ההצתה בחלמיש (צילום: כב"ה יו"ש)
ניסיון הצתה, אתמול | צילום: כב"ה יו"ש

חקירת ההצתות ברחבי הארץ נמשכת: 30 חשודים נעצרו על ידי המשטרה בחשד למעורבות בהצתות, בהם גם פלסטינים וערבים ישראליים. גורמים במשטרה מסרו כי נבדקים 90 אירועים, כשלגבי כ-30 מהם קיים חשד שנגרמו כתוצאה מהצתה מכוונת. הערב (ראשון) נעצרו שישה קטינים בחשד להצתת שריפה שפרצה וכובתה בשעות אחר הצהריים סמוך לצומת אחיהוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הגורמים ציינו כי בנוגע לחלק מהמקרים עלו אינדיקציות שמצביעות לכך שייתכן מדובר בהצתה. הגורמים הסבירו כי הימצאותם של מספר מוקדי שריפה סביב מקום אחד, היא פרט המעורר חשד שמדובר בהצתה. עוד ציינו כי למרות שעצמים רבים עלו בלהבות, החוקרים מנסים להפיק ראיות פורנזיות ולהצליב עם מידע מודיעיני שנאסף.

"חלק מהאירועים נגרמו מסיבות פרוזאיות של קצר חשמלי, אבל חלק ניכר נגרם מהצתות", הוסיפו. "ארגנו צוות ארצי שמרכז את הנתונים שעולים מהמחוזות ומנסים למצוא קשר ואנחנו מנסים להבין ברמה הפלילית מי הגורם שרצה להצית ומנסים להגיע אליו".

השריפה בחיפה, ארכיון (צילום: דוברות המשטרה)
השריפה בחיפה, ארכיון | צילום: דוברות המשטרה

החוקרים טוענים כי ככל הנראה מדובר בפעילות של אנשים ברמה המקומית, וללא יד מכוונת. הם ציינו כי על אף שהוקם צוות בכדי לבחון קו מקשר בין המקרים, בשלב זה הוא טרם נמצא. החוקרים אף הוסיפו כי יש ללא כל ספק קיימים אלמנטים של חיקוי, במסגרתם אנשים צפו בהתרחשיות והחליטו לפעול.

במשטרה עדכנו כי 18 מהעצורים הם ערביי ישראל, כששניים הודו בהצתות – תושבי דיר חנא ואום אל פחם. 45 תיקי חקירה נחקרים כעת בחשד להצתות, וחמישה תיקי חקירה בחשד להסתה בפייסבוק - במסגרתם נעצרו שלושה חשודים יהודים ושני חשודים ערבים. מאוחר יותר שוחרר אחד מהעצורים, צעיר בדואי שאתמול הוחלט להאריך את מעצרו.

נזקי השריפה בחיפה
נזקי השריפה בחיפה | צילום:

אמש הוארך מעצרם של שלושה חשודים בהצתות שריפות בנצרת, ביער בית קשת ובין סאג'ור לבית ג'אן. גם מעצרו של הצעיר מהדרום שלדברי המשטרה הסית להצתות הוארך ביומיים.

פוראת נסאר השתתף בהכנת הידיעה.