יותר מחודש שמתנהלת חקירה סמויה של משטרת מחוז ש"י, חברת מקורות והמנהל האזרחי של גניבת המים בדרום הר חברון – ואתמול (בין ראשון לשני) נעצרו 32 חשודים, שהשתייכו לשתי חוליות שגנבו יותר מ4 מיליון מ"ק מים. המים הללו היו מיועדים לקריית ארבע, נגוהות, בית חגי ושאר יישובי דרום הר חברון.

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"יישובים רבים היו מנותקים ממים לאורך זמן", מסביר נצ"מ דודי חיון, מפקד מרחב חברון במחוז ש"י. "זה כולל מוסדות ציבוריים, שדות חקלאיים וגם פגיע בתשתיות המים – נזק עצום במשך תקופה ארוכה ליישובים".

כך התחברו פיראטית (צילום: חדשות)
כך התחברו פיראטית | צילום: חדשות

זה פועל כמה שנים בשיטה פשוטה ויעילה: שתי החוליות שנחשפו התחברו לקווי מים של מקורות בקווי צינורות פיראטיים אותם הטמינו באדמה בעומק של 1.5-2 ק"מ. הקצה השני מגיעה לבריכה שהוקמה בסמוך לאחד הכפרים הפלסטי. אליה הוזרמו המים הגנובים, וממנה נשאבו ל-16 מיכליות מים גדולות שעבוד כמעט בכל שעות היממה. המיכליות מכרו את המים למפעלים פלסטיניים, חקלאים וגם צרכנים פרטיים. הרווחים נאמדו במאות אלפי שקלים לשנה.

הונאת המים שנחשפה גרמה לנזק של כ-15 מיליון שקלים - אבל בראש והראשונה לנזק עצום, עד כדי מצוקה של ממש, בכמה יישובים בדרום הר חברון. עם זאת, אי אפשר להתעלם מהעובדה שהונאת המים היא פועל יוצר של מצוקת מים אמיתית בשטחים. הבורה הטובה לתושבי ההתנחלויות בדרום הר חברון – הקיץ השנה יהיה קל ונעים הרבה יותר. הבשורה הפחות טובה: כנראה שזה קורה גם במקומות אחרים בשטחים ואולי גם בתחומי הקו הירוק