גרוס, הנאשם ברצח, ואמו (צילום: InaGrossJusticeProject, חדשות)
הנאשם ברצח תומס גרוס ואמו אירה ז"ל | צילום: InaGrossJusticeProject, חדשות

התפתחות בפרשת חקירת רצח אינה גרוס בפלורידה ב-2012: לאחר שהבן תומס יוסף גרוס נעצר בישראל, הוארך היום (שני) מעצרו עד להחלטה נוספת. גרוס, תושב הרצליה בן 63, נעצר לצורך הסגרתו לארה"ב, שם הוא מואשם ברצח אמו בינואר 2012. בקשת ההסגרה חושפת פרטים חדשים על הרצח המיוחס לגרוס, וגם המניע - על פי הערכת הרשויות בארה"ב: סכסוך כספי-משפחתי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה הגישה היום לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה "להכריז על תומס יוסף גרוס כבר-הסגרה לארה"ב, על מנת להעמידו לדין בגין רצח אמו", שהייתה בת 78 בעת הרצח. בבקשה נחשף כי ארה"ב ביקשה מישראל להסגיר את גרוס, המבוקש במדינת פלורידה, כבר בחודש פברואר.

וכך מתואר רצח אינה גרוס בבקשת הפרקליטות: "מבקשת ההסגרה וחומר הראיות המצורף אליה עולה כי גרוס, אשר מתגורר בישראל, נסע בינואר 2012 לבקר את אמו אשר התגוררה במדינת פלורידה. בלילה שלפני טיסתו המתוכננת ארצה, בין ה-8 ל-9 בינואר 2012, הוא החליט לרצוח את אמו".

זירת רצח בארה"ב, ארכיון (צילום: רויטרס)
זירת רצח בארה"ב, ארכיון | צילום: רויטרס

האחות טוענת: זהו המניע לרצח

לפי כתב האישום, גרוס סימם את אמו באמצעות סם הרדמה והביאה אל מכוניתה שבמוסך הבית. "במוסך דקר גרוס את אמו בצווארה למוות, באמצעות סכין שנטל ממטבח הבית. לאחר הרצח, בסביבות השעה 5:30 בבוקר, הוא הזעיק לבית האם את כוחות ההצלה, שבפניהם טען כי התעורר משנתו ומצא את גופתה במוסך הבית".

מבקשת ההסגרה עולה גם המניע לרצח, לפי טענת אחותו של גרוס: "סירובה של האם להמשיך ולהעביר לו כספים". עוד עולה מהבקשה כי לאם, אינה גרוס, היו נכסים בשווי של למעלה מ-4 מיליון דולרים. עוד עולה מהחקירה כי ביולי 2011 כתב גרוס פתק לאמו לפיו "מבחינת כסף מזומן, אני גמור".

"מתנוחת המנוחה ומיקום שלוליות הדם הסיק החוקר כי גופת המנוחה הוזזה לאחר פציעתה", ציין צוות החקירה. "על פי תצהיר החוקר לא נמצאו כל ראיות לפריצה לבית". בזירה נמצאו נמצאו עשר טביעות אצבע של גרוס.

"טען שאמו אובדנית, יום לפני הרצח"

עוד נטען כי גרוס ניסה ליצור "אליבי" למות האם: "יום לפני הרצח, 7 בינואר 2012, התקשר המשיב לאחותו ואמר כי הוא חושש שאמו אובדנית. חשש כזה לא הוזכר מעולם לפני כן. מקבץ ראיות נסיבתיות מוביל למסקנה כי גרוס רצח את אמו ואחר כך הזעיק את כוחות המשטרה בניסיון לצייר את ההתרחשות כהתאבדות או שוד שהסתבך".

הבקשה להגדיר את גרוס כבר-הסגרה הוגשה באמצעות עו"ד מתן עקיבא מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, ובה נאמר כי כל תנאי ההסגרה מתקיימים, וכי הרשויות בארה"ב התחייבו לאפשר לגרוס "לחזור ולרצות את עונשו בישראל, ככל שיבקש זאת, כמתחייב בחוק".

גרוס נעצר אתמול (ראשון) בשעות אחר הצהריים על ידי משטרת ישראל (יחידת האינטרפול בשיתוף מרחב ירקון), בשל בקשת ארצות הברית להסגירו. שרת המשפטים איילת שקד הורתה לפרקליטות המדינה להביא את גרוס בפני בית המשפט המחוזי לשם הכרזתו כבר הסגרה לארה"ב. בריאיונות לכלי תקשורת בארה"ב טען גרוס: "לא עשיתי את זה, לא הייתי מעורב ברצח בשום אופן".

עו"ד בסרגליק (צילום: יח"צ, חדשות)
עו"ד בסרגליק | צילום: יח"צ, חדשות

"מרשי שוחרר על ידי הרשויות בארה"ב ללא כל תנאי לאחר חקירה", נמסר על ידי עורכי דינו של גרוס, עורכי הדין אייל בסרגליק, כרמית שחיבר ועמרי לשם. "דרכונו הוחזר לו ואמרו לו כי אין כל חשד נגדו. הוא נסע לארה"ב לרגל אירוע לאביו. הוא זה שביצע החייאה באימו. הוא זה שהודיע למשטרה והוא עבר פוליגרף שמאושש באופן מוחלט את גרסתו".

הפרקליטים הוסיפו: "למרות שיש לו עורך דין בארה"ב מעולם לא נאמר לו כי הוא דרוש לחקירה. מרכז חייו, אשתו ובתו בארץ ואנו נאבק על כך שאין הצדקה להסגירו. אף מהבקשה עולה כי הוא זה שקרא למשטרה. אנו נבחן את הראיות הגולמיות ונגיב בהמשך בבית המשפט".