סלומון טקה וזירת האירוע
משפחת טקה: "הרשו לנו לעיין בחומרי החקירה | צילום: חדשות

בעקבות ההתקדמות בחקירת מותו של סלמון טקה והפרסום במהדורה המרכזית אמש לפיו שרידי DNA של טקה שנמצאו על אחת האבנים בזירה מחזקים את גרסתו של השוטר היורה, פרקליטי המשפחה פנו היום (חמישי) לפרקליט המדינה ולראשת המחלקה לחקירות שוטרים. במסגרת פנייתם, דרשו לקבל את חומרי החקירה המלאים בטרם העברתם להכרעת הפרקליטות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"בצעד חריג, המחלקה לחקירות שוטרים הפיצה לתקשורת את ממצאי הדוח הבליסטי שנערך במסגרת החקירה בעניין הירי שהביא להריגתו של סלמון", נכתב במכתב ששלחו פרקליטי המשפחה. "אנו מופתעים ומצטערים במיוחד על רקע דחיית בקשתנו, בסמוך לפני הפרסומים, לעיון בחומרי החקירה וזאת מבלי שבפגישה צוינה על ידכם כל נטייה או מסקנה מסתברת מהחקירה, בטענה כי לא ניתן לעשות זאת בטרם החקירה תושלם".

"הפרסומים - הן הפרסום הרשמי והן פרסומים אחרים, המיוחסים למח"ש - מצטרפים לשורה ארוכה של נסיבות חריגות שאופפות את תהליך חקירת המקרה, אשר מטילות ספק ביחס לתקינות ההליך, ולמצער אינן תורמות להפחתת חוסר האמון במשטרה וברשויות האכיפה האחרות - מטרה המשותפת לכולנו", נכתב בהמשך המכתב. "לאור כל זאת, אנו עומדים על הבקשה לעיין בחומר החקירה על מנת לתת לנו הזדמנות להשמיע עמדנו ביחס אליו בטרם גיבוש החלטה על-ידי פרקליט המדינה בדבר העמדה לדין".

אמש פורסם במהדורה המרכזית כי שרידי DNA של טקה ז"ל נמצאו על אחת האבנים שהתגלו בזירה. המשמעות היא שככל הנראה טקה זרק או לכל הפחות אחז באבן טרם נורה על ידי השוטר.

עו"ד איציק דסה שמייצג את משפחת טקה הגיב לפרסום וטען כי אין לפסול את האפשרות שקצין המשטרה היורה שתל בעצמו את הראיה בזירה לצורך שיבוש חקירה. עו"ד דיסה התעקש שהיורה הוא זה שיזם את האירוע ולא הנערים, והדגיש כי קיים קשר ישיר בין תוצאות התקרית לבין מוצאו של הקורבן.

"המצב הוא לא שסלמון הלך ותקף את השוטר, ואז הוא קם וירה", הבהיר דסה. "אלא הפוך לגמרי - מי שיזם את האירוע זה השוטר. כרגע מנסים לצייר את סלמון כאילו הוא היה המסוכן, וזה ממש לא המצב. אוי לנו אם שוטר לא מסוגל להתמודד גם עם סוגיות כמו המצב הזה בדרכים אחרות".

"איך הגענו למצב ששוטר בכלל מתחיל את האירוע, למה בכלל היה צריך לשלוף את הנשק?", תהה עורך הדין. "זה לא התחיל בזה שהנערים איימו עליו. על פי כל התרחישים לא הייתה סיבה לסלמון וחבריו לפנות אל השוטר, מי שיזם את האירוע זה השוטר, מי ששלף את האקדח זה השוטר".

בתגובה לממצא החדש מהזירה, המחזק את גרסת השוטר שלפיה הותקף בידי הנערים, הסביר דסה: "צריך לקחת בחשבון שלשוטר היה מספיק זמן לחבל בזירת האירוע, ואני לא פוסל אפשרות שהאבן הובאה על ידי השוטר ושהושמה שם כדי לחבל בחקירה עצמה". עוד הוסיף דסה: "אדם שירה בנער ורוצה להציל את עורו מסוגל לעשות כל דבר, כולל לחבל בראיות בזירת האירוע".