צוות (צילום: מהאינסטגרם/ אביחי מרציאנו, רדיו דרום, חדשות)
אחרי המחאה: צוות מיוחד לטיפול בתלונות יו | צילום: מהאינסטגרם/ אביחי מרציאנו, רדיו דרום, חדשות

מחלקת המשמעת במשטרה הודיעה היום (שלישי) לשוטר שירה וגרם למותו של סלמון טקה ז"ל על כך שהוחלט להוציאו לחופשה כפויה מתפקידו עד תום ההליכים בעניינו. ההודעה הועברה למח"ש ונמסרה גם למשפחת טקה. מהמשטרה נמסר כי בשלב זה הוחלט להוציא את השוטר לחופשה למשך 30 ימים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"במשטרה מקווים כי מח״ש תסיים את החקירה בהקדם, ומדגישים כי לכל אדם, אזרח או שוטר, עומדת חזקת החפות עד שיוכח אחרת בדין", נכתב בהודעה שפורסמה מטעם המשטרה.

במקביל להחלטה בעניינו של השוטר היורה, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, הודיעו לפני זמן קצר על הקמת צוות מיוחד שיפעל על מנת "להבטיח טיפול יעיל ואפקטיבי מצד משטרת ישראל והמחלקה לחקירות שוטרים בתלונות מצד ישראלים יוצאי אתיופיה".

בהודעה המשותפת שפורסמה מטעם היועץ המשפטי לממשלה ודוברות המשטרה נכתב: "הקמת הצוות באה בעקבות מספר התייעצויות שהתקיימו בימים האחרונים בצמרת משרד המשפטים, פיקוד המשטרה ומערכת אכיפת החוק על רקע האירועים שהתרחשו בעקבות אירוע מותו של סלומון טקה ז״ל. בעקבות פגישות והתייעצויות אלו, הוחלט להקים צוות בכיר אשר יניח בפני היועמ"ש, מ״מ מפכ״ל המשטרה ופרקליט המדינה, תוך זמן קצר, מסקנות והמלצות אופרטיביות לשפר את המענה לתלונות כאמור".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
היועמ"ש אביחי מנדלבליט, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

בהודעה נמסר כי בראש הצוות המיוחד יעמדו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וסגן מפכ"ל משטרת ישראל, וכי יהיו חברים בו גם: ראש אגף משאבי האנוש של משטרת ישראל, היועצת המשפטית של משטרת ישראל, ראש מחלקת משמעת של משטרת ישראל, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט פלילי), המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט ציבורי-מינהלי), המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים), וראשת המחלקה לחקירות שוטרים. 

"הצוות ייעזר בעבודתו בגורמים מטעם משטרת ישראל, פרקליטות המדינה, היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות וגורמים רלוונטיים נוספים, לפי העניין", נכתב בהודעה. עוד נמסר כי הצוות המיוחד יתחיל לפעול לגיבוש מסקנותיו והמלצותיו בהקדם, וכי ישיבת המעקב הראשונה בראשות היועמ"ש תתקיים בעוד כשבוע.

מחאת יוצאי אתיופיה (צילום: Tomer Neuberg/Flash90, חדשות)
מחאת יוצאי אתיופיה | צילום: Tomer Neuberg/Flash90, חדשות
התקרית שהציתה את מחאת בני העדה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

מוקדם יותר היום, משפחת טקה פנתה באמצעות פרקליטיה למח"ש ואיימה לעתור לבג"ץ אם לא תקבל את חומרי החקירה לפני שהפרקליטות תקבל החלטה האם להעמיד את השוטר היורה לדין. במכתב הבהול ששיגרו פרקליטי משפחתו של סלמון טקה ז"ל למחלקה לחקירות שוטרים צוין כי בפעם הקודמת שבני המשפחה ביקשו לעיין בחקירה, נאמר להם שבקשתם תישקל עם השלמת החקירה ושבכל מקרה לא תתקבל החלטה לפני שיתאפשר למשפחה לפנות לבית המשפט.