הכרזות הוסרו מהקיר זמן קצר לאחר שנתלו
המיצג במלואו במסדרונות בצלאל | צילום:

פרסום ראשון: הסטודנטית באקדמיה לאמנות בצלאל נחקרה היום (שלישי) באזהרה על ידי המשטרה בחשד להסתה, לאחר שהתברר כי היא האחראית למיצג האמנות שנתלה בבית הספר, בו הוצגה תמונתו של ראש הממשלה נתניהו ולצידה חבל תלייה. עם סיום חקירתה התחזקה הסברה כי היא פעלה בתמימות וההערכה היא כי לא יוגש נגדה כתב אישום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

חוקרי מפלג התשאול ביחידה המרכזית במשטרת ישראל גבו עדות ממנהל האקדמיה בצלאל, ובעקבותיה המשיכו אל חדרה של הסטודנטית בכפר הסטודנטים בהר הצופים. בתום שיחה קצרה הם ביקשו מהסטודנטית להתלוות אליהם למגרש הרוסים.

מדובר בסטודנטית שנה א', כבת 20, ממוצא ערבי, שהציגה את המיצג הזה במסגרת פרויקט שקיבלו הסטודנטים בני כיתתה. ההחלטה על פתיחה בחקירה לא הייתה מובנת מאליה, ואתמול אף סברו בפרקליטות שלא מדובר בהסתה. היום השתנתה ההחלטה, אולי כתוצאה מלחצים שהופעלו.

אם יתברר שאין שום יד מכוונת של מישהו שהוביל את הסטודנטית הזאת לעשות את המעשה, ההערכה היא הסיכוי שהמשטרה תמליץ על הגשת כתב אישום הוא קלוש. נראה כי מדובר בתמימות, ובמקרה כזה מערכת אכיפת החוק תסתפק בפתיחה בחקירה כצעד התרעתי. כל צעד אחר ייתפס כלא מידתי.

הכרזה שעוררה את הסערה
תמונת נתניהו שמחוללת סערה | צילום:

בשיחה עם חדשות 2 Online, אמר דור לין, מנכ"ל בצלאל, כי לא היה לו מושג על המיצג שנתלה במקום: "לא ראיתי, לא ידעתי. אין לי מושג מי תלה את התמונה". זמן קצר לאחר שנודע על קיומה של הכרזה, היא הורדה מהקיר.

הכרזות מעוררות המחלוקת ובהן תמונתו של נתניהו, כשעל פרצופו מתנוסס חבל תלייה ולצדו מופיעה המילה "ROPE" (חבל) נתלו במסדרונות האקדמיה לאמנות בירושלים - בכרזה שמעוצבת באופן דומה לזו של קמפיין הבחירות של נשיא ארה"ב ברק אובמה בשנת 2008, עליה התנוססה המילה "HOPE" (תקווה). זמן קצר לאחר שנחשף כי הכרזות תלויות במקום - הן הוסרו מן הקיר.

המיצד הוסר מהקיר במהרה
הקיר בבצלאל לאחר שהמיצג הוסר ממנו, אתמול | צילום:

המיצג, שדבר קיומו הופץ ברשתות החברתיות אתמול, חולל סערה במערכת הפוליטית. שרת התרבות, מירי רגב, גינתה בחריפות את המיצג: "חופש האמנות אינו חופש להסתה! זה החל בפסל בכיכר העיר ועכשיו הגיע חבל התלייה. זהו כישרון אמנותי להסית ולרצוח.אם זו היתה תמונה של בוז'י, כבר היו עצורים. אני קוראת לשר החינוך נפתלי בנט ואומרת: הגיע הזמן שגם אתה תציב את הגבול בין אמנות להסתה ותעצור את התקציבים ל"בצלאל". יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, גינה אף הוא בחריפות את המיצג: "חופש הביטוי הוא חשוב והכרחי, אך אין מקום לעשות בו שימוש על מנת להסית לפגיעה במנהיגי ציבור מימין או שמאל. דווקא בימים אלה של התלהמות אנו מחויבים לאחריות. זו אינה דרכנו, את נתניהו נחליף באמצעים דמוקרטיים בלבד".

"בשיח הבצלאלי לא דיברו על זה"

"הכרזה היא חלק מאיזשהו תרגיל עיצובי כלשהו, לעשות מניפולציה על כרזה קיימת, זה תרגיל של שנה א'", אמר סטודנט באקדמיה בריאיון לשש עם סיוון רהב-מאיר. "אני אתמול פגשתי באקראי מישהו שלומד שנה מעליי, דיברנו בינינו שזה נורא מפריע הכרזה הזו, למרות שבשיח הבצלאלי זה כמעט לא עלה בכלל. הוא החליט שהוא רוצה לתלות שם פתק שכתוב בו: 'קוראים לזה הסתה'. אני בעקבותיו החלטתי לתלות תמונה של יצחק רבין. כי לי זה נורא הזכיר".

"רציתי לתת אסוציאציות אחרות לכרזה הזאת", הסביר עוד. "זה חדר המדרגות של המחלקה לתקשורת חזותית, זה לא איזשהו חדר תערוכות או משהו כזה. אין אווירה של השתקה, האווירה אולי היא של אדישות כשרואים דבר כזה, וזה לא מעניין ולא אכפת לנו. כבר ראש ממשלה אחד נרצח".