המיליארדר בני שטיינמץ נחקר בחשד להלבנת הון (צילום: חדשות 2)
איש העסקים החשוד, ארכיון | צילום: חדשות 2

הטייקון במעצר: היום הותר לפרסום כי המיליארדר בני שטיינמץ הוא איש העסקים הישראלי שנעצר בחשד לעבירות של שוחד והלבנת הון. המשטרה עיכבה אותו לחקירה ועצרה אותו בתום חקירה סמויה שהתנהלה בכמה מדינות: מיוחס לו חשד למעורבות בפרשת שוחד בינלאומית "רחבת היקף". שטיינמץ חשוד שנתן שוחד לעובדי ציבור בכירים בגינאה בתמורה לקידום ענייניו וגם ביצע עבירות של הלבנת הון. שטיינמץ נשלח למעצר בית של 14 יום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לצורך שחרורו למעצר בית נדרש שטיינמץ להפקיד 100 מיליון שקלים: 50 נזיל ו-50 בנכסים. איש העסקים צריך להפקיד את הערבות תוך שלושה ימים בקופת בית המשפט בראשון לציון.

עו"ד יובל ששון, המייצג את חברת BSGR ובני שטיינמץ, מסר בתגובה: "ההליך הנוכחי הינו מיחזור של הליך ישן שמובילה ממשלת גיניאה מאז עלייתו לשלטון של נשיאה המושחת, אלפא קונדה, במטרה להפקיע שלא כדין את זכויות הכרייה של BSGR. מדובר בניסיונות מתמשכים וחסרי בסיס המיועדים להסוות את מעשי השחיתות שמטרתם הפקעת הנכסים שלא כדין".

הפרשה נוגעת לעסקים שניהל שטיינמץ, יחד עם ישראלים אחרים שמתגוררים ברובם בחו"ל, במדינת גינאה שבאפריקה. "על פי החשד, שילמו איש העסקים הישראלי והמעורבים הנוספים שוחד בהיקף של עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור בכירים בבירה קונקרי, בתמורה לקידום ענייניהם העסקיים שם", נמסר מהמשטרה עוד בטרם הותר שמו לפרסום.

משרדי להב 433 (צילום: פלאש 90, חדשות)
משרדי היחידה הארצית | צילום: פלאש 90, חדשות

לפי הודעת המשטרה, בעקבות החשד למעורבות אזרחים ישראלים ולהיבטים הנגזרים מפעולתם הפלילית לכאורה בחו"ל, "ניהלה משטרת ישראל בתיאום עם הרשויות בחו"ל חקירה סמויה אשר ביססה את החשדות". זאת, בהמשך לחקירה הגלויה שנוהלה בחו"ל ולממצאי פעולות חקירה שבוצעו במסגרתה. 

מאמצי החקירה מתנהלים בשיתוף עם רשויות אכיפה ברחבי העולם, ובהם הרשויות בארה"ב, שווייץ, גינאה וישראל. החקירה מלווה על ידי פרקליטות תל אביב וגורמי פרקליטות המדינה. במסגרת החקירה ניהלה המשטרה חקירה סמויה שביססה את החשדות, זאת בהמשך לחקירה הגלויה שנוהלה בחו"ל ולממצאי שורת פעולות חקירה שבוצעו במסגרתה.

לדברי המשטרה, החקירה הגלויה בהקשר הישראלי עדיין נמצאת בראשיתה, כאשר צפויים נחקרים נוספים.