הזירה בבאר שבע (צילום: עד ראייה)
הלינץ' בהפטום זרהום | צילום: עד ראייה

הלינץ' בהפטום זרהום: בשירות בתי הסוהר פתחו בהליכים נגיד הקצין וסוהר נוסף שהיו מעורבים במעשה הלינץ' באזרח האריתריאי בשבוע שעבר בזמן הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מישר רונן כהן וסוהר ששמו עדיין לא הותר לפרסום הוצאו היום (שני) לחופשה כפויה וביום חמישי ייערך לשניים שימוע לקראת השעייתם עד לגמר ההליכים המשמעתיים נגדם.

עו"ד עידו פורת (צילום: חדשות)
עו"ד עידו פורת | צילום: חדשות

"מדובר בהליך מיותר ובלתי ראוי וזאת נוכח העובדה שבפרקליטות טרם החליטו בכלל באם יוגש כתב אישום כנגד מרשי", מסר עורך דין עידו פורת, פרקליטו של הקצין. "בכוונתי לפעול בכל הדרכים האפשריות על מנת למנוע את הדחתו משב"ס".

הבטום זרהום ז"ל
קורבן הלינץ' הפטום זרהום | צילום:

"אין חוק שמאפשר לחבוט בפצוע"

ביום חמישי האחרון שחרר בית משפט השלום בבאר שבע בתנאים מגבילים את שני אנשי שירות בתי הסוהר, אך מתח ביקורת נוקבת על התנהלותם באירוע. "אין שום חוק במדינת ישראל שמאפשר לאנשים, גם אם הם לובשי מדים שנקלעו לזירת אירוע לאחר שהמחבל נוטרל, להוסיף ולחבוט בפצוע ששוכב על הרצפה, וזאת גם אם הם סבורים שבמעשה זה הם ממלאים תפקיד ביטחוני לכאורה", כתב השופט אמיר דורון בהחלטתו.

"מרגע שאותו אדם (זרהום) שכב על הרצפה מתבוסס בדמו, ולכל הדעות היה מנוטרל מהמשך עשייה עבריינית, לא היה כל מקום, צידוק או צורך על המשיב (הקצין) לתרום את חלקו במעשה האלימות שבוצע לאחר מכן", הוסיף השופט.

פיגוע הירי בבאר שבע (צילום: Meir Even Haim/Flash90)
זירת הפיגוע בבאר שבע | צילום: Meir Even Haim/Flash90

"מצופה מכל אחד מהחברה לשמור על צביונה כחברה מתוקנת, גם אם מדובר בעת קשה ומורכבת חברתית, ביטחונית ופוליטית", קבע. "הדברים מקבלים משנה תוקף עת מדובר במשיב שהוא קצין בשירות בתי הסוהר שאמור להקפיד קלה כחמורה על חוקי המדינה".

"פעלתי באופן אוטומטי" 

בפוסט שפרסם בשבוע שעבר בפייסבוק תיאר הקצין את השתלשלות האירועים בתחנה המרכזית בבאר שבע והתייחס לחשדות החמורים נגדו. "פעלתי באופן אוטומטי תוך תחושה שאני מכה מחבל שעדיין מהווה סכנה לי ולכל הנוכחים שם", כתב.

"אני רק רוצה לומר שבראש ובראשונה אני מצטער שהתברר שהוא לא מחבל ואני משתתף בצער המשפחה של המנוח", הוסיף. "לא היססתי ולא אהסס לחתור למגע בכל פעם שאתקל חלילה בסיטואציה דומה".

"אני חושב שה'לינץ'' התקשורתי עליי הוא לא מוצדק כי בזמן מלחמה וללא נשק לחתור למגע זה לא מה בכך", הוסיף. "אני לא מדבר על שוטרים וחיילים שברחו מהזירה אף על פי שהיו חמושים כי אני לא יכול לשפוט אותם, כל אחד עם התעצומות נפש שלו, האופי שלו ויכולתו. אני מבקש שלא ישפטו את אותם חיילים ושוטרים כי אחרים לא היו בסיטואציה על מנת שישפטו את אלה שהיו".