צוות (צילום: מהאינסטגרם/ אביחי מרציאנו, רדיו דרום, חדשות)
מחר יוחלט האם לשחרר את השוטר היורה | צילום: מהאינסטגרם/ אביחי מרציאנו, רדיו דרום, חדשות

אחרי כשבועיים במעצר בית - היום (שני) בשעות הבוקר יחליטו במח"ש אם לשחרר את קצין המשטרה שירה בסלומון טקה, או לבקש מבית המשפט להאריך את מעצרו בימים נוספים. החקירה נגד השוטר היורה אמורה להסתיים השבוע והחומר יועבר להחלטת היועצים המשפטיים של מח"ש בטרם תועבר המלצתם להחלטת פרקליט המדינה.‎

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

היום תסתיים תקופת מעצר הבית שאליה נשלח השוטר היורה, ובמחלקה לחקירת שוטרים עדיין לא התגבשה החלטה אם יש מקום להאריך את מעצרו או ניתן לשחררו בתנאים מגבילים אחרים. הירי שהביא למותו של סלומון טקה ז"ל, הצית מחאה המונית של יוצאי העדה האתיופית שגרמה לחסימות כבישים ארוכות ושיבוש הדרכים. בנוסף, נהגים הותקפו, רכבים פרטיים הוצתו ומספר מפגינים נעצרו.

מחאת בני העדה האתיופית, שבוע שעבר (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות)
מחאת בני העדה האתיופית, שבוע שעבר | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות

ביום רביעי בשבוע שעבר פורסם במהדורה המרכזית כי בזירה שבה נהרג סלומון טקה נמצאה אבן ועליה שרידי DNA שלו. אחד מעורכי הדין המייצגים את המשפחה הגיב לממצא והזהיר מפני שיבוש החקירה. לטענת עו"ד איציק דסה, אין לפסול את האפשרות שקצין המשטרה היורה שתל בעצמו את הראיה בזירה. כמו כן, עו"ד דסה עומד על כך שהיורה הוא זה שיזם את האירוע ולא הנערים - ומדגיש כי קיים קשר ישיר בין תוצאות התקרית לבין מוצאו של הקורבן.

"המצב הוא לא שסלומון הלך ותקף את השוטר, ואז הוא קם וירה", הבהיר דסה. "אלא הפוך לגמרי - מי שיזם את האירוע זה השוטר. כרגע מנסים לצייר את סלומון כאילו הוא היה המסוכן, וזה ממש לא המצב. אוי לנו אם שוטר לא מסוגל להתמודד גם עם סוגיות כמו המצב הזה בדרכים אחרות".

אביו של סלומון ז"ל, בהפגנה לאחר מותו (צילום: פלאש 90, מאיר וקנין, חדשות)
אביו של סלומון טקה בהפגנה לאחר מותו | צילום: פלאש 90, מאיר וקנין, חדשות

"איך הגענו למצב ששוטר בכלל מתחיל את האירוע, למה בכלל היה צריך לשלוף את הנשק?", תהה עורך הדין. "זה לא התחיל בזה שהנערים איימו עליו. על פי כל התרחישים לא הייתה סיבה לסלומון וחבריו לפנות אל השוטר, מי שיזם את האירוע זה השוטר, מי ששלף את האקדח זה השוטר".

בתגובה לממצא החדש מהזירה, המחזק את גרסת השוטר שלפיה הותקף בידי הנערים, הסביר דסה: "צריך לקחת בחשבון שלשוטר היה מספיק זמן לחבל בזירת האירוע, ואני לא פוסל אפשרות שהאבן הובאה על ידי השוטר ושהושמה שם כדי לחבל בחקירה עצמה". עוד הוסיף דסה: "אדם שירה בנער ורוצה להציל את עורו מסוגל לעשות כל דבר, כולל לחבל בראיות בזירת האירוע".

חודשה המחאה: חסימות ועצורים בי-ם (צילום: מתוך אינסטגרם, חדשות)
סלומון טקה ז"ל | צילום: מתוך אינסטגרם, חדשות

"הקלות שבה אתה יכול לשלוף נשק כלפי חרדי, ערבי או אתיופי, היא בלתי נתפסת וחמורה מאוד", המשיך עורך הדין. "אי אפשר לנתק את ההקשר בין שליפת האקדח ובין כך שהקורבן הוא יוצא אתיופיה". לבסוף, סיפר דסה כי על רקע הדיבורים בעדה על חידוש המחאה, אביו של טקה ביקש ממוביליה שאם אכן ישובו לפעול - תהיה זו מחאה שקטה ולא אלימה.

בתחילת שבוע שעבר, תחת אבטחה כבדה, שחזר קצין המשטרה את שאירע באותו ערב קטלני. במהלך השחזור חזר השוטר על גרסתו שלפיה פעל מתוך הגנה עצמית. במקביל, התקבלו ממצאי הדוח הבליסטי של הירי ומהם עולה כי הקצין ירה לעבר הקרקע ונתז פגע בחזהו של טקה וגרם למותו.

במשרדי המחלקה לחקירות שוטרים בירושלים התקיימה פגישה במשך כשעתיים בין בני משפחתו של סלומון לבין מנהלת מח"ש, המשנה לפרקליט המדינה ובכירים במח"ש. במהלך הפגישה שמעו נציגי מח"ש והפרקליטות את טענות המשפחה והשתתפו בצערה של המשפחה.

שלשום אשתו של השוטר היורה העניקה ריאיון בלעדי לגיא פלג באולפן שישי וסיפרה לו: "אנחנו כלואים בתוך דירה, וכל כמה ימים משנים מקום. הילדים בוכים הרבה, רוצים לצאת ולפגוש חברים. הם מנסים לשאול שאלות, אבל כרגע אנחנו לא נותנים יותר מדי תשובות". עם זאת, ברור לה שאין מנוס: "לא ניקח את הסיכון".

מחאת בני העדה האתיופית בקרית אתא (צילום: החדשות)
מחאת בני העדה האתיופית בקרית אתא | צילום: החדשות

היא סיפרה על הפחד שמלווה את משפחתה מאז האירוע. "תמונות שלנו פורסמו עם כל מיני כתובות נאצה, מתארים מה יעשו לילדים שלנו", שיתפה. "הגיעו גם לטלפון של הילדה - אז לקחתי לה אותו. בגדול ניתקתי את הילדים מהעולם, זה היום-יום שלנו כרגע. אנחנו בקושי ישנים בלילות. הפחד הוא תמידי".

לדבריה, אין קשר בין מוצאו של טקה לפעולות שביצע בעלה. "אני משתתפת בצער המשפחה, אבל חשוד לי להדגיש שרעשי הרקע על עניין הצבע - זה לא אנחנו", הבהירה. "אפשר לשאול מכרים וחברים, אנחנו משפחה שתורמת בסתר גם לבעלי הצבע הכהה".