גופשטיין מובא להארכת מעצר, היום (צילום: TPS)
גופשטיין מובא להארכת מעצר, היום | צילום: TPS

מעצרו של ראש ארגון להב"ה בנצי גופשטיין, שנלקח מביתו לחקירה לפנות בוקר (ראשון), לא הוארך: בית המשפט שלח את גופשטיין למעצר בית למשך חמישה ימים בתנאים מגבילים. גופשטיין חשוד באיומים על ערבים שקיימו קשרים עם יהודיות. פרקליטו של גופשטיין, עו"ד איתמר בן גביר, מתח ביקורת על המשטרה ואמר כי מדובר במעצר ראווה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גופשטיין, שנעצר יחד עם 14 פעילי ימין קיצוני לאחר חקירה סמויה, אמר בבית המשפט: "לא יעזור לאף אחד, נמשיך להציל את בנות ישראל". 10 מבין החשודים כבר שוחררו לבתיהם.

גופשטיין תיאר את מעצרו הדרמטי: "בחמש בבוקר דפקו בדלת כאילו אני עבריין, לחקירה על זה שאמרתי לבחורה שהיא לא צריכה להיות עם ערבי. על זה מאשימים אותי, זו האשמה הגדולה - ניסו למצוא עוד כל מיני דברים". עוד האשים גופשטיין את המשטרה על כך ש"אצה רצה", לדבריו, להעמיד אותו לדין לאחר שהוגשה עתירה לבג"ץ נגד מעשיו.

בכפוף לשימוע: אישום נגד גופשטיין (צילום: פלאש 90  יונתן סינדר)
בנצי גופשטיין, ארכיון | צילום: פלאש 90 יונתן סינדר

המשטרה נגד להב"ה: "לגדוע את התופעה"

המעצרים הגיעו לאחר שבועות של חקירה סמויה משותפת למשטרה ולשב"כ, ממנה עלה חשד כי הפעילים מאיימים על ערבים שמקיימים קשרים עם יהודיות. במהלך המעצרים ביצעו בלשי היחידה המרכזית של המשטרה חיפוש בבתי החשודים ואספו ממצאים.  

גל המעצרים בוצע לאחר שבמהלך התקופה האחרונה התמודדה המשטרה, בשיתוף שירות הביטחון, עם מספר אירועים של תקיפות והתנכלויות לבני מיעוטים בירושלים על ידי פעילי ארגון להב"ה וזאת על רקע סוגיית ההתבוללות. בתקופה האחרונה נאסף מידע בשב"כ בעקבותיו נפתחה חקירה סמויה בעניין. כמו כן, זוהו ניסיונות מצד חברי הארגון להרחיב את הפעילות.

ההחלטה על קיום החקירה ועיכוב ומעצר הפעילים נועד "לגדוע את התופעה ולמנוע את המשכיותה", כך לדברי המשטרה. "משטרת ישראל תפעל בכל מקום בו עבריינים לוקחים את החוק לידיים, מאיימים, סוחטים ופועלים באלימות מכל סיבה שהיא". כלל החשודים הובאו לחקירה ביחידה המרכזית ובהמשך יוחלט מי מהם יובא בפני בית המשפט לדיון בעניינו. החקירה המשטרתית נמשכת, בעקבות העתירה שהוגשה לפני כמעט שנה על ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה והמטה למאבק בגזענות נדרש הסבר מדוע גופשטיין ופעילי להב"ה לא נחקרו בגין הסתה ואיומים.

"התבוללות זו סכנה", עו"ד איתמר בן גביר (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
"המשטרה עושה דברם של השמאל הקיצוני", עו" | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

לפני כשנתיים זומן גופשטיין לחקירה במשרדי המפלג לפשיעה לאומנית בימ"ר מחוז ש"י בחשד להסתה, בעקבות דבריו שהוקלטו ופורסמו ב"כיכר השבת" בהם הסית לכאורה להצתת כנסיות.

במסגרת פאנל שבו השתתף בישיבת וולפסון בירושלים, הבהיר גופשטיין כי הוא תומך בהצתת כנסיות כחלק מציווי פוסקים שקראו לבער עבודה זרה. גם תגובותיהם המופתעות והנזעמות של שאר המשתתפים לא גרמו לו לחזור בו מדבריו.

בשנת 2014 בתום חקירה סמויה של מחוז יו"ש במשטרה נעצרו 10 חשודים מארגון להב"ה בהם גם ראש הארגון בנצי גופשטיין. בשמטרה טענו שהחשודים הסיתו וקראו לביצוע פיולות טרור על רקע גזעני. גל המעצרים התבצע לאחר ששלושה מחברי הארגון הואשמו בהצתת בית הספר הדו לשוני בירושלים.