הצגת נשק, מדים - וגם תחתונים: המחלקה לחקירות שוטרים בודקת מדוע התכתב לכאורה שוטר מהצפון עם מי שהציגה את עצמה כנערה בת 14 בצ'אט באינטרנט. מי שהיה אחראי להתכתבות עם השוטר, תיעד את ההתכתבויות והעביר את החומרים למשטרה הוא לא אחר מאשר  אבי דוביצקי, שפועל ללכוד פדופילים ברשת. הוא גייס לצורך העניין בגירה שהתחזתה לקטינה והציגה את עצמה במצלמת רשת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר לפני כשנה התכתב השוטר עם דוביצקי, שהציג את עצמו כנערה בת 14. אז הציג השוטר את נשקו האישי ואת מדיו. אלא שאז אמרו במחלקה לחקירות שוטרים כי אין חשד לעבירה פלילית, וגם ערעור על ההחלטה לפני כשנה - לא הוליד דבר. המשנה לפרקליט המדינה החליט כי אין תשתית מספקת לביסוס חשד בפלילים. במחלקה לחקירות שוטרים אמרו עוד כי אין הם יודעים באיזה שוטר מדובר.

לפני כחודש הגיע לדוביצקי מידע אודות כחול המדים, שלפיו הוא ממשיך להתכתב עם קטינות. הראשון גייס בחורה צעירה בשנות ה-20 לחייה שהתחזתה לבת 14, ושוחחה עם נציג החוק בשיחות מצלמה בשבועות האחרונים.

השוטר שיתף פעולה עם "הקטינה" והחל לשוחח עמה. בין היתר, סיפר לה "מה הוא אוהב" וביקש שתפעיל את מצלמת הרשת שברשותה. במהלך השיחות הוא סיפק אמנם שם פיקטיבי, אך טען כל הזמן והתגאה: אני שוטר במשטרת ישראל.

"תשלחי לי עוד תמונות, תפעילי מצלמה", הוא ביקש ממנה. "תעלי מדרגה", ואמר כי הוא מעדיף בנות שלובשות חולצות צמודות. באחת השיחות הוא מצולם במה שנראה כמו חדר משטרה - ולא בביתו.

מציג את הנשק
מציג את הנשק | צילום:
מתגאה במדים
מתגאה במדים | צילום:

חלק מההתכתבות בין השוטר ל"קטינה":

שוטר: אני שוטר
"קטינה": חחחחחחחחחחחחחח ממש
שוטר: אמיתי
"קטינה": חחחחחחחחחחחחח אין מצב
שוטר: חחחחחח יש מצב
"קטינה": טוב טוב ואני מירי רגב
שוטר: חחחחחחחחחחחחח
"קטינה": בטח בטח. אתה אולי עצור ולא שוטר לפי הבלוקים ברקע חח
שוטר: חחחחחחחחחח אני בחצר
"קטינה": אם אתה שוטר למה אתה לא במדים?
שוטר: אז נשאיר את זה לפעם הבאה, אני בבית

הצעירה שהתחזתה לקטינה סיפרה לחדשות 2 Online כי במהלך השיחה עם השוטר הוא אף ביצע בעצמו מעשה מגונה. "הורים לילדים בכל הארץ צריכים להיזהר ולשים לב טוב עם מי הילדים שלהם משוחחים ברשת. זה יכול לחכות להם בכל פינה".

הכינוי: "שוטר כחול"
הכינוי: "שוטר כחול" | צילום:

"אני בשיחה עם דנינו"

בשיחה אחרת הוא שוב ביקש ממנה תמונות מיוחדות, והיא ענתה לו שהיא "בשיחה אחרת עם דנינו" (מפכ"ל המשטרה - מ.ח). הוא צחק, וביקש "למסור לו ד"ש". היא כתבה: "הוא אמר שתדאג לתפוס הרבה פושעים".

גם בשיחה נוספת הוא ביקש ממנה תמונה "מעניינת". ושאל: "יש מצב לראות את הגופייה שלך?". היא ענתה שהיא מתביישת, והוא השיב: "את ילדה טובה". השוטר גם שאל אותה למה היא עדיין עם ג'ינס וביקש ממנה לאסוף את שיערה.

מכתב למפכ"ל: "התנהגות חריגה"

דוביצקי לא קיבל את זה שבמשטרה או במחלקה לחקירות שוטרים לא הביעו עניין בשיחה - שכן שוטר בתפקיד הציג מדים ונשק והתכתב עם מי שהציגה את עצמה כקטינה.

הבחורה שהתחזתה לקטינה והשוטר
הבחורה שהתחזתה לקטינה והשוטר | צילום:

דוביצקי פנה במכתב למפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו, בו כתב בין היתר: "קשה לי להאמין שהתנהגות כפי שתיארתי לעיל מקובלת עליך. אני סבור שהתנהגות מסוג זה על ידי אדם שנאחז להיות שוטר הינה התנהגות חריגה ביותר ולא ראוי שיעבור על סדר היום במדינה מתוקנת, ובפרט לנוהל אשר אוסר להם לפרסם תמונות באינטרנט בלבוש מדי משטרה. לך תדע, אולי בפעם הבאה שיצולם הוא יפשוט את מדיו".

בלשכת המפכ"ל השיבו לו שהמחלקה לחקירות שוטרים סגרה את התיק, אך מספר חודשים חלפו, ואכן השוטר הציג את עצמו בתחתונים לאותה בת 14.

האם ייתכן ששוטר בתפקיד יציג מדים ונשק, ישוחח עם ילדה בת 14 ואף אחד מהמפקחים עליו לא יעשה דבר? על פי גורמים במשטרה, מדובר במחדל. "אי אפשר לדעת לאן זה יגיע, שוטר לא אמור להתנהג ככה ומישהו במשטרה ובמחלקה לחקירות שוטרים צריך היה להתעורר", אמר קצין משטרה שנחשף לדברים. "אני מקווה שלא יחכו עד שהוא יבצע עבירה בקטינה אמיתית ואז המבוכה תהיה גדולה, צריך היה לפחות לטפל בו משמעתית".

בשבוע שעבר פנה אותו שוטר ל"בת ה-14" לכאורה ורצה שהיא תדליק מצלמה, זאת למרות שהתלונה הוגשה כבר לפני יותר מחודש. בפנייה הועבר גם שמו של השוטר, ושמה של היחידה הספציפית שבה הוא משרת.

מהמחלקה לחקירות שוטרים נמסר בתגובה כי הנושא בבדיקה.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv