12 שנים אחרי ניסיון החיסול של העבריין זאב רוזנשטיין, פורסמו הערב (רביעי) במהדורה המרכזית תמונות המתעדות את רגע הפיצוץ העז שגבה את חייהם של שלושה בני אדם בצ'יינג' ברחוב יהודה הלוי בתל אביב. מדובר באחד האירועים הפליליים החמורים בתולדות המדינה שהביאו לשינוי בדרך הפעולה של המשטרה ומערכת המשפט במאבקם נגד ארגוני הפשיעה בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זה קרה בתל אביב בדצמבר 2003. זאב רוזנשטיין הגיע לצ'יינג', חנות להחלפת כספים, שאיתה עבד באופן קבוע. הוא היה אורח רצוי במקום, ובתמונות שהגיעו לידי חדשות 2 הוא נראה משוחח בידידות עם בעל העסק. ניתן להבחין גם בנפתלי מגד בן ה-19 ז"ל, שיירצח בפיגוע הזה, כשהוא מכין לרוזנשטיין כוס קפה. העבריין הבכיר מתועד כשהוא אוסף סכומי כסף נכבדים מאוד, אותם הוא מכניס לשקית מיוחדת.

רוזנשטיין נראה כשהוא עוזב את הצ'יינג' וכמה שניות אחר כך מופעל המטען הקטלני שהוטמן בפרגולה שמעל הכניסה למקום. 3 בני אדם נרצחו, עשרות רבות נפצעו בשל עוצמתו של המטען שהכיל כמות גדולה של חומר נפץ ורסס. רוזנשטיין הספיק להגיע למכונית המרצדס המשוריינת שהמתינה לו בכניסה. הוא אפילו לא נפצע.

רגע הפיצוץ (צילום: מצלמות  אבטחה)
רגע הפיצוץ | צילום: מצלמות אבטחה

רק באחרונה, 12 שנה אחר כך, הצליחה מערכת האכיפה לפענח את האירוע המכונן הזה. 7 עדי מדינה, חלקם נטלו חלק במעשה, שפכו אור על ההתארגנות, ההכנה ותכנית הפעולה והביצוע במה שהפך במשטרה לפרשה 512. את ההוראה, כך התברר, נתן יצחק אברג'יל בפגישה שהתקיימה בבלגיה. עכשיו מואשמים עשרה מבכירי העבריינים בישראל ברצח הזה.

"למעשה הפרומו שעשו ל-512 הוא פרומו מצויין, זה היה נשמע אפילו שובר קופות, אך כשצוללים לעומקי החומר אנחנו רואים שלמעשה השחקנים בהצגה הזו הם למעשה החבר'ה שחצו את הקווים", אומר עו"ד שי שורר, פרקליטתם של שניים מהנאשמים המרכזיים בפרשה. "הם לא כאלה שחקנים מבטיחים. אני לא יודע אם זה יחזיק מים בבית המשפט".

שום דבר בפשע הישראלי לא היה אותו דבר אחרי הפיצוץ הזה: הוא היה כל כך עוצמתי, כל כך קטלני, שבמשטרה טבעו אז את מטבע הלשון "פיגוע פלילי". אז, לפני 12 שנים, בישיבת חירום של ראשי הפרקליטות והמשטרה הוחלט להשקיע כל מאמץ כדי לפענח את הפיגוע הזה. לפרק את ארגוני הפשיעה של זאב רוזנשטיין והאחים אברג'יל שמאבקי השליטה ביניהם חצו כל גבול.