קצין, צבא, אילוסטרציה, חייל (צילום: פלאש 90 טל מנור, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: פלאש 90 טל מנור, חדשות

הותר לפרסום: המשטרה עצרה בחודש האחרון 20 קציני צה"ל ועובדים בחברות התקשורת גילתק ויוריקומס בחשד שהוציאו במרמה יותר מ-100 מיליון שקלים ממשרד הביטחון וצה"ל. החשודים נעצרו בתום חקירה סמויה ביאחב"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך החקירה נחשף לכאורה שיתוף פעולה בין קציני צבא בכירים ומפקחים מטעם צה"ל, לבין עובדים בחברות גילתק ויוריקומס. החשודים, על פי החשד, הוציאו במרמה עשרות מיליוני שקלים מהצבא לאורך שנים, על ידי דרישות תשלום עבור עבודות שלא בוצעו או בוצעו בחלקן, והכל תוך מתן שוחד בסכומי עתק לגורמים שפיקחו עליהם.

מדובר בחקירה המנוהלת על ידי משטרת ישראל, בשיתוף המלמ"ב, המשטרה הצבאית החוקרת ורשות המיסים ובליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ומתמקדת בעבירות חמורות הנוגעות למרמה וטוהר המידות.

החברות גילתק ויוריקומס מבצעות עבודות תשתית לתקשורת בצה"ל ובמשרד הביטחון, והעניקו את שירותיהן החל משנת 2012 ועד לשנת 2017 במסגרת מכרז בשווי של 250 מיליון שקלים. במהלך החקירה נחשף לכאורה שיתוף פעולה בין קציני צבא בכירים ומפקחים מטעם צה"ל, לבין עובדים בחברות המדוברות. החשודים, הוציאו על פי החשד במרמה עשרות מיליוני שקלים מהצבא לאורך שנים, על ידי דרישות תשלום עבור עבודות שלא בוצעו או בוצעו בחלקן, והכל תוך מתן שוחד בסכומי עתק לגורמים שפיקחו עליהם.

עוד עלה מהחקירה כי עובדים בחברות סיפקו ליחידות צה"ל מוצרים שאינם כלולים במכרז, דיווחו על היקפי עבודה לא כפי שבוצעו בפועל וניפחו חיובים על מנת להגדיל את רווחיהם. לאחר מכן הנפיקו חשבוניות, תוך שהם מסתירים ממשרד הביטחון את סוג והיקף העבודות שבוצעו או את סוג הפעילות וכמות המוצרים שנופקו בפועל.

בתוך כך עלה החשד כי עובדים בחברות גילתק ויוריקומס זייפו ועשו שימוש בחותמות מזויפות של קצינים ונגדים בצה"ל, הנפיקו חשבוניות פיקטיביות לצורך קבלת מימון מהבנקים, וכן שלחו למשרד הביטחון כתבי כמויות שזויפו במטרה להקדים את קבלת התשלומים.

עורכת הדין זיוה אגמי כהן, עו"ד יעקב סבג ועו"ד יוסי חמצני המייצגים את את החברות גילתק ויוריקומס, מסרו כי "בשלב מקדמי זה של החקירה חשוב להבהיר שחברת יורוקומס נתנה שירותים כספק לגילתק ועניינה עדיין בבדיקה. מרשינו שיתפו פעולה באופן מלא עם החוקרים ומסרו גירסה מפורטת. אין לנו ספק שבתום החקירה הדברים יתבהרו והחשדות יוסרו".