כמעט פי 5 שנאה ברשת תוך 3 שנים (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
כמעט פי 5 שנאה ברשת תוך 3 שנים | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

השנאה למשטרה ברשת במגמת עלייה מדאיגה: ממחקר חדש, שממצאיו נחשפו הערב (שבת) לראשונה בחדשות סוף השבוע, עולה כי חל זינוק חד בשיח השנאה ברשת נגד משטרת ישראל. ממחקר דוח השנאה של קרן ברל כצנלסון וחברת המחקר Vigo עולה כי חל גידול של 149% בתגובות ובהודעות המסיתות נגד המשטרה, בהשוואה לשנה שעברה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מדובר בעלייה עקבית ומדאיגה של 498% אחוז, כמעט פי 5, בשיח השנאה נגד המשטרה מאז 2015. רוב התגובות המסיתות מגיעות מפרופילים המזוהים עם הימין: 58% מהמסיתים נגד המשטרה מזוהים פוליטית עם הימין, 2% מהשמאל ו-40% לא מזוהים פוליטית.

בנוסף לזינוק בשיח השנאה נגד המשטרה, שיח השנאה נגד המפכ"ל היוצא רוני אלשיך גם כן עלה, ב-25% ביחס לשנה שעברה וב-108% מ-2015. נוסף על כך, 53% מההסתה כנגד המפכ"ל היוצא ברשת הינה מהימין ורק 6% מהשמאל, בעוד 41% בלתי מזוהים.

זינוק במסרי השנאה גם נגד אלשיך (צילום: תומר נויברג, חדשות)
זינוק במסרי השנאה גם נגד אלשיך | צילום: תומר נויברג, חדשות

בחודש פברואר התרחשה עלייה חדה בשיח השנאה כנגד המשטרה והמפכ"ל, לאור פרסום המלצות המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו בגין שוחד בתיקי 1000 ו-2000.

הדוח בדק לעומק אמירות, ביטויים, מילים, וצירופים רלוונטיים הקשורים למשטרה ולמפכ"ל היוצא רוני אלשיך - בהקשרים שליליים, מסיתים, ואלימים. המחקר לא כלל ביקורת לגיטימית או חוסר שביעות רצון. במחקר נבדקו התבטאוטות בתקופת הזמן שבין 1 בנובמבר 2017 ל-30 אוקטובר 2018, והוא כלל את השיח בכל הפלטפורמות הציבוריות הדיגיטליות: פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, יו טיוב, אתרי אינטרנט וחדשות (טוקבקים), בלוגים ופורומים.

דוח השנאה של קרן ברל כצנלסון, בשיתוף חברת המחקר Vigo, מנטר את גלי השנאה בשפה העברית ברשת: הדוח חולש בכל רגע נתון על למעלה מחצי מיליון שיחות ומנתח את ההסתה והשנאה באופן כמותני ואיכותני.

ענת רוזיליו, מנהלת הזירה הציבורית בקרן ברל כצנלסון, על הפרטים בסקר:  "בשנים האחרונות ישנה עלייה מדאיגה בדה-לגיטימציה כלפי מוסדות דמוקרטיים מצד הציבור, שחלקה הגדול הינה תוצר של התבטאויות חריפות ומסיתות של הפוליטיקאים בממשלה המערערות על אמינותם ויושרתם ומהוות כר פורה לתיאוריות קונספירציה כנגדם. שיח השנאה אליו נחשפנו במחקר כלפי המשטרה, שרובו מגיע דווקא מפרופילים המזוהים עם הימין, מעיד עד כמה שיקולים פוליטיים צרים מכשירים את הקרבתן של כל הפרות הקדושות".