דובר "שוברים שתיקה" דין יששכרוף, שהפרקליטות קבעה לגביו ששיקר בעדות שלו לפיה הכה פלסטיני, טען לאחר סגירת התיק כי האירוע שתיאר אכן קרה, ואף טען כי הפלסטיני ממנו נגבתה עדות אינו העצור שהוכה. הערב (שני) נחשף במהדורה המרכזית תיעוד, שלטענת הארגון מוכיח כי הפלסטיני שנעצר בתקרית אכן הוכה - אך לא נחקר. עוד טוענים בארגון כי עדות הקשר לא נגבתה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חסן ג'ולאני, שתועד עצור ליד יששכרוף, נחקר על ידי הפרקליטות, טען כי לא הוכה והפרקליטות קבעה כי יששכרוף משקר. שוברים שתיקה חושפים היום תיעוד מתקרית אחרת, שאירעה כחודש לאחר מכן  - במרס 2014. בתמונות הללו נראה יששכרוף עם קצין צה"ל אחר מוביל עצור פלסטיני – ולדברי שוברים שתיקה זה האיש שהוכה על ידי יששכרוף, ולטענתם הוא לא נחקר.

יששכרוף וג'ולאני, שנחקר | צילום: Activestills.org

בתמונות הפלסטיני נראה חבול, לאחר שספג לכאורה מכות – אולי מיששכרוףבעקבות התיעוד הפרקליטות ככל הנראה תיאלץ לשוב ולבדוק את הנושא, מכיוון שמתגובת הפרקליטות עולה כי התמונות הללו מעידות על אירוע נפרד.

היום הגיבו בפרקליטות לטענותיו של יששכרוף ואמרו כי "אין ממש בדברים" ואין עילה לשינוי ההחלטה. נורית ליטמן, משנה לפרקליט המדינה, הדפה את הטענות של "שוברים שתיקה" והבהירה כי ההחלטה על פתיחת החקירה התקבלה "בצורה עניינית" על פי חומר הראיות שהונח בפניה - ולא בשל זהות הפונים בדרישה לחקור את יששכרוף, בהם שרת המשפטים איילת שקד.

אין תמונה
יששכרוף (ארכיון)

"הטענות לפיהן גורמי אכיפת החוק פועלים כביכול מתוך שיקולים החורגים ממסגרת החקירה הן טענות חסרות כל יסוד", כתבה ליטמן בתגובה לפניית האגודה לזכויות האזרח. היא ציינה כי בטענות שהועלו לאחרונה – ובראשן האפשרות כי הנפגע לא זוהה במדויק ועדויות מחיילים שמאמתים את גרסת יששכרוף לא נגבתה – "אין בהן כדי לשנות את החלטת הפרקליטות לסגור את התיק מחוסר אשמה".

"ההחלטה מבוססת על ניתוח הראיות שנגבו בחקירה מקצועית שניהלה המשטרה, אשר נימוקיה עומדים בעינם", הסבירה ליטמן. לדבריה, טענתו של יששכרוף לפיה מר ג'ולאני הוא אינו הפלסטיני שהוכה על ידו "אינה מתיישבת עם חומר הראיות כמו גם עם המידע שהוא עצמו מסר בחקירתו".

החוק יאסור על הפעלילם להרצות בבתי ספר
"הטענות חסרות כל יסוד" | צילום: חדשות 2

"נבקש להסתייג מייחוס כל שיקול שאינו ענייני"

עוד ציינו בפרקליטות כי "על בסיס העובדות שמסר הנדון עצמו אותר אירוע תואם יחיד, ובעקבותיו אותר מר ג'ולאני שאמנם נעצר באותו אירוע". ליטמן ציינה כי גרסת ג'ולאני התשייבה עם גרסאות אחרות, ואת טענותיו הנכוחיות של יששכרוף כינתה "טענה מאוחרת, בה אין כל ממש".

עוד ציינה ליטמן כי גורמי החקירה לא מצאו מקום לחקור חיילים נוספים מכיוון שבחינת החומרים אפשרה להגיע למסקנה. "מסקנתנו נותרה בעינה ונבקש להסתייג מייחוס כל שיקול שאינו ענייני להכרעה שניתנה בעניין זה, בהיעדר יסוד כלשהו לטענות בעניין זה", סיכמה.