אחרי שאתמול (שלישי) דווח במהדורה המרכזית כי המשטרה נערכת למאבק בסם האונס במקומות הבילוי, היום נחשפת לראשונה הערכה שתסייע לבליינים לזהות אם הסם הוחדר למשקה. במשטרה מציינים כי 20 אלף ערכות כבר נרכשו, והן יחולקו בסוף השבוע הקרוב, במסגרת חגיגות השנה האזרחית החדשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הערכה החדשה מורכבת למעשה מקרטון קשיח, שעל גביו מונחים מעין משטחי זיהוי מיוחדים. בכדי לזהות אם המשקה מכיל סם אונס, יש לטפטף מעט ממנו על המשטחים הללו. אם על גבי המשטח יופיע כתם כחול - אזי הוחדר סם למשקה.

קטטה במועדון, שניים נפצעו (צילום: רויטרס, חדשות)
אילסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

במשטרה הסבירו כי מדובר בפעילות משטרתית יזומה וייחודית, בשיתוף עם הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול. במשטרה ציינו כי המטרה לספק כלי לבדיקה מיידית של המשקה למניעת מצב שבו מישהו הכניס לכוס השתייה סם אונס ולהציל אנשים מתקיפה מינית אפשרית.

במשטרה מתכוונים לחלק את הערכות לציבור, וכן דף הנחיות והמלצות הנוגעות להתנהגות בטוחה במועדונים ובמסיבות רוויות אלכוהול במתחמי הבילוי. בין היתר מומלץ לציבור להקפיד על פתיחת בקבוקי משקה באופן עצמאי ולהימנע מקבלת בקבוקים פתוחים מאדם זר, להשגיח על המשקה, ואף לגלות ערנות להתנהגות חשודה.

הקושי: זיהוי הסם לאחר החדרתו לגוף

סם האונס (GHB) הוא סם הגורם לטשטוש, ערפול ההכרה וגם ירידה בזיכרון. בתום השפעתו הקורבנות חוזרים להכרה מלאה, אך ברוב המוחלט של המקרים הם אינם זוכרים את שארע. הדרך הנפוצה ביותר לעשות שימוש בסם היא החדרתו לכוס משקה של הקורבן הפוטנציאלי.

מיסיבות פרטיות עם אלכוהול וסמים (אילוסטר (צילום: חדשות 2)
"לשמור על קשר עין עם המשקה" | צילום: חדשות 2

סם האונס קשה במיוחד לאיתור משום שהוא חסר טעם וריח ולכן לא משנה את טעמו של המשקה. הוא יוצא ממחזור הדם לאחר 8 שעות, ולאחר כחצי יממה כלל לא ניתן לאתר שרידים שלו בגוף הקורבן. לכן, ההמלצה למי שחושב שנפל קורבן לשימוש בסם לפנות באופן המהיר ביותר לבית החולים.

במשטרה מבקשים להדגיש, כי בשל הקושי המעבדתי לאתר את שרידי סם האונס בגוף ככל שחולף הזמן מרגע הצריכה, עולה החשיבות של מניעה מצבית והגברת המודעות בתחום. כמו כן, אם אכן זוהתה החדרה של הסם, יש לפנות מיידית לדיווח לקבלת סיוע.