מנדלבליט, ביטן ואלשיך
מנדלבליט, ביטן ואלשיך | צילום: פלאש 90/ יונתן סינדל

פרטים חדשים על עיתוי חקירת יו"ר הקואליציה: הערב (ראשון) פורסם במהדורה המרכזית כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן ביקשו מהמשטרה לעכב את חקירתו של ח"כ דוד ביטן. חקירתו של ביטן בשבוע שעבר גררה ביקורת ציבורית רבה, וגם בתוך מערכת אכיפת החוק - אך מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך קבע כי ביטן ייחקר במועד שנקבע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מועד המעבר לחקירה גלויה וזימון ביטן לחקירה נקבע כבר לפני מספר שבועות ותוכנן ליום ראשון שעבר, 3/12, במנותק מהאירועים הפוליטיים - אלא שאז התברר שחוק ההמלצות צפוי לעלות להצבעה יום לאחר מכן. המשמעות ברורה: חקירתו של יו"ר הקואליציה שמקדם את החוק בעיתוי זה עלולה להצטייר באופן בעייתי.

פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשל יצרו קשר עם אלשיך ואמרו לו לשקול מחדש את עיתוי פתיחת החקירה: "זה לא ייראה טוב". השניים המליצו לאלשיך לדחות את החקירה של ביטן בשבועיים - על מנת שהמהלך לא יתפרש כסיכול החוק או כ"נקמה" עליו.

דוד ביטן ובנימין נתניהו
נתניהו מגבה את ביטן | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

אלשיך, שהיה בביקור בארה"ב, לא הסכים וטען: "זה לא טוב מבצעית, צריך לעשות את זה עכשיו". לדבריו, דחיית זימונו של ביטן תפגע בחקירה. מנדלבליט החליט לקבל את עמדת המפכ"ל למרות שחלק עליה. גורמים במשטרה אומרים בתגובה לדיווח: "אם היינו מכניסים שיקולים פוליטיים לחקירה, זה כבר היה אומר עלינו דברים לא טובים". במשטרה ובמשרד היועמ"ש סירבו להגיב לדיווח.

הערב התייחס נתניהו לראשונה גם לחקירתו של יו"ר הקואליציה. "לדוד ביטן עומדת חזקת החפות מול כל אדם ואני מאוד מעריך אותו ומחבב אותו ומכבד את העבודה המצוינת שהוא עושה", אמר ראש הממשלה. קודם לכן נחקר ביטן במשך כ-9 שעות ביחידת להב 433, במסגרת פרשת השחיתות החמורה בעיריית ראשון לציון (תיק 1803). ביטן, החשוד בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, נחקר בפעם השלישית: על פי ההערכה ביטן יבקש מהמשטרה להתאים את ימי החקירה לימים בהם מתקיימות הצבעות בכנסת.

משה יוסף בהארכת מעצרו, ארכיון
משה יוסף בדיון בבית המשפט | צילום: החדשות

ב"אולפן שישי" דיווחנו לראשונה על הקלטות שנמצאות בידי המשטרה בהן ניתן לשמוע את ביטן סופר מזומנים עם הקבלן משה יוסף, אחד העצורים בפרשה ומי שהראיות נגדו עוצמתיות ביותר. במהלך חקירותיו הקודמות של יו"ר הקואליציה הוא עומת עם הקלטות ועדויות מ-3 פרשות שונות, ונראה שהטחת הראיות בפניו של ביטן תימשך גם בחקירה הנוכחית.

יוסף, חברו הקרוב של ביטן מהשנים האחרונות, הוא איש המפתח בפרשה. על פי החשד השיטה עבדה כך - ביטן פתח דלתות וסידר סידורים עבור שורה של קבלנים, אך את כספי השוחד הם לא שילמו לביטן אלא ליוסף עצמו, שאף נתן להם חשבוניות פיקטיביות עבור השוחד.

ביטן לאחר חקירתו (ארכיון)
ביטן יוצא מחקירתו הקודמת בלהב 433 | צילום: החדשות

המשטרה השתילה מכשירי האזנה בחנות הרהיטים של יוסף בראשון לציון, ובהקלטות כאמור ניתן לשמוע את ביטן ויוסף סופרים מזומנים. מפאת עוצמתן של הראיות נגד יוסף, המשטרה מנסה לשכנעו להיות עד מדינה בפרשה ובכך להביא להפללת רבים אחרים.

ביטן יידרש ל-5 חקירות נוספות

מקורבים לביטן טוענים כי מהחומרים שהוצגו לו עד כה אפשר לומר שהוא יכול להתמודד עם הממצאים וכי יש לחבר הכנסת תשובות טובות לכל השאלות. למרות שהיום ביטן ייחקר בפעם השלישית, ההערכות הן שהוא יידרש ל-4 חקירות נוספות לפחות.

מקורביו של ביטן מפצירים בו להישאר בתפקידו כיו"ר הקואליציה. ההערכה כעת היא שאם הוא נחשף למידע דרמטי במהלך החקירה לא תהיה לו ברירה אלא לעזוב את התפקיד. עם זאת, הוא ככל הנראה מתכוון להמשיך ולכהן כח"כ, מה שגם מקנה לו זכויות מסוימות בהליך החקירה כמו החסינות מפני מעצר.