות

גורם בכיר המשטרה התייחס היום (חמישי) לסיום חקירת פרשת הצוללות שהסתיימה עם המלצה להעמיד לדין שישה חשודים: "אם פרשת קו 300 הייתה קו פרשת המים של שב"כ - תיק 3000 הוא קו פרשת המים של תעשיית הרכש הביטחונית של ישראל ושל המל"ל". המשטרה טוענת שהתגבשה תשתית ראייתית נגד שישה מעורבים בפרשת הצוללות - תא"ל (מיל') אבריאל בר יוסף, תא"ל (מיל') שי (שייקה) ברוש, אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום, עו"ד דוד שמרון, השר לשעבר מודי זנדברג ודוד שרן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על עדותו של עד המדינה מיקי גנור אמר הגורם: "נשארנו פעורי פה כאשר מיקי גנור חשף בעדותו הראשונה את החוקרים לעולם התוכן של הרכש הביטחוני של ישראל. אם עד אז האמנו כאזרחי המדינה שהחלטות על כלי שיט במאות מיליוני אירו מתקבלות בשיקול דעת, באחריות ובדאגה אמיתית לביטחון המדינה - התברר לנו שההחלטות הדרמטיות האלה מתקבלות בהינף יד, כלאחר יד, מתוך שיקולים זרים ועבור בצע כסף".

לדברי הגורם הבכיר, הפרשה הזו מסמלת את אובדן הנאיביות: כל הכוורת שהקיפה את ראש הממשלה ונחקרה - דוד שמרון, מודי זנדברג, דוד שרון ואבריאל בר יוסף - טענה בתוקף בחקירות השונות שבנימין נתניהו לא ידע ולא היה מעורב במעשים הפליליים לכאורה שעולים בפרשה. 

באשר לעדויות של משה (בוגי) יעלון ויאיר לפיד, שטענו שנתניהו כן ידע והיה מעורב, אמר הגורם: "לעיתים יש פער בין דברים שנאמרים בחדרי חקירות לבין מה שנאמר בחוץ ובכל מקרה כדי לבסס טענות צריך שיהיו ראיות ובמקרה הזה של נתניהו אין שום ראיה שקושרת אותו לחשדות לפלילים שנחקרו". גם רמת המודעות של השר יובל שטייניץ לחשדות ולעבירות הפליליות נשללה בחקירה – אין שום ראיה לכך שהוא פעל מתוך מניעים פסולים‎.

לא נמצאה תשתית ראייתית. מולכו
לא נמצאה תשתית ראייתית. מולכו | צילום: מיכאל פטל/flash90, חדשות

‎עד המדינה גנור העביר למשטרה עשרות קלטות שמבססות את כל החשדות שהוא מעלה נגד עמיתיו שאותם הוא עצמו קשר לפרשה, ובכך מפליל אותם.

כך למשל, בעניינו של האלוף במיל' מרום (צ'ייני), שפעל עוד בעת שהיה בשירות ובמדים לקדם את האינטרסים של התאגיד הגרמני טיסנקרופ ועוד לפני כן למען מינויו של מיקי גנור כנציג התאגיד בישראל, וכך גם בעניינו של אבריאל בר יוסף בעת שהוא דורש גמול כספי מגנור על פעולות הלובינג שהוא עושה למענו בפני כמה מערכות שלטון‎. כך גם בקשר שנוצר בין גנור לבין עו"ד שמרון, שאותו הוא רותם בעיקר כדי לפתוח דלתות - אך דואג לתגמל אותו בדרכים מתוחכמות עבור פעולות שביצע לקדם את עסקאות כלי השיט מול הגרמנים.

המשטרה ממליצה להעמיד לדין 12 חשודים – שישה מהם בעבירות הכבדות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. "זו הייתה אחת החקירות המורכבות, המסובכות והרגישות שניהלה המשטרה מאז ומתמיד", אמר הגורם הבכיר. "מתחילתה מלווים את החקירה הזאת כמה פרקליטים מפרקליטות המדינה וצמרת משרד המשפטים"‎.

מפקד חיל הים לשעבר מרום (צ'ייני)
מפקד חיל הים לשעבר מרום (צ'ייני) | צילום: פלאש 90/ משה שי, חדשות

מוקדם יותר היום, וכפי שפורסם במהדורה המרכזית, המשטרה טוענת שהתגבשה תשתית ראייתית נגד שישה מעורבים בפרשת הצוללות - תא"ל (מיל') אבריאל בר יוסף, תא"ל (מיל') שי (שייקה) ברוש, אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום, עו"ד דוד שמרון, השר לשעבר מודי זנדברג ודוד שרן. המשטרה ציינה כי "לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות" מצדו של עו"ד יצחק מולכו, מקורבו, יועצו ושליחו האישי לשעבר של ראש הממשלה.

תא
תא"ל במיל' בר יוסף | צילום: פלאש 90, חדשות

מפלגתו הליכוד פרסמה הודעה שבה התייחסה להמלצות: "הניסיונות של השמאל להדביק את פרשת הצוללות לראש הממשלה נתניהו - התרסקו אל קרקע המציאות. אנו משתתפים בצערם של לפיד וגבאי שגם הפעם נגוזה תקוותם הנואשת להחליף את ראש הממשלה נתניהו באמצעות האשמות סרק".

עו"ד שמרון הדף את הטענות בשיחה עם החדשות ואמר כי לא ביצע עבירה. "לא הספקתי לקרוא את ההמלצות אבל שמעתי על התקציר שלהן",אמר שמרון בשיחה עם החדשות. "הואיל ולא עברתי שום עבירה, בוודאי לא העבירות שמיוחסות לי על ידי המשטרה, אני מעריך ומאמין שבסופו של דבר תכריע בעניין פרקליטות המדינה ותסגור את הדבר הזה שיחלוף מן העולם". 

עו"ד ציון אמיר, פרקליטו של אלוף במיל' מרום (צ'ייני), מסר בתגובה: "מדובר בהמלצה מופרכת מן היסוד, צ'ייני היה ונותר נקי כפיים. יש להצטער על עמדת המשטרה שכידוע אין לה משמעות של ממש. אנו משוכנעים כי הפרקליטות תחליט אחרת"‎.

פרקליטו של בר-יוסף, עו"ד ז'ק חן, מסר בתגובה: "הודעת המשטרה נגועה באותה המגמתיות שאפיינה את החקירה כולה. אין לנו ספק שבחינה עניינית ורצינית של העובדות, שתעשה על ידי הפרקליטות, תעלה שלא נפל פגם בהתנהלותו של תת-אלוף (בדימוס) אבריאל בר יוסף".

פרקליטו של השר לשעבר מודי זנדברג, עו"ד ירון קוסטליץ, מסר כי הוא משוכנע שהפרקליטות תגיע למסקנה כי אין מקום להגיש כתב אישום נגד מר זנדברג, וכי לא נפל בו דופי.