אחר הצהריים (שני) הותר לפרסום כי אחד העצורים בפרשת השחיתות שנחשפה בעיריית רמת גן הוא לא אחר מאשר העומד בראשה, ישראל זינגר. יחד איתו נעצרו 20 חשודים נוספים, רובם בכירים בעירייה ואחרים אנשי עסקים הקשורים לפרשה. בין העצורים גם נמרוד ניר, בנה של ג'ודי שלום ניר מוזס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זינגר חשוד בעבירות לפי החוק לאיסור הלבנת הון, עבירות לפי חוק מימון בחירות, מרמה והפרת אמונים. בית משפט השלום בראשון לציון שלח אותו למעצר בית למשך שבעה ימים וקבע כי עליו להפקיד ערבות עצמית בסך 50 אלף שקלים. בנוסף, נקבע כי יורחק מבניין העירייה במשך 15 ימים.

נמרוד ניר חשוד במתן שוחד, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ובשוחד בחירות. גם הוא נשלח למעצר בית בן שבעה ימים וכן הוטל עליו להפקיד ערבות עצמית בסך 50 אלף שקלים. ניר הוא הבעלים של חברת "דה בריף", שסיפקה שירותי ייעוץ בקמפיין של זינגר לראשות העיר. על פי החשד הוא קיבל הבטחות לקבלת מיזמים בעירייה בעתיד.

בין העצורים גם עורך הדין אריאל למפל, שחשוד בתיווך לשוחד, קבלת דבר במרמה ועבירות לפי חוק מע"מ. אריאל שימש כיועץ פוליטי שסייע אף הוא בקמפיין של זינגר. על פי החשד קיבל הבטחות לקידום מיזמים בעיר בעתיד.

אלי צמח-חסון ממחלקת התברואה בעירייה חשוד בלקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, שוחד בחירות, מרמה והפרת אמונים והעלמת מס. מנהל האגף על פיקוח הבנייה בעיריית רמת גן, יוסי מזרחי חשוד בלקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, עבירות לפי חוק לאיסור הלבנת הון, העלמת מס ועבירות לפי חוק מע"מ.

זינגר, ארכיון (צילום: חדשות)
הורחק מהעירייה. זינגר | צילום: חדשות

בעירייה הופתעו מגל המעצרים

יעקב סבן חשוד כי קשר קשר עם מזרחי לקידום פרויקטים שהוביל בתמורה לשוחד. מיוחסות לו עבירות של מתן שוחד, קבלת דבר במרמה, העלמת מס ועבירות לפי חוק מע"מ.

עו"ד ינון סרטל, פרקליטו של ראש העיר, מסר כי "זינגר נחקר היום, ואנחנו בטוחים שלאחר שהדברים התבררו יגלו שאין דבר וחצי דבר. אני מקווה שגם יהיה עניין ציבורי כזה גדול גם כשיתברר כשאין כלום. האיש נקי הכפיים הזה, היה נקי כפיים וכך נשאר. הוא לא אדם מושחת ולא ביצע שום עבירה. אני חושב שצריך לברר את החשדות הללו. הוא אמר לי שהוא שיתף פעולה, ענה לחוקרים לשאלותיהם וכך ימשיך. זה לא דבר נעים שמגיעים בבוקר ועוצרים אותך אבל הוא מאמין בחפותו". מפרקליטו של נמרוד ניר לא נמסרה תגובה.

ברמת גן הופתעו הבוקר ממעצרו של זינגר, שרק בשנה שעברה הכריז על מאבק עיקש בקשרים המושחתים שנתוו בתקופתו של קודמו בתפקיד, צבי בר - שאף הורשע בעבירות של קשירת קשר להשיג מטרה באמצעים אסורים.

בשנת 2010 העניקה תנועת אומ"ץ לזינגר עיטור של כבוד על מאבקו למען טוהר המידות בתחום השלטון המקומי. "זינגר החליט לקפוץ למים העכורים של הפוליטיקה המוניציפאלית, כדי להיאבק מבפנים בסיאוב ולהוכיח שאפשר גם לשרת את התושבים בדרך שונה ולא להפוך תפקיד ציבורי קרדום לחפור בו", כתבו אז חברי הוועדה על זינגר. "בגלל ניקיון כפיו וחוסר רצונו להשתלב במערך של 'קח ותן' במערכת היחסים של הון ושלטון מקומי, לא עלה בידו של זינגר, במשאביו המוגבלים, לכבוש את ראשות העיר".

חבר הכנסת לשעבר כרמל שאמה הכהן, שהפסיד לזינגר בבחירות האחרונות לראשות העירייה ואף נחשב לאחר ממבקריו החריפים, התייחס הבוקר במרומז לפרשה בעמוד הפייסבוק שלו, כשכתב "בוקר טוב ישראל".

זינגר שימש כמנהל בית ספר "בליך" במשך 18 שנים, ובשנת 2003 התמודד לראשונה בבחירות לראשות העיר. עד לשנת 2013 כיהן זינגר באופוזיציה, והיה מבין העותרים להדחתו של ראש העיר הקודם צבי בר. בשנת 2013 גבר על שאמה הכהן ומתמודדים נוספים, ונבחר לראשות העירייה ברוב של 52%.

עיריית רמת גן הבוקר (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
עיריית רמת גן הבוקר | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

במה חשוד זינגר?

בשנה האחרונה פעלו יחידות המודיעין והחקירות של להב 433/יאח"ה לחשיפת חשד לשחיתות בקרב בכירים בעיריית רמת גן, בהם זינגר. המשטרה טוענת כי במהלך החקירה הסמויה היא זיהתה ניסיון חדירה לעירייה של גורמים המזוהים עם פעילות פלילית של גורמי פשיעה, המזוהים עם ארגונו של עמיר מולנר.

החקירה שמנהלת ביחד עם יחידת יהלום ואגף חקירות המע״מ ברשות המיסים, מעלה חשד לביצוע עבירות שוחד, מתן שוחד בחירות, מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס על ידי בכירים בעיריית רמת גן ומעורבים נוספים.

ארגזים נלקחים מעיריית רמת גן (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
ארגזים נלקחים מעיריית רמת גן | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

על פי החשד, גורמים בעירייה הבטיחו משרות בעירייה וכן אספקת עבודה בעבור העירייה לגורמים שונים בתמורה לסיוע בקידום בחירתו של אחד המועמדים לראשות העיר בבחירות האחרונות לרשויות המקומיות, שהתקיימו באוקטובר 2013. בחירות אלו עוררו ברמת גן עניין רב, שכן אחרי 25 שנים בשלטון, אולץ ראש העיר הוותיק צבי בר לפרוש בהוראת בית המשפט, ועל כיסאו התנהל קרב רב יצרים בקרב המועמדים.

במקביל לעיכוב החשודים, ערכה המשטרה חיפוש במשרדי העירייה, בבתי החשודים ובמשרדיהם כולל לשכות של בכירים בעירייה. בשל רגישות החקירה, היועץ המשפטי לממשלה ומפכ"ל המשטרה עודכנו בפרטי החקירה.

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv