שלושה ימים לאחר המקרה שעורר סערה והוציא אלפים מבני העדה האתיופית להפגנות ענק ברחבי מדינה - עו"ד יאיר נדשי, פרקליטו של קצין המשטרה שירה למוות בסלמון טקה ז"ל, קיים הערב (חמישי) מסיבת עיתונאים שבהמלכה שטח את גרסת השוטר היורה. בדבריו הוא שב והדגיש כי הירי לא נעשה בשל צבע עורו של טקה, וטען כי מרשו חש בעת האירוע שהוא מצוי בסכנת חיים ממשית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עו"ד נדשי תיאר את הימים הקשים שעוברים מאז התקרית על השוטר ועל משפחתו, שעברו להתגורר במלון תחת אבטחה צמודה בעקבות התקרית. לטענתו, מדובר בימים מהקשים בחייו של השוטר. "הוא, אישתו וילדיו הוצאו מביתם ושוכנו במקום מרוחק ומנותק מסביבתם הטבעית, כשבכל רגע נתון שוכנים איתם אנשי אבטחה חמושים מחשש לניסיונות פגיעה בחייהם", אמר עורך הדין.

כשהתייחס לאירוע עצמו, שטח הפרקליט את גרסת השוטר לאירוע. "לכל מי שמתעניין באמת, אבקש להבהיר כי מרשי נקלע לאירוע קשה בו חייו וחיי בני משפחתו עמדו בסכנה מיידית ומוחשית", הסביר נדשי. "כמוצא אחרון - הוא נאלץ להשתמש בנשקו לצורך הרתעתי בלבד. אלמלא פעל כך, ייתכן שלא היה נותר בחיים וסביר להניח שמשפחתו הייתה נפגעת".

משפחתו של טקה ז"ל בהלוויתו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
משפחתו של סלמון טקה בהלווייתו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

"חשוב להדגיש כי מרשי לא התכוון לפגוע במנוח והירי בוצע לצורך הרתעתי בלבד", הוסיף עו"ד נדשי. הוא סיפר כי השוטר ומשפחתו יצאו לטיול אחרי שעות עבודתו, כשהוא חמוש בנשקו האישי. "הוא לא הפסיק להיות שוטר", הוא הסביר. "בצדק מצופה מכל שוטר להיות שוטר בכל עת ולכן גם מרשי נשא עליו את הנשק האישי. בעודו שוהה בחיק משפחתו, נקלע מרשי לסיטואציה מסכנת חיים שחייבה אותו לפעול כפי שפעל".

עו"ד נדשי הסביר כי השוטר לא היה יכול לירות באוויר משום שהיה מדובר לטענתו באזור אורבני צפוף, והקליע היה יכול לנחות על אחד הבתים הסמוכים. משכך הוא ירה לרצפה, והנתז פגע בחזהו של טקה וגרם למותו. "בניגוד גמור לדברים שקריים שהוצגו בתקשורת, מרשי כלל לא כיוון את נשקו לעבר המנוח או לעבר כל אדם אחר", אמר עורך הידן. "יודגש כי האירוע הטרגי אינו קשור כלל לצבע עורו או למוצאו של המנוח".

החשד נגד השוטר: הריגה בקלות דעת‎

בשלב זה ההערכה היא שהקצין שירה למוות בסלמון טקה אכן לא התכוון להרוג אותו וייתכן שאף רצה, כפי שטען בחקירתו, לירות לרצפה או לרגליים. ואולם, נכון לעכשיו ממצאי החקירה לא תומכים בטענה שנשקפה לו סכנת חיים של ממש שהצדיקה ירי, במיוחד לא בדרך שבה הוא בוצע.

גם היום נחקר קצין המשטרה במח"ש ונעשו גם כמה שחזורים בזירה עם עדי ראייה שאינו השוטר. זאת לאחר שאתמול נגבתה עדות גם מאשתו שהייתה במקום האירוע יחד עם שלושת ילדיהם, אך כנראה לא יכלה לשמוע את חילופי הדברים של השוטר עם הצעירים ברגעים שקדמו לירי הקטלני.

בידי חוקרי המשטרה גם סרטונים של מצלמות אבטחה באזור התקרית. החשד שעולה נגד הקצין היורה הוא הריגה בקלות דעת, סעיף אמנם מופחת בחומרתו מבין עבירות ההמתה - אך עדיין העונש המקיסמלי עליו עד 12 שנות מאסר. במח"ש ניתנת עדיפות גבוהה לחקירה, אך למרות זאת נראה שהיא לא תסתיים בימים הקרובים.

סלמון טקה ז"ל (צילום: חדשות)
סלמון טקה ז"ל | צילום: חדשות

במקביל, מגיעות לארגון נשות השוטרים והסוהרים פנויות מבני משפחות של שוטרים שמעלים חשש מפגיעה פיזית בשוטרים. הפניות הללו מסתמכות בעיקר על קריאות הסתה ואמירות בוטות ברשתות החברתיות, ובהקשר זה אחד מקרובי משפחת הקצין היורה סיפר הערב לחדשות על האיומים.

"ים של איומים - גם על החיים שלו, על החיים של הילדים, על החיים של ההורים שלו", סיפר. "פרסמו את השם כבר, פרסמו את התמונות שלו. הוציאו דרך הפייסבוק שלו את התמונות עם הילדים הקטנים שלו. יש לו ילד בן 4, ילד בת 6. זה יותר גרוע מכנופיית פשע. אפילו לפרופיל של אבא שלו נכנסו, הוציאו תמונה והתחילו... זה לא משהו 'איזה גזען השוטר' או שהוא ירד לשחק עם הילדים שלו ואמר 'יאללה אני רוצה להרוג אתיופי'".