האמבולנסים התקשו להיכנס, אמש (צילום: חדשות 2)
האמבולנסים התקשו להיכנס, אמש | צילום: חדשות 2

קטטה המונית פרצה אמש (שישי) בכפר אבו סנאן שבגליל, לאחר שככל הנראה ויכוח בין תלמידים בבית הספר בכפר יומיים לפני כן זלג לכדי עימותים קשים, בהם נעשה שימוש בנשק חי, רימונים, אבנים, מקלות וסכינים. בתגרה נפצעו יותר מ-26 בני אדם, בהם אחד אנוש, 8 קשה והשאר קל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כל הפצועים הועברו על ידי חובשי מד"א לבית החולים בנהריה, שם אף הוכרז על אירוע רב נפגעים בעקבות מספר הפצועים הגדול. בעקבות העימותים התקשו צוותי האמבולנסים להיכנס לשכונות בכפר והמתינו מחוץ לאזור הקרבות.

בשעות הלילה המאוחרות נפגש מפקד מחוז חוף במשטרה, ניצב חגי דותן, עם נציגים של שני המחנות המעורבים, בניסיון להרגיע את הרוחות. בשעות הבוקר נשמר השקט בשכונות והוכרזה השבתת הלימודים בבית הספר שבו לומדים התלמידים, בכדי למנוע מתחיות נוספת.

עם הגעת הדיווחים הראשוניים על העימותים, הזרימה המשטרה כוחות מכל האזור, בהם יחידות יס"מ, יסמ"מ וכוחות נוספים. השוטרים התקשו תחילה להיכנס לכפר, ונאלצו להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות כדי לפזר את המתפרעים.

למרות התוצאות הקשות של הקטטה באבו סנאן, המשטרה טרם עצרה חשודים במעורבות בעימותים. על פי המשטרה בשלב זה המטרה העיקרית הינה הרגעת הרוחות כדי למנוע את חידוש קרבות הרחוב. במשטרה טוענים כי בשלב מאוחר יותר יחלו מעצרים של המעורבים בקטטה החמורה והקשה.

המשטרה הגיעה למקום
המשטרה הגיעה למקום | צילום:

"המשטרה לא עשתה מספיק"

בתוך השכונות מעורבות נמשכו העימותים עד שעות הלילה המאוחרות. לטענת ראש המועצה, נהאד משלב, נעשה ניסיון להרגיע את הרוחות ולמנוע עימותים כבר ביום הראשון לסכסוך בין שני מחנות. גורם בכפר מתח ביקורת קשה על ההנהגה והמשטרה, שלדבריו לא עשו די על מנת למנוע את ההתפרעות.

אין תמונה
נשק חי, סכינים ורימונים. זירת הקטטה

על פי ממצאים ראשונים של חקירת ההתפרעות, ככל הנראה הרקע לסכסוך הוא פוליטי. גורמים בכפר טוענים כי כפי הנראה הייתה זו פרשת הריגתו של חיר חמאדן בשבוע שעבר על ידי שוטרים בכפר כנא שהציתה את האש. "ההנהגה והנכבדים לא עשו מאמץ בכדי להכיל את המתח, שהלך וגבר עם הזמן עד לכדי הסתה וגידופים ברשתות החברתיות בימים האחרונים ועד פרוץ העימותים", אמר הגורם. "נאמרו קללות קשות ודברים שככל הנראה חיממו את האנשים והביאו לכדי התוצאה הקשה".

"היה אפשר למנוע את המתיחות הזאת", הוסיף הגורם. "מי שהיה אחראי זאת ההנהגה המקומית והמשטרה - שלא עשתה מספיק".