חודשה המחאה: חסימות ועצורים בי-ם
חודשה המחאה: חסימות ועצורים בי-ם | צילום: מתוך אינסטגרם, חדשות

אחרי החלטת ביהמ"ש לשחרר ממעצר בית את השוטר היורה - מחאת יוצאי אתיופיה חוזרת לרחובות: עשרות מפגינים בשעה זו (שני) באזור הכנסת במחאה על שחרור הקצין בתנאים מגבילים. המוחים חוסמים כבישים באזור, והמשטרה פועלת למנוע שיבושי תנועה. עד כה נעצרו 7 מפגינים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בירושלים נפתחה הפגנה ללא אישור המשטרה בצומת הרחובות רבין-זוסמן. לדברי המשטרה, המפגינים ירדו אל הצומת בניגוד להוראות והחלו לחסום את התנועה במקום. כוחות המשטרה הפועלים במקום החלו לפנות את המפגינים מהצומת ועצרו עד כה 7 מהם.

בדיון בבית המשפט הבוקר הודיעו במחלקה לחקירות שוטרים על שינוי החשד נגד השוטר, שכעת חשוד בהמתה בקלות דעת. במחלקה הוסיפו כי הם ממתינים להשלמות החקירה שעודנה מתנהלת ועמדו על כך שעד אז - אין הצדקה לתת לחשוד לחזור לעבודתו במשטרה.

התקרית שהציתה את מחאת בני העדה
עשרות מפגינים נגד הגזענות | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

במח"ש דרשו שהשוטר ישלם ערבות עצמית של 5000 שקלים ושיתייצב במחלקה לפי דרישה. עוד ביקשו מבית המשפט להטיל על החשוד שורה של איסורים, בהם: איסור כניסה לתחנות משטרה ל-45 ימים ואיסור להגיע לזירת הירי או לפארק הסמוך לתקופה זהה. בנוסף דורשת המחלקה לאסור על החשוד לקיים קשר או להיפגש עם המעורבים בתיק, בין אם באופן ישיר ובין אם עקיף. בית המשפט דחה חלק מהבקשות - ושיחרר את השוטר ממעצר בית מבלי לאסור עליו להיכנס לכל התחנות המשטרה, אלא רק לתחנת משטרת זבולון וכן נאסר עליו להשתמש במערכות המידע של הארגון. עוד נקבע כי הוא יתייצב לחקירה ככל שיידרש לכך.

המחאה אתמול בי-ם על שחרור השוטר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

ההחלטה לשחרר את הקצין ממעצר בית בתנאים מגבילים מעוררת סערה. במקביל למתרחש בבית המשפט, התקיימה בכנסת ישיבת פגרה מיוחדת בנושא "הכישלון הלאומי המתמשך בקליטת יהודי אתיופיה". במהלך הישיבה נאם השר יואב הגלנט וביציע ישבו בין היתר עשרות חברי העדה, בהם גם הוריו של טקה וגם בני משפחתו של יוסף סלמסה ז"ל - שמשפחתו טוענת שמותו היה תוצאה של מעצר אלים שבוצע על ידי שוטרים. בזמן נאומו של שר הקליטה, שהשיב בשם הממשלה, נוצרה מהומה במליאה ושבסופה נאלצו אנשי משמר הכנסת אפילו להוציא חלק מהמשתתפים מהמקום.

ח"כ פנינה תמנו-שטה מכחול לבן תקפה בחריפות את ההחלטה לשחרר את השוטר: "לפני שבועיים, עוד בטרם יבש דמו של הנער סלומון טקה ז"ל, בחרה מח"ש שלא לבקש את מעצרו של השוטר וכבר אז סללה את הדרך לשחרורו למעצר בית. האם לא ראוי שמי שאחראי למקרה החמור הזה, ולא משנה איזה מדים הוא לובש, יישב במעצר לפחות עד לבירור והשלמת ההליך המשפטי בעניינו? לי ברור שדם הנער הוא לא הפקר וכך היה צריך לקרות, אך נדמה שמח"ש הקלה ראש בתוצאה הכל כך קשה של המקרה ובעדויות סביב האירוע שהתרחש באותו לילה ארור, אחרת קשה להסביר את התנהלותם".