הניצחון של דמאס פיקאדה
"מרגיש שאין צדק". תיעוד תקיפתו של פיקדה | צילום: חדשות

בחודש אפריל האחרון יצאו בני העדה האתיופית בארץ במחאה נרחבת בעקבות פרסומו של סרטון בו נראה שוטר כשהוא מכה את החייל האתיופי, דמאס פיקדה. השוטר פוטר מתפקידו אך למרות שבמח"ש החליטו שלא להעמידו לדין פלילי, הומלץ להעביר את התיק לבחינה גם באגף המשמעתי של משטרת ישראל. היום (ראשון) הודיעה המשטרה כי הוחלט שלא להעמיד את השוטר גם לדין משמעתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בתיק זה ננקט האמצעי המנהלי החמור ביותר הקיים, קרי פיטוריו של השוטר מן החיל", נכתב במכתב שהעבירה המשטרה לפיקדה ולעורך דינו. "לאור האמור, סברנו כי אין מקום לנקיטת צעדים משמעתיים כנגד השוטר".

"קיבלנו הוכחה נוספת לכך שמחלקת המשמעת של המשטרה היא בחזקת 'החתול ששומר על השמנת'", אמר עורך דינו של פיקדה, עו"ד אייל אבולפיה. "אלא שבעצם ההחלטה הזו היא חרב פיפיות ואף עומדת לטובתנו במישור הדין הפלילי". לאחר שנדחתה בקשתם להעמיד את השוטר לדין פלילי, ערערו פיקדה ועורך דינו ליועץ המשפטי בממשלה, דרישה שנבחנת בימים אלה בהליך עיון חוזר אצל היועץ. "לו הייתה מחליטה מחלקת המשמעת להעמיד את השוטר לדין משמעתי, עלול היה היועמ"ש להחליט כי אין להעמידו גם לדין פלילי".

אין תמונה
עו"ד אייל אבולפיה | צילום: הדר טנדלר

עו"ד אבולפיה התייחס גם לטענה כי פיטורי השוטר הינם בפני עצמם הצעד החמור ביותר שניתן לנקוט. "טענת המשטרה כי אין הליך משמעתי משום שננקט הליך של פיטורין, נוגדת בצורה גסה פסיקות בג"ץ קודמות הקובעות שפיטורים הם אינם עונש, אלא תוצצאה של חוסר התאמה לארגון". עוד הוסיף עו"ד אבולפיה כי מרשו הופתע מההחלטה. "הוא מבחינתו מאוכזב ומרגיש שאין צדק. הוא מקווה שההחלטה העיקרית בעניין תתקבל בהליך הפלילי".