הרב יצחק שפירא, ארכיון
הספר "תורת המלך" | צילום:

מחבר הספר השנוי במחלוקת יועמד לדין: בהחלטה תקדימית החליט היום (שני) היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להעמיד לדין בכפוף לשימוע את הרב יוסף אליצור, ממחברי הספר "תורת המלך" בגין פרסומים המסיתים לאלימות - זאת בתשובה לעתירה של המרכז הרפורמי לדת ומדינה ותג מאיר.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי חומר הראיות בתיק שימש החשוד כרב ומורה בכיר בישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר, וכן מורה של בני נוער במועצה האזורית שומרון, והיה בעל טור דעה קבוע באתר האינטרנט החדשותי "הקול היהודי". בשניים ממאמרים שפרסם במהלך חודש מאי 2013, הסית החשוד לפעולות אלימות נגד ערבים.

ב- 1.5.13, יממה לאחר רצח אביתר בורובסקי ז"ל, תושב יצהר, בצומת תפוח, פרסם החשוד מאמר דעה בו כתב בין היתר: "אחרי הירצחו של הקדוש, אביתר בורובסקי הי"ד, התבצעו פעולות שונות ברחבי הארץ. הפעולות כוונו בעיקר כנגד האוכלוסיה הערבית, המחפה על פשע. העיקר הוא שהולך ומתרקם ציבור שיש לו חזון אחר, חזון של שלטון שמייצג את העם היהודי".

עוד כתב הרב כי "הפעולות הללו אינן נובעות מייאוש; הן מעשים ראשוניים של הרמת ראש על ידי ציבור חדש. במעשים הללו מתחילים להתבטא היהודים המפוכחים, אלה שמבינים שהיהדות היא עיקר הקיום שלנו פה. המעשים הללו הם ניצנים ראשונים של אמון יהודי, ערבות הדדית, ודאגה לשלום היהודים בארץ ישראל ובעולם".

עו"ד אורלי ארז לחובסקי, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה, מסרה בתגובה להחלטה כי "הרב אליצור השמיע ופרסם דברי הסתה שנפלו על אוזניים קשובות של תלמידיו- חלקם היו מעורבים במעשי טרור נגד ערבים".  

ההחלטה לעמיד לדין: לאחר החלטה קודמת על סגירת התיק

בשנת 2011 החליטה פרקליטות המדינה לסגור את תיק החקירה נגד מחברי הספר "תורת המלך", הרבנים שפירא ואליצור, ונגד נותני ההסכמות לספר, הרבנים ליאור, גינצבורג, יעקב יוסף ונחמיה גולדברג - זאת עקב היעדר ראיות מספקות להעמדה לדין בגין עבירות הסתה לגזענות או הסתה לאלימות.

יועמד לדין. הרב יוסף אליצור (צילום: עזרי עמרם)
יועמד לדין. הרב יוסף אליצור | צילום: עזרי עמרםבעניין עבירת ההסתה לגזענות, כתב היועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין כי "הפרסום אמנם כולל תכנים קשים שיש בהם לכאורה כדי לענות על הגדרת "גזענות" שבחוק, אולם אין להתעלם מהעובדה כי מדובר בציטוט ובדיון במקורות הלכתיים במתכונת של 'בירור הלכתי'".

גם באשר לעבירת ההסתה לאלימות, סבר היועץ המשפטי כי קיים קושי להוכיח ברף הנדרש בפלילים את יסודות העבירה. "הספר כתוב בצורה כללית, מופשטת ולא קונקרטית, ואין בו קריאה לביצוע מעשה אלימות", נכתב בהודעת משרד המשפטים.

באותה השנה אף ביקשו מספר חברי כנסת ונציגי העמותה לחינוך וסובלנות לפתוח בחקירה פלילית נגד מחברי הספר ונותני ההסכמות לספר, אשר לטענתם מסית לאלימות נגד ערבים ומיעוטים אחרים בישראל, ואף מתיר "להרוג חפים מפשע, תינוקות בכללם".

כבר ב-2010 הרב אליצור נעצר בחשד להסתה לגזענות, אלימות, החזקת פרסום גזעני, והחזקת פרסום המסית לאלימות. שנה לאחר מכן, קיבל הרב אליצור ‎צו הרחקה מבריטניה לשלוש שנים: במכתב, שנחתם על ידי שרת החוץ של הממלכה, נכתב כי בעקבות חלקו בכתיבת הספר המתיר הרג גויים הוא מורחק למען "טובת הציבור".