דיירי הבניין שבו היה הפעוטון של כרמל מעודה ברחוב סנהדרין בראש העין התעוררו אתמול (שבת) כשהלהבות אחזו בקירותיו, ורק בשעות הערב התברר באופן סופי שמדובר היה בהצתה מכוונת. המשטרה הודיעה כי עצרה את החשוד, בן 18 מקרני שומרון המקורב להורים שבנם הפעוט התחנך בעבר בגן של מעודה, וכי במהלך היום הוא יובא להארכת מעצר בבית המשפט בפתח תקווה. בשיחה עם החדשות התייחס אמש עו"ד בנימין מלכא, הפרקליט המייצג את ההורים, למעצר החשוד וקרא לחדול מהמעשים "הבלתי חוקיים" הללו. לדבריו בשיחה, להורים "אין אפשרות לשלוט בזעם הציבור ויש להימנע מלהפריע לעשיית הצדק".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד אמר מלכא בהתייחס לכך שהחשוד מכיר מקרוב את הגן של מעודה : "אני מייצג את ההורים במקרה הנוכחי ולא יודע דבר על מקרי עבר". הוא הוסיף: "בכל מקרה אנחנו מגנים בתוקף אלימות. אני קורא מכאן בשם ההורים לא לפעול באלימות נגד אלימות".     

נזכיר כי מעצרו של החשוד בהצתה התבצע לאחר שהחוקרים צפו בסרטוני האבטחה שהצביעו עליו כמי שביצע לכאורה את המעשה.

מוקדם יותר אתמול סיפר גורם המעורה בחקירה כי נלקחו דגימות משלושה מוקדים שונים באזור המחסן שבקומת הקרקע של הבניין, שם על פי ההערכות, התחילה השרפה. עוד הוסיף אותו הגורם כי כלל הדגימות שנלקחו הועברו לבדיקת מעבדה.

הבית שהוצת מבפנים (צילום: חדשות)
הבית שהוצת מבפנים | צילום: חדשות

במקביל לחקירת נסיבות השרפה, התפרסם אתמול תיעוד שצילמה אחת מעדות הראייה ובו ניתן לראות את תחילת הדלקה שפרצה בביתה של מעודה. בסרטון נראים שוטרים מנסים להרחיק אזרחים סקרנים ונשמעות צעקות רבות.

עורך דינה של הגננת, שתואשם היום בהתעללות בפעוטות, תקף בחריפות את שריפת ביתה והפעוטון שפעל מתוכו. "אנו מבינים את הכעס והכאב של ההורים, אבל נחצה קו אדום", מסר. "אנשים לקחו לידיהם את החוק, פעלו בבריונות וסיכנו חיי אדם".

"את המשפט כנגד כרמל יש לנהל בבית המשפט ולא בכיכר העיר", הוסיף עו"ד גיא עין צבי שמייצג את הגננת מטעם הסניגוריה הציבורית. "על משטרת ישראל לפעול באופן מיידי לעצור את האיומים והפגיעה במשפחה".

בעקבות השרפה נזק נגרם גם למבני השכנים: "הילדות שלי רצו החוצה ערומות יחפות - למה זה מגיע לנו", סיפרה ר' שגרה סמוך לבית הגננת. "אני מבינה את הכעס והזעם אבל חשבונות סוגרים מול הבן אדם - לא הורגים את המשפחה שלו ואת השכנים שלו".

בית המטפלת שהוצת (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
פעולות הכיבוי בזירה | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

ר', שהעדיפה להישאר בעילום שם, לא הייתה בבית בזמן השרפה כי ליוותה חברה לחדר היולדות. "כשאבא שלהן הגיע הילדה בת השלוש אמרה 'אבא, הייתה שרפה וברחנו', סיפרה. "גם על הילדות שלי כרמל שמרה לא פעם. גם אני מנסה לאסוף את השברים ולהיות חזקה, למה מגיע לי ולילדות שלי עוד טראומה? אני חושבת שזה קשור להפגנות שיש פה נגד כרמל. לפני כמה ימים ראיתי פוסט שצריך לשרוף לה את הבית. פניתי למפרסם בהודעה פרטית ואמרתי לו שהוא מסכן את החיים שלנו, הוא אמר שיתקן ולא עשה את זה. עכשיו ההסתה הזאת הפכה למציאות - כל הגינה שלי שרופה וחרוכה הילדות שלי היסטריות וגם אמא שלי ששמרה עליהן".

שירי מלחי, אמה של ר' שמרה על הילדים בבית בזמן השרפה. "אני נמצאת מיום חמישי בבית", סיפרה לחדשות Online. "אני ישנתי בסלון יחד עם הילדה הגדולה והקטנה ישנה בחדר שינה. התעוררתי וראיתי שהשכן מלמעלה צרח לי 'צאי מהבית צאי מהבית'. אני פותחת את הדלת והכול בוער בסוף תפסתי את שתי הבנות אם לא הייתי שומעת היינו נלכדות פה. זה לא יאומן, נמלטתי עם שתי הבנות והצלחתי להוציא כלב אחד, הכלב הגדול שלנו. והיה כלב נוסף שהבת שלי לקחה לאומנה ואני השתוללתי בחוץ אמרתי יש פה כלב תוציאו אותו. אחרי שעה ומשהו חילצו לנו אותו. זה פשוט נורא".

מלחי גם התייחסה להתעללות הקשה של הגננת שגרה בסמיכות. "היא עבדה על כולנו", סיפרה. "ממש עכשיו מוטי אבא של כרמל בא לקראת הבת שלי, זו פעם ראשונה שהיא מדברת איתו מאז שזה התפרסם. היא צעקה עליו 'אתה רוצח, ידעת הכל אל תשקר לי'. הוא אמר 'אני רוצח? אני?'. הוא היה כמו אבא של ר', כל דבר שהיא הייתה צריכה היא הייתה הולכת למוטי".

 ההפגנות יתקיימו כמתוכנן, המשטרה לא אישרה להפגין מול בית הגננת

מארגני מחאת ההורים הודיעו כי הפגנות הענק היום בערים ברחבי הארץ יתקיימו כמתוכנן. "נסיבות השריפה עודן נחקרות על ידי המשטרה", אמר אחז אגם יו"ר ועד הורי הגנים הארצי וממארגני המחאה. "בכל מקרה, על אף התסכול וחוסר האונים המובן מכורח הנסיבות, אלימות איננה הדרך לעשות צדק עבור ילדינו". המשטרה אסרה את קיום ההפגנה מול בית הגננת שנשרף.

בשטח המבנה שעלה בלהבות פעל גם הפעוטון של הגננת וצוותי כיבוי אש שהוזנקו למקום פעלו לכיבוי השריפה. כמה בתים סמוכים למבנה פונו גם כן ולא היו נפגעים באירוע אך נגרם נזק רב למבנה. חוקר דלקות של כיבוי אש הוזעק למקום והודגש כי קיים חשד שישנה שייכות בין הדלקה להפגנות שמתקיימות מול ביתה של הגננת, אך לפי שעה אין חשודים במעשה. ביום ראשון יוגש נגד הגננת כתב אישום בגין ההתעללות.

מעיריית ראש העין מסרו בתגובה להצתה: "החל מהרגע בו התקבלו פרטים על אירוע השריפה בביתה של הגננת, העירייה והמנכ"ל אילן הררי פועלים בשטח עם צוותי חירום במשותף עם כוחות המשטרה והכיבוי. העירייה הקפיצה כבר בשעות הבוקר המוקדמות צוותים של השרות הפסיכולוגי, ביחד עם עובדים סוציאליים והגורמים המקצועיים של עריית ראש העין על מנת לתת מענה לתושבי השכונה".

מנכ"ל העירייה, הררי אמר: "בראש העין קהילת תושבים חזקה ומגובשת. ראש העין תתגבר גם על האירועים האחרונים שהם קשים לכולם. עכשיו אנחנו במשימה להשיב את חיי השגרה לשכונה ואנחנו נבצע אותה".  

עו"ד בנימין מלכא, המייצג כאמור את ההורים, הכחיש את מעורבותם להצתה מוקדם יותר היום ומסר: "מהיכרותי עם הורי הילדים, אני יכול לומר, בפה מלא ובלב שלם, כי מדובר באנשים נורמטיביים. הם כעוסים ומזועזעים עקב הפשעים החמורים אשר בוצעו כלפי ילדיהם, כלפי פעוטות, אך אינם עבריינים ואין לי ספק שחקירה מעמיקה תוליד מסקנה כי להורי הילדים אין קשר לשריפה".

"בטוח כי משטרת ישראל תבצע עבודתה ותחקור את האירוע ואת כל מי שייתכן וחשוד במעשה, לרבות בני משפחתה של הגננת המתעללת", הוסיף עו"ד מלכא. "אציין כי נוסיף לעמוד על זכויות נפגעי העבירה, הפעוטות, אולם, נפעל בדרך חוקית ומקובלת וללא כל גילויי אלימות". 

קשרה פעוטות לכיסא והאכילה אותם בקיא

כשלושה שבועות אחרי שהתפרסם כי גננת בראש העין נעצרה בחשד להתעללות בבני שלושה חודשים עד שלוש שנים, המשטרה פירסמה ביום חמישי תיעוד של המקרים בו נראית בת ה-25 שניהלה את המעון קושרת את חסרי הישע לכיסא ואף מאכילה אותם בקיא.

פרקליט ההורים (צילום: אלון סויסה, חדשות)
פרקליט ההורים, עו"ד בנימין מלכא | צילום: אלון סויסה, חדשות

עם קבלת התלונה, נפתחה במשטרה חקירה לבירור ההחשדות כלפי בת ה-25 שניהלה את הגן מביתה בראש העין. במהלך החקירה נאספו ראיות כנגד החשודה שביססו את החשדות, וביניהם תיעוד מצלמות האבטחה וכן הסרטון שמופץ כעת.

מצפייה של החוקרים בסרטי האבטחה עלה כי הגננת נהגה להעמיד את הפעוטות דקות ארוכות כשפניהם מופנות אל הקיר, להאכיל אותם בקיא שפלטו; לקשור את אחד הילדים בידיו לכיסא כשהן משוכות לאחור והוא ממרר בבכי עד אשר נופל מהכיסא לרצפה וידיו נותרות קשורות מאחור, וכן הכאת הילדים באמצעות מגבת ובידיים.

מאמצי הכיבוי בראש העין (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
הבית שהוצת בראש העין | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

במהלך החקירה זומנה סייעת בגן לחקירה שבמהלכה עלה החשד כי היא הייתה עדה למקרי ההתעללות של הגננת בילדים ואף נקטה בעצמה באלימות כלפי הפעוטות בגן. מספר ימים אחרי תחילת החקירה זומנה הגננת לחקירה גם היא ומעצרה הוארך מעת כשהשבוע הוגשה בעניינה הצהרת תובע.