עיר הילדים - והשודים? בעלי עסקים רבים בחולון מדווחים על עליה חדה במקרי השוד בעיר בשנה האחרונה. לטענתם, מדובר בלא פחות מ"מכה של שודדים אלימים" שמגיעים בלילות לבתי עסק רבים ברחבי העיר, ובאיומי אקדח ופטישים גונבים כסף רב ומוצרים יקרי ערך - ונמלטים. בתי העסק שמושכים בעיקר את השודדים הם הסופרים השכונתיים והקיוסקים בחולון, שעובדים לאורך הלילה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"אנחנו חסרי אונים, זה מערב פרוע", מספר אחד מבעלי הפיצוציות בעיר שחווה כבר מספר שודים. "העובדים מפחדים לעבוד בלילות", הוא מציין בדאגה. "אנחנו מרוקנים את הקופות כמה פעמים במהלך היום רק כדי שלא יהיה כסף לשדוד", מספר בעל קיוסק בעיר, "אז עכשיו הם עוברים לשדוד את חבילות הסיגריות היקרות".

לפני כשבועיים, מצלמות האבטחה תיעדו את הרגעים שבהם נכנס לסופר בעיר אדם עם קסדה שחורה לראשו, כשהוא עוטה כפפות ואוחז בפטיש - ומבצע שוד אלים באמצעותו. יממה לאחר מכן, נעשה ניסיון נוסף לשדוד סופר אחר ברחוב אחר בעיר. שני המקרים האלו מצטרפים לעוד חמישה מקרי שוד שתועדו על ידי מצלמות האבטחה בבתי עסק בעיר, אך בעלי העסקים טוענים כי אלו לא המקרים היחידים.

בעלי העסקים החלו להשאיר עובדים שיתפסו את מקומם בלילה כדי להרתיע פורצים, אך מספרים שהם הולכים לישון בחשש כבד מאוד. "כשעובד מתקשר אליי באמצע הלילה, אני כבר יודע שלא סתם קפץ החשמל, אלא קרה משהו. זה פשוט טרור".

בעלי העסקים מציינים גם כי קשה להשיג עובדים שיהיו מוכנים לעבוד בלילות כי הם מפחדים מהשודדים. "המקרים האחרונים אולי נגמרו בלי נפגעים, אבל אי אפשר לדעת איך זה ייגמר בפעם הבאה", מציין בעל סופר שכונתי בעיר שנשדד פעמיים בשנה האחרונה.

מצלמות האבטחה בבתי העסק האלו הם אולי הנחמה היחידה שיש לבעלי העסקים מול אותם השודדים. לאחר כל מקרה הם מתלוננים במשטרה, מקווים שהשודדים ייתפסו - ובכך יגווע גל האלימות. אלא שהמציאות היא אחרת - והאלימות לא נעלמת. הם נאלצים להתמודד בכל פעם מחדש עם עובדים ולקוחות מאוימים - והפסדים גדולים שנגרמים להם כתוצאה ממקרי השוד.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המאבק המתמשך של המשטרה בעבירות הרכוש הניב בשנים האחרונות הישגים חסרי תקדים בהם: מעצרים וכתבי אישום רבים וכפועל יוצא ירידה בשיעור פשיעת הרכוש. ב-2018 חלה ירידה דרמטית של 37% במקרי השוד שארעו באזור חולון ובת-ים אל מול עלייה בשיעור הפענוח של מקרי השוד".

עוד נמסר מהמשטרה כי "חקירת צבר המקרים מהעת האחרונה, מתנהלת על ידי צוות חקירה מיוחד אשר פועל באמצעים גלויים וסמויים במטרה למצות את הדין עם המעורבים. נמשיך לחקור את המקרים ביסודיות תוך ביצוע כל פעולות החקירה הנדרשות במטרה להגיע לחקר האמת, לפעול בנחישות נגד עברייני הרכוש באשר הם ולשמור על שלמות רכושם של אזרחי ישראל".

מעיריית חולון נמסר בתגובה: "עיריית חולון פועלת בשיתוף עם משטרת ישראל לצמצום האירועים הפליליים בעיר לרבות התפרצויות לבתי עסק. העירייה והמשטרה מפעילות שיטור עירוני שמפגין נוכחות בכל שעות היממה במקומות המועדים להתפרצות ומבצע פעולות מניעה נוספות באמצעים גלויים וסמויים".

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il