המשטרה הגישה היום (ראשון) הצהרת תובע לבית משפט השלום בפתח תקווה נגד תושב טייבה המפעיל קיוסק בבית הספר עמל בעיר, החשוד ברצח המנהל הנערץ של המוסד החינוכי יוסף חאג' יחיא בחודש אוגוסט האחרון. במשטרה מדגישים כי מדובר באחד מתיקי החקירה המורכבים שנתקלו בהם בשנים האחרונות, וסבורים כי בידם מספיק ראיות על מנת להגיש כתב אישום נגד החשוד ברצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרצח התרחש ימים ספורים לפני תחילת שנת הלימודים, בשעה שמנהל בית הספר ישב בחדר המורים יחד עם שלושה מאנשי צוות נוספים. סמוך לשעה 11:45 נכנס למוסד החינוכי המוכר אדם לבוש בשחור, העוטה כפפות לידיו שאחז במטרייה המסתירה את פניו. הוא ניגש אל המנהל וירה בו פעם אחר פעם - עד שווידא את מותו.

בעל הקיוסק שנעצר בחשד לרצח (צילום: חדשות 2)
החשוד ברצח בבית המשפט | צילום: חדשות 2

החשוד יצא מהדרך שבה נכנס לבית הספר ונמלט באמצעות טנדר מסוג סובארו שהמתין לו בחוץ. חוקרי המשטרה שהוזעקו לזירה הבינו מיד כי מדובר ברצח שתוכנן תחילה ובוצע על ידי מקצוען. צוות חקירה שהוקם ביחידה המרכזית החל לנסות להתחקות אחר הרוצח, ובמקביל לנסות לאתר אנשים שעלול להיות להם מניע לפגוע במנהל בית הספר המוערך.

האם בעל הקיוסק החליט לנקום?

תוך זמן קצר הובילו כל כיווני החקירה לעבר תושב העיר שהפעיל מזנון בתוך בית הספר ועל פי החשד הסתכסך עם המנהל. על פי הערכת החוקרים, בראשות סנ"צ רועי ולדמן, מנהל בית הספר פעל להכנסת מפעיל מזנון נוסף לאחר שבית הספר גדל במספר כיתות ועל מנת לגרום לתחרות והוזלת עלויות, דבר שלא מצא חן בעיני החשוד שסבר לכאורה כי פרנסתו נפגעת.

בשל החשדות החליטה המשטרה לעצור את בעל הקיוסק, את רעייתו, בנו ואחיינו. בשלב הראשון נתקלה המשטרה בחומה בצורה, לאחר שהם סירבו לפצות פה בחקירה. מעצרם הוארך פעם אחר פעם, ולעיתים גם באישור מיוחד של היועץ המשפטי לממשלה על מנת לחרוג מ-30 הימים המותרים למעצרם על פי חוק.

המנהל שנרצח בטייבה, יוסוף חג' יחיא (צילום: חדשות 2)
יוסף חאג' יחיא, המנהל שנרצח | צילום: חדשות 2

התפנית בחקירה הגיעה כשצוות החקירה הצליח לקשור את כלי הרכב של החשוד לזה שנראה במצלמות האבטחה של בית הספר כשהוא נמלט מהזירה. הטנדר נשלח למעבדה לזיהוי פלילי, שם מצאו החוקרים שרידי ירי התואמים לאלה שנאספו בזירת הרצח על ידי הבלשים. בנוסף הובא מומחה שניתח את הליכתו הייחודית של החשוד, על מנת לקשור אותו לחשוד שנקלט במצלמות האבטחה.

"תיק קשה מאוד"

בימ"ר מרכז מודים כי למרות שהחשוד בן ה-46 מוכר למשטרה ואף נעצר בעבר בחשד לניסיון רצח, מדובר בתיק חקירה קשה המבוסס על ראיות נסיבתיות - ללא הודאה ובלי כלי רצח. "מדובר בתיק קשה מאוד, אבל אנחנו שלמים עם החומרים שאספנו בעבודה קשה", אמר לחדשות 2 קצין בכיר המעורה בפרטי החקירה. "אנחנו שמחים שהפרקליטות רואה איתנו עין בעין".

רק לפני כמה שבועות זיכה בית המשפט המחוזי בתל אביב את ראש ארגון הפשע מוטי חסין מכתב האישום שהוגש נגדו אשר היה מבוסס על ראיות נסיבתיות. מדובר היה בכישלון גדול עבור פרקליטות מחוז מרכז וימ"ר תל אביב, וכעת יודעים שם כי היוקרה של היחידה נמצאת כעת על כף המאזניים. פרקליטיו של החשוד סבורים דווקא שגם התיק הזה יסתיים באופן דומה.

ארכיון (צילום: חדשות 2)
קליע בזירה, ארכיון | צילום: חדשות 2

"טרם נחשפנו לכל הראיות, אבל יחד עם זאת ממה שלמדנו בהארכות המעצר הממושכות מדובר בתיק גבולי ביותר שהראיות בו הן נסיבתיות בלבד ולא מוכיחות באופן חד משמעי שהחשוד הוא הרוצח", אמרו עורכי הדין דוד יפתח ורויטל סוויד. "נמתין לחומר הראיות המלא ונגיב לטענות נגד מרשנו".

יחיא בן ה-60 נחשב לדמות מוערכת מאוד בקהילה בעירו, ואף התכוון להתמודד לבחירות המוניציפאליות הקרובות. במשך שנים ארוכות הוא הוביל את בית הספר להישגים, ובאזור מתארים כיצד משפחות במשולש נלחמו על מנת שבניהם ילמדו במוסד החינוכי המצליח. בטייבה מספרים בצער כיצד כשהובהל לבית החולים מאיר במצב אנוש, טיפל בו רופא שהיה אחד מתלמידיו האהובים.

גורמים בעלי השפעה בעיר הביעו חשש כי הרצח עלול לגרום לגל של אלימות ברחבי העיר, שכבר ידעה לא מעט מקרים של פשיעה קשה. "עד כה היינו רגילים למלחמות בין משפחות פשע והבלגנו, הרצח הזה חצה את כל הקווים האדומים", הדגישו כמה ממכובדי העיר. "נעשה הכל כדי להרגיע את הרוחות ולמנוע נקמה".