הפיצוץ ברכב שאירע אמש (רביעי) סמוך לחצות הותיר את הנוסעים בנתיבי איילון המומים. בשיחה עם מד"א שהתקיימה שניות לאחר האירוע הקטלני נשמעים עדי הראייה שהזעיקו את האמבולנס כשהם נסערים ומנסים להסביר מה בדיוק אירע.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אוטו שרוף באיילון, התפוצץ מתחת לגשר, קרוב להרצליה", נשמע על קו הטלפון עד הראייה. "היה פיצוץ של רכב, לדעתי יש שם באלגן. נדמה לי שהיה שם אדם בפנים, זה היה באמצע נסיעה. אני ראיתי הוא פשוט התפוצץ לו".

בשלב זה המוקדנית של מגן דוד אדום מנסה לקבל תמונת מצב בהירה יותר: "היה פיצוץ ברכב נכון?", שאלה. "כן, הרכב עכשיו עולה באש". בשיחה נשמעה גם אישה לצדו של הגבר כשהיא מדרבנת אותו בלחץ לתאר את האירוע כפי שראו עיניה וביקשה "אמבולנס דחוף".

מוקדם יותר היום פורסם תיעוד הפיצוץ ברכב כפי שנקלט במצלמות האבטחה בנתיבי איילון. בתיעוד נראות השניות מיד לאחר הפיצוץ, כשעשן מיתמר מעל הרכב וחלקי מתכת מתעופפים באוויר.

"תראה מה הוא עשה לאוטו, הוא ריסק אותו לגורמים", אמר אחד הנוסעים שהיו מאחורי הרכב אפוף הלהבות שניות לאחר הפיצוץ. בתיעוד ניתן לראות את ההריסות הרבות שהוטחו על האספלט כתוצאה מעוצמת הפיצוץ.

העשן בעקבות הפיצוץ
העשן בעקבות הפיצוץ | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

בפיצוץ הרכב נהרג במקום עבד אל חאפז ערער, תושב ג'לג'וליה בן 30, וגבר אחר מכפר קאסם נפצע באורח אנוש. צוותי מד"א שהוזעקו לזירה קבעו את מותו של ההרוג במקום ופינו את הפצוע לבית החולים איכילוב כשהוא סובל מחבלה רב מערכתית.

בני משפחתם ששמעו על הפיצוץ הגיעו במהרה למקום האירוע וניסו להתקרב לרכב המפויח, אך נעצרו על ידי כוחות המשטרה שמסרה כי הרקע לאירוע פלילי. עוד העריכו במשטרה כי ככל הנראה לא מדובר בחיסול.

פיצוץ ברכב (ארכיון)
הרכב השרוף | צילום: דוברות המשטרה

במשטרה בודקים שני כיווני חקירה מרכזיים: על פי התרחיש הראשון, השניים הסיעו ברכבם מטען חבלה שנועד לשמש אותם לצורך ביצוע חיסול או על מנת להעבירו לגורם אחר שהזמין את המטען. ככל הנראה תוך כדי הנסיעה אירעה תקלה במטען העוצמתי שהובילה לפיצוצו.

התרחיש השני שנבדק במשטרה, שנתפס כקלוש יותר על ידי גורמי החקירה, הוא שהמטען שהתפוצץ היה מיועד לחיסולם של השניים. גורם בכיר במשטרה אמר לחדשות 2 Online: "אם מישהו היה מעוניין לחסל את שני הגברים הוא היה עושה את זה דווקא סמוך למקום מגוריהם".