ליאון. נקי מאשמה (צילום: חדשות 2)
המקורב לליברמן שנעצר: משה ליאון | צילום: חדשות 2

הערב (ראשון) הותר לפרסום כי המקורב לשר החוץ אביגדור ליברמן שנעצר היום בחשד למעורבות בפרשת השחיתות הציבורית הוא משה ליאון, שהתמודד בעבר על ראשות עיריית ירושלים. ליאון הוא חבר מועצת עיריית ירושלים, ועל פי הידוע התכוון ליברמן להריץ אותו ברשימת ישראל ביתנו בבחירות הקרובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מצוות ההגנה של משה ליאון נמסר כי הוא נחקר במהלך היום "ושיתף פעולה באופן מלא לכל אורך החקירה. החוקרים נהגו בו בצורה עניינית והוגנת, ובסוף החקירה הסכים ליאון לבקשת החוקרים למעצר בית של ארבעה ימים".

במקביל, ביקשה המשטרה היום מבית המשפט להאריך פעם נוספת את מעצרם של שבעה מהחשודים שנעצרו בשבוע שעבר בהם גם הלוביסט ישראל יהושע, ראשי המועצות האזוריות תמר ומגילות ויו"ר חברת נתיבי תחבורה עירונית. אחד מהם, גבי בן חמו, שוחרר למעצר בית ומעצרו של חשוד נוסף, אפי פלס, הוארך עד סוף החודש.

ביום חמישי האחרון נעצרה גם העוזרת של סגנית השר קירשנבאום, שנחקרה במשך שעות ארוכות. בהמשך הוחלט לעצור אותה.

ההערכה: כתבי אישום רבים יוגשו בפרשה

במשטרה טוענים כי בחקירה התגלתה "שיטת פעולה מאורגנת, לפיה החשודים או מי מטעמם העבירו במסגרת תפקידם הציבורי, סכומי כסף ניכרים מהקופה הציבורית לגופים מתוקצבים ולרשויות שונות שלא כדין, וזאת בתמורה למתן טובות הנאה שונות לחשודים ולמקורביהם, בין היתר באמצעות מינויים, תשלומים ועוד". בין החשודים הנוספים בפרשה: מנכ"ל משרדתי ממשלתי, השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב וראשי רשויות מקומיות.

החקירה החלה ביולי 2013, כששתי דמויות ידועות מעולם הכדורסל הגיעו ליחידת להב 433 של המשטרה וסיפרו על כספים תמוהים שהועברו לאיגוד הכדורסל. בתחילת 2014, בחודש ינואר, שב הסיפור ועלה בחומרה יתרה - הפעם לגבי המועצות האזוריות תמר ומגילות. "מעל פני האדמה התנהלה פעילות רשמית ממוסדת של משרדי ממשלה שעסקו בהעברות תקציבים ובמינויים", אמר גורם בכיר המעורה בפרטי החקירה. "מתחת, במחשכים, פעלה מערכת מקבילה של העברות תקציבים ומינויים בניגוד לחוק".

על פי ההערכות, במסגרת הפרשה צפויים להיחקר כ-40 חשודים וכנגד מחצית לפחות יוגשו כתבי אישום. היועץ המשפטי לממשלה עורך הדין יהודה וינשטיין אישר את קיום החקירה בעת הרגישה הזו לאחר שהשתכנע ממוצקוּת הראיות. יצוין כי החקירה אינה נוגעת לאף שר מכהן.