המשטרה הודיעה היום (שלישי) כי היא ממליצה להעמיד לדין את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בשני תיקי חקירה שהתנהלו נגדו לאחרונה, ובהם נחקר מספר פעמים. בין העבירות בהן המשטרה ממליצה להעמיד לדין: הצעת שוחד, 2 עבירות של מרמה והפרת אמונים וכן עבירה של הדחת עד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי החשד, סגן השר ליצמן ניסה להשפיע על חוות הדעת של פסיכולוגים במשרד הבריאות במסגרת פרשת הנאשמת בפדופיליה מלכה לייפר. ליצמן, לטענת המשטרה, ניסה לשנות את חוות הדעת שהתבקשו המומחים למסור בהוראת בית המשפט – ובכך למנוע את הסגרתה לאוסטרליה.

בתיק השני בו נחקר, שמכונה "פרשת בית העסק", המשטרה ממליצה להעמידו לדין בעבירות של מרמה והפרת אמונים. על פי ממצאי החקירה, ליצמן ביקש מאנשי משרדו להשפיע על דרגים מקצועיים ולמנוע הליך של סגירת בית עסק בגלל כשלים ומפגעים תברואתיים שהתגלו בו. לפי החשד, הסיבה ששר הבריאות סייע היא כי בעלי העסק נחשב לאחד ממקורביו.

באשר לאירועים שנחקרו במשטרה בנוגע ל"פרשת האסירים", במשטרה טוענים שחלק מהאירועים התיישנו ולגבי יתר המקרים לא נמצאה תשתית ראייתית מספיקה להוכחת החשדות נגד ליצמן.

מלכה לייפר
הנאשמת בפדופיליה מלכה לייפר, ארכיון

המשטרה: ליצמן ניסה לסייע לבית עסק של מקורבו

החקירה החלה לאחר אישורם של היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן. החקירה  נוהלה בפיקוחם של ר' אח"מ ור' להב 433, ובוצעה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 בליוויה של פרקליטות מחוז ירושלים.

יעקב ליצמן המלצה לכתב אישום
המלצות משטרה נגד ליצמן | צילום: החדשות 12

במסגרת הפרשה נחקרו מספר אירועים בהם עלה החשד שסגן שר הבריאות חבר הכנסת יעקב ליצמן ניצל לכאורה את מעמדו ומרותו במשרד הבריאות במטרה להשפיע באופן פסול על שיקול דעתם של מגוון גורמי מקצוע הכפופים לו.

האירוע הראשון שנחקר במסגרת הפרשה עסק בניסיונו של סגן השר ליצמן להשפיע באופן פסול על חוות דעתם של מספר פסיכיאטרים, עובדי משרד הבריאות, אשר מונו על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים לקבוע את כשירותה הנפשית של מועמדת להסגרה לשלטונות אוסטרליה בגין עבירות מין בקטינות. זאת בעיצומו של הליך הסגרה תלוי ועומד בבית המשפט. אירוע זה כונה במשטרה "פרשת ההסגרה".

יעקב ליצמן המלצה לכתב אישום
צילום: חדשות 12

האירוע השני שנחקר במסגרת פרשה נוספת עסק בהתערבות פסולה לכאורה של ליצמן בניסיון להשפיע על הדרגים המקצועיים במשרדו לטובת בית עסק בתחום המזון שבעליו מקורב אליו, זאת כדי למנוע את הליכי סגירתו למרות ממצאי תברואה חמורים שנמצאו בו ואף הביאו לתחלואה של מספר אנשים שאכלו מתוצרתו. במשטרה, אירוע זה כונה "פרשת בית העסק לממכר מזון".

לפי המשטרה, תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות מחוז ירושלים לעיון ולהחלטה - האם יוגש כתב אישום נגד סגן שר הבריאות ליצמן.

ליצמן: בטוח ללא ספק שיתגלה שלא נפל כל פגם במעשיי

מלשכתו של סגן השר ליצמן נמסר בתגובה לפרסום המלצות המשטרה: "כפי שהודענו לאורך כל הדרך, ליצמן פעל בכל שנות תפקידו לטובת אזרחי ישראל, בשקיפות מוחלטת ועל פי חוק. לשכת ליצמן נוהגת במדיניות ברורה של דלת פתוחה, לסיוע ועזרה לציבור. זאת, ללא אפליה בין האוכלוסיות והמגזרים וללא בירור מצבם של הפונים אליו לסיוע, אלא לפי החוק והיושר".

"מהודעת המשטרה אף עולה בבירור שגם המשטרה סבורה שלא נעברה כל עבירה במירב סעיפי החשדות בהן נחקר סגן השר ליצמן. לגבי הטענות האחרות אנו בטוחים ללא ספק כי לאחר בחינה מדוקדקת יתגלה כי לא נפל כל פגם במעשיו של סגן השר. יושרו הציבורי ועשייתו העצומה של סגן השר, בייחוד בתחום פניות ציבור מכל האוכלוסיות, מוכרות וידועות לכל, תוך הקפדה מדוקדקת על החוק, ואין ספק כי הדבר יוכח במהרה".