גורמים בכירים במשטרה ובפרקליטות הגיבו היום (רביעי) לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בו תקף את גורמי אכיפת החוק. על פי אותם בכירים, בתיקי שחיתות שלטונית ופשיעה חמורה, יותר מ-80% מהמלצות המשטרה הופכות לכתבי אישום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר שאתמול התברר שהנתונים אותם הזכיר ראש הממשלה בנוגע לנשיא ריבלין היו שגויים, המשטרה משיבה בנוגע ליתר ההאשמות של נתניהו. על פי הגורמים במשטרה, רק 30% מהתיקים עליהם ממליצה המשטרה להגיש כתב אישום נסגרים בסופו של דבר, מחצית ממה שהזכיר ראש הממשלה.

גורם בכיר במטה הארצי התייחס היום לנאום של נתניהו ואיים כי ברגע שההמלצות יתפרסמו, הציבור יבין את התגובות של נתניהו: "את שלנו נאמר בסיכומי החקירה ובהמלצות שיתפרסמו. אולי אז הציבור יבין למה ראש הממשלה נשמע אמש כעוס ולחוץ".

מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "הנתון שנמסר על ידי משה נוסבאום, לפיו רק 30 אחוזים מהמלצות המשטרה נדחות על ידי הפרקליטות נסתר באופן חזיתי על ידי הנתונים שמסר פרקליט המדינה עצמו בכנסת, שלפיהם שיעור הדחייה של המלצות המשטרה גבוה בהרבה".

"הוא יוצא למלחמה נגד מערכת אכיפת החוק"

מוקדם יותר היום הגיבו בכירים לשעבר במשטרה לנאומו של נתניהו. "ההיסטוריה עוד תעשה איתו חשבון על ההתבטאויות האלו", אמר מפכ"ל המשטרה לשעבר אסף חפץ.

חפץ הוסיף כי הוא סבור שלאור התשתית הראייתית נגד נתניהו הוא היה צריך להתפטר מהתפקיד כבר מזמן. "ראש ממשלה לא יכול להפר את הנורמה בה נקט רבין", אמר המפכ"ל לשעבר שהתייחס להתפטרותו של רבין בעקבות פרשת הדולרים שקיבלה אשתו לאה. "אצל נתניהו הנורמה הזאת נעלמה בכלל", הוסיף. "אנחנו רואים שהוא יוצא למלחמה נגד מערכת אכיפת החוק - אין פגיעה יותר גדולה מאשר פגיעה באמון הציבור במשטרה".

"זאת יריקה על עבודת המשטרה, לא רק זלזול", האשים משה מזרחי, ראש אגף חקירות המודיעין לשעבר, שביקר בחריפות את נתניהו. "זה ראש ממשלה שנמצא בתפקיד הכי חשוב במדינת ישראל, שמשתלח באופן חסר תקדים במשטרה, רגע לפני שהיא אמורה לפרסם את המלצותיה".

מזרחי הסביר שהוא יוצא נגד נתניהו כדי למזער את התמונות הבזויות, לטענתו, שכנראה יתפרסמו ברגע שסיכום של המשטרה יועבר לפרקליטות. "הוא בלחץ אבל הוא פועל מול הבסיס הפוליטי שלו ועושה דה לגיטימציה לעבודת המשטרה שהוא קורא לה סמרטוט, ומול היועץ המשפטי לממשלה שבסוף הוא קובע אם להגיש כתב אישום או לא להגיש נגדו", הבהיר.