שיקרה בחקירות?
פרטים חדשים מחקירתה של רפאלי | צילום: רויטרס, חדשות

דוגמנית העל העלימה הכנסות במיליונים? היום (חמישי) הותר לפרסום כי בר רפאלי היא הדוגמנית המפורסמת שנחקרה ברשות המסים בחשד לעבירות מס בהיקף של מיליונים, וגם אמה ציפי רפאלי נחקרה בפרשה - במרכזה עומד החשד שהדוגמנית התגוררה בפרוייקט יוקרה וקיבלה ממנו הטבות הנאה, אך לא דיווחה על כך כראוי. כמו כן נטען כי רפאלי הצהירה שאינה מתגוררת בישראל, בזמן שקיבלה "הנחות סלב" בסכומים נכבדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

עד כה נחקרו ומסרו עדות בפרשה יותר מ-10 אנשים, ביניהם מנהלי פרויקט המגורים בה היא מתגוררת, מעצב הדירה ואב הבית של הבניין. בר ואמה נחקרו בנפרד, ושתיהן ענו על השאלות: לדברי גורמים המעורים בחקירה של רשות המסים, האם ציפי הייתה גורם מרכזי בחקירות, כמו גם בעסקי המשפחה. הגורמים הוסיפו כי בר שמרה על קור רוח בחקירה.

בשלב זה החקירה מתמקדת בעיקר בחשד הפלילי שרפאלי הציגה לכאורה מצג שווא - היא טענה, לכאורה, בפני רשויות המס כי היא אינה מתגוררת בדירה בבניין W בפארק צמרת בתל אביב וכי מדובר בדירה ששכורה על שם אמה, ואף הציגה חוזה שכירות כזה. עם זאת, בפועל טוענים ברשות המסים כי רפאלי התגוררה בדירה ואף קיבלה טובות הנאה מצד בעלי הפרויקט ובעלי מקצוע אחרים ועליהם לא דיווחה כהכנסה. החקירה בשלב זה נמשכת, לאחר שרפאלי שוחררה בערבות של 250 אלף שקלים.

לא דיווחו? בר וציפי רפאלי
לא דיווחו? בר וציפי רפאלי | צילום: אביב חופי

רפאלי שוחררה בערבות לאחר החקירה

בחקירתה של עובדת בכירה בחברה שמכרה את פרויקט YOO אמרה אותה עובדת כי הדירה הושכרה לבר רפאלי בלבד וכי החברה שילמה לרפאלי כמעט 200 אלף שקלים בנוסף על שכר הדירה - זאת על מנת לאפשר את מגוריה במקום, הואיל והחברה רצתה למתג את הבניין.

במהלך החקירה נבדק החשד שהשתיים לא דיווחו על מלוא הכנסותיהן, תוך שהן מסתירות פרטים מהותיים להכרעה בדבר התושבות של בר כתושבת ישראל ומיסוי הכנסותיה בחו"ל הנאמדות בעשרות מיליוני שקלים. בדיון בבית המשפט הגיעו עורכי דינה של רפאלי להסכמה עם המשטרה לפיה היא תציג ערבות בנקאית על סך רבע מיליון שקלים וערבות צד ג' על סך חצי מיליון שקלים. הן כפרו בחשדות וטענו כי מדובר בסוגיה אזרחית. לא נאסר על רפאלי לצאת מהארץ, אבל נקבע שכל יציאה שלה תאושר על ידי פקיד השומה במשך 180 יום.

בבקשת המעצר הובהר כי לשאלת התושבות של רפאלי יש השלכות לנושא המיסוי על הכנסותיה, כשמדובר על הכנסות בסכומים מצטברים של עשרות מיליוני שקלים שלא דווחו לרשות המסים בישראל ומקורן בהכנסות עבודה של הדוגמנית בחו"ל. 

בר רפאלי
החשד: העלימה מס במיליוני שקלים | צילום: פלאש 90

החשד: קיבלה רכב יוקרתי תמורת פרסום ויחסי ציבור

למרות שבין 2009-2012 עלה כי היו לרפאלי דירות לשימושה בישראל, כשהיא נשאלה על כך על ידי פקיד השומה השיב בשמה המייצג שלה, כי "כבר נמסר בעבר, כי בר לא שכרה דירת מגורים בישראל בשנים הרלוונטיות". על פי החשד, מי שעמדה בקשר מול המייצגים ומי שמסרה את התשובות הכוזבות הייתה בעיקר אמה של רפאלי. מהחקירה הסמויה עלה כי בר קיבלה לשימושה תמורת פרסום ויחסי ציבור רכב יוקרתי מסוג ריינג'רובר.

בסיום חוזה זה, היא קיבלה רכב מסוג לקסוס, שגם לגביו החשד כי הוא נשאר רשום על שם היבואן כרכב הדגמה, כאשר בפועל הוא שימש את החשודה תמורת פרסום. על פי החשד, טשטוש העובדות הללו והרחקת הנכסים הללו מהחשודה נועדו על מנת לייצר מצג שווא לפיו לרפאלי אין זיקות לישראל וכן להימנע מרישום הכנסות עבור עסקאות אלו.

עדי עזרא ובר רפאלי, ארכיון
רפאלי עם בעלה עדי עזרא | צילום: אור גפן, חדשות

הנחות סלב במיליון שקלים?

אתמול נפתחה חקירה גלויה נגד דוגמנית העל, אמה ומעורבים נוספים, שכללה חיפושים בבתיהן - וכן חקירות של מעורבים נוספים. בחקירה שנערכה בחברות הרכבים עלה כי נחתם חוזה, לפיו החברה תעניק לרפאלי רכב צמוד לרבות הוצאות אחזקה, תיקונים, דלק ומנגד החשודה מתחייבת לפרסם את הרכב, להצטלם עמו. בנוסף, נגבו עדויות נוספות לגבי הטבות והנחות סלב שהחשודה קיבלה. במסגרת החקירה, מסר המעצב שעיצב את דירתה של רפאלי כי העניק לה הנחה של עשרות אלפי שקלים עבור שירותיו.

נושא ההטבות עלה גם במקומות אחרים - כך למשל דירה שרכשה האם, ציפי רפאלי - וקיבלה הנחת סלב של כחצי מיליון שקל, בתמורה לכך שיירשם שבר רכשה את הדירה בפרויקט. על פי החשד, כל ההטבות והנחות הסלב שהחשודות קיבלו ומסתכמות בשווי העולה על למעלה ממיליון שקלים מההטבות שנבדקו עד כה בלבד, לא דווחו כהכנסה על ידי החשודות.

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.co.il

עקבו אחר דף הפייסבוק של עזרי עמרם