כ-120 בני אדם נעצרו במהלך הפגנת החרדים היום (חמישי) בירושלים, אך במשטרה החליטו שלא לפנות בכוח את החסימה, בשל הרצון להימנע מעימותים אלימים עם המפגינים. לדברי גורם בכיר במשטרה, "המפגינים מחפשים את הסרטונים עם אלימות של שוטרים לצורך גיוס תרומות בארצות הברית".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהפגנה היום, כמו גם בהפגנות חרדים נוספות ברחבי הארץ, הולכת וצוברת תאוצה תופעה נוספת: אזרחים חילוניים שלא שותקים מול המחאה, אלא נכנסים לעימותים - לפעמים אפילו פיזיים - עם המפגינים שחוסמים את דרכם.

כ-2,000 בני אדם נטלו חלק בהפגנה היום בירושלים, שנערכה כחלק מ"יום זעם" במספר מוקדים בהם כיכר השבת וצומת שרי ישראל-יפו, במחאה על מעצר שני צעירים חרדים שלא התייצבו בלשכת הגיוס. במהלך ההפגנה הוצתו פחי אשפה שדורדרו לעבר הכביש, ונפתחו גם עימותים עם השוטרים שאבטחו את המקום.

ירושלים משקפת בעיות גדולות יותר, ארכיון
"יום הזעם" בירושלים | צילום: הלל מאיר / TPS, חדשות

המפגינים חסמו לסירוגין גם את תוואי הרכבת הקלה, ושיבשו את תנועת הרכבות בעיר. כמו כן חסימת הצומת המרכזית הסמוכה לכניסה לעיר גרמה לעומסים כבדים ולשיבושים בתחבורה הציבורית אל הבירה וממנה. בנוסף, כ-20 חרדים חסמו לזמן קצר נתיב נסיעה בכיכר גני הדר בצפת ובציר 89 בקטע שבין מחלף אליפלט ובכיכר עין זיתים, אך המפגינים פונו והתנועה שבה לסדרה. "ירושלים דוממת היום על זה שפוגעים בתורה ובלומדיה", אמר הרב דוד זיכרמן, מקורב למנהיג הפלג הירושלמי הרב אוירבך, לחדשות 2. "ישנם 10 בחורים יקרים שהושלכו לכלא, ובגלל זה כל הציבור הזה כאן".

הרב זיכרמן הסביר כי הפלג הירושלמי מתנגד להתייצבות הצעירים בלשכות הגיוס, זאת משום שההתייצבות נאסרה על ידי גדולי התורה. "הם מבקשים מכסות ויעדים, התורה לא אמורה לתת מכסות", אמר. "מי שנכנס ללשכה לא יוצא משם כמו שנכנס. מפתים אותם. אלפי חרדים משרתים כרגע בצבא, ממה זה בא? מזה שהם פותו".

הפגנות חרדים בירושלים (ארכיון)
120 נעצרו | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

כמו כן התייחס הרב זיכרמן לתיעוד התקריות בהן הותקפו נשים במהלך הפגנות החרדים, ואמר כי מדובר במקרים בודדים. "תמיד בהפגנה יש מקרים חריגים והתקשורת יודעת למצוא את המקרים החריגים והשוליים האלה. אני נמצא כאן, עומדים פה נשים וגברים מכל החוגים, לא ראיתי ולא שמעתי דברים כאלה. כשהרוחות מתלהטות יכול להיות שהעניין יצא משליטה, אך זה לא אמור שזה כל הציבור. שיפול האסימון ותגיע ההבנה שאין מה להילחם נגד הבחורים האלה, צריך להגיע להידברות".