סלומון טקה וזירת האירוע
אבן עם DNA נמצאה בזירה | צילום: חדשות

בעקבות הפרסום במהדורה המרכזית אמש (רביעי) על כך שבזירה שבה נהרג סלמון טקה נמצאה אבן ועליה שרידי DNA שלו, אחד מעורכי הדין המייצגים את המשפחה מגיב ומזהיר מפני שיבוש החקירה. לטענת עו"ד איציק דסה, אין לפסול את האפשרות שקצין המשטרה היורה שתל בעצמו את הראיה בזירה. כמו כן, עו"ד דסה עומד על כך שהיורה הוא זה שיזם את האירוע ולא הנערים - ומדגיש כי קיים קשר ישיר בין תוצאות התקרית לבין מוצאו של הקורבן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"המצב הוא לא שסלמון הלך ותקף את השוטר, ואז הוא קם וירה", הבהיר דסה. "אלא הפוך לגמרי - מי שיזם את האירוע זה השוטר. כרגע מנסים לצייר את סלמון כאילו הוא היה המסוכן, וזה ממש לא המצב. אוי לנו אם שוטר לא מסוגל להתמודד גם עם סוגיות כמו המצב הזה בדרכים אחרות".

"איך הגענו למצב ששוטר בכלל מתחיל את האירוע, למה בכלל היה צריך לשלוף את הנשק?", תהה עורך הדין. "זה לא התחיל בזה שהנערים איימו עליו. על פי כל התרחישים לא הייתה סיבה לסלמון וחבריו לפנות אל השוטר, מי שיזם את האירוע זה השוטר, מי ששלף את האקדח זה השוטר".

מחאת בני העדה האתיופית, שבוע שעבר
מחאת בני העדה האתיופית, שבוע שעבר | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות

בתגובה לממצא החדש מהזירה, המחזק את גרסת השוטר שלפיה הותקף בידי הנערים, הסביר דסה: "צריך לקחת בחשבון שלשוטר היה מספיק זמן לחבל בזירת האירוע, ואני לא פוסל אפשרות שהאבן הובאה על ידי השוטר ושהושמה שם כדי לחבל בחקירה עצמה". עוד הוסיף דסה: "אדם שירה בנער ורוצה להציל את עורו מסוגל לעשות כל דבר, כולל לחבל בראיות בזירת האירוע".

בהמשך דבריו, ביקש עורך הדין להדגיש כי האירוע מייצג באופן ישיר את היחס המפלה של המשטרה לבני מיעוטים, ובייחוד ליוצאי אתיופיה. "אקדח לא היה נשלף ככה ברמת אביב ג' או בשכונת רחביה בירושלים, וגם לא בכפר שמריהו", אמר. "שליפת אקדח בקלות כזאת מתרחשת רק כשיש ברקע סטריאוטיפים, וזה מתקשר למה שאנחנו מדברים עליו כל הזמן - שיש 'פרופיילינג' ליוצאי אתיופיה".

אביו של סלומון ז
אביו של סלומון טקה בהפגנה לאחר מותו | צילום: פלאש 90, מאיר וקנין, חדשות

"הקלות שבה אתה יכול לשלוף נשק כלפי חרדי, ערבי או אתיופי, היא בלתי נתפסת וחמורה מאוד", המשיך עורך הדין. "אי אפשר לנתק את ההקשר בין שליפת האקדח ובין כך שהקורבן הוא יוצא אתיופיה". לבסוף, סיפר דסה כי על רקע הדיבורים בעדה על חידוש המחאה, אביו של טקה ביקש ממוביליה שאם אכן ישובו לפעול - תהיה זו מחאה שקטה ולא אלימה.

הקליע פגע ברצפה - וניתז אל חזהו של טקה

בתחילת השבוע, תחת אבטחה כבדה, שחזר קצין המשטרה את שאירע באותו ערב קטלני בשבוע שעבר. במהלך השחזור חזר השוטר על גרסתו שלפיה פעל מתוך הגנה עצמית. במקביל, התקבלו ממצאי הדוח הבליסטי של הירי ומהם עולה כי הקצין ירה לעבר הקרקע ונתז פגע בחזהו של טקה וגרם למותו.

במשרדי המחלקה לחקירות שוטרים בירושלים התקיימה שלשום פגישה במשך כשעתיים בין בני משפחתו של סלמון לבין מנהלת מח"ש, המשנה לפרקליט המדינה ובכירים במח"ש. במהלך הפגישה שמעו נציגי מח"ש והפרקליטות את טענות המשפחה והשתתפו בצערה של המשפחה.

מחאת בני העדה האתיופית, שבוע שעבר
מחאת בני העדה האתיופית, שבוע שעבר | צילום: החדשות

לפי הודעה שהוציאה מח"ש לאחר הפגישה, נציגיה עדכנו את בני המשפחה במסגרת החקירה בוצעו עד כה בדיקות מדעיות פורנזיות שונות, בהן ניתוח פתולוגי, בדיקות בליסטיות של הירי, בדיקות של הנשק שבו בוצע הירי ובחינת הזירה על ידי מעבדה לזיהוי פלילי. לדבריהם, הממצאים תומכים בטענה כי הקליע פגע תחילה בקרקע, כשנתז מהירי בקרקע הוא שפגע במנוח והביא למותו.

בעקבות הפגישה, במשפחת טקה סיפרו כי ביקשו מנציגי הפרקליטות שמומחה חיצוני מטעמה יבחן את הממצאים הבליסטיים, וכי הבקשה הפתיעה מאוד את נציגי מח"ש והפרקליטות. נציגי המשפחה הקשו ואמרו שהקביעה שהכדור ניתז לא מספיקה וכי לא נאמר להם במה הכדור פגע. לדבריהם, השיחה הייתה נינוחה ברובה, אך בחלק מהזמן נשמעה ביקורת נוקבת מצד נציגי המשפחה. 

משפחת טקה למשטרה:
השר ארדן מנחם את משפחת טקה | צילום: חדשות

במהלך הפגישה תהו במשפחה מדוע הוחלט שהשוטר לא מסוכן ולשחרר אותו לביתו. לטענתם מדובר בקצין משטרה שמסוגל עדיין לשבש את החקירה, להשפיע על נחקרים ולעוות בעקיפין או במישרין את תוצאות החקירה.

עוד זעמו נציגי המשפחה על כך שהמשטרה מתדרכת את התקשורת על עברו הפלילי של טקה ומפיצה הדלפות מגמתיות ושקריות לגביו. לטענתם, אמנם נפתחו לו תיקים פליליים אך הוא מעולם לא הורשע. לכן במשפחה מבקשים מהמשטרה לבדוק את התנהלותה בעניין הזה.

אמיר טקה, בן דודו של סלמון, מתח ביקורת חריפה על המחלקה לחקירות שוטרים בתום הפגישה עם נציגי המחלקה. "לא סומך עליהם", אמר טקה בריאיון לתוכניתה של יעל דן בגלי צה"ל. "הייתי בצבא ואני יודע מה זה הוראות פתיחה באש - לא מאמין שהשוטר ירה ברצפה. שטויות".