קרב הגרסאות כבר החל: הצעיר שנעצר אתמול בחשד להצתת ביתה של המטפלת כרמל מעודה בראש העין מכחיש באוזני חוקריו כל קשר לאירועים: "חפשו את האדם הנכון, אני לא עשיתי כלום". למרות זאת, היום (ראשון) תבקש המשטרה להאריך את מעצרו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החשוד, צעיר בן 18 מההתנחלות קרני שומרון, נעצר לאחר שחוקרים שצפו בסרטוני האבטחה ממצלמות הממוקמות בקרבת ביתה של הגננת, קבעו כי הוא ביצע את המעשה. אתמול סיפר גורם המעורה בחקירה כי נלקחו דגימות משלושה מוקדים שונים באזור המחסן שבקומת הקרקע של הבניין, שם על פי ההערכות, החלה השרפה. כלל הדגימות שנלקחו הועברו לבדיקת מעבדה.

בחקירתו הכחיש החשוד כל קשר לגן של מעודה ולהצתת ביתה וטען כי לא עשה דבר. קרוב משפחתו סיפר כי היה מופתע לשמוע שנעצר. "זה ילד טוב שלא קשור לעניינים האלה", סיפר. "אני מתקשה להאמין למה שאני שומע בחדשות".

הבית שהוצת בראש העין
הבית שהוצת בראש העין | צילום: משטרה, חדשות

אמש גינה עו"ד בנימין מלכא, הפרקליט המייצג את ההורים, את מעשה ההצתה וקרא לחדול מהמעשים "הבלתי חוקיים" הללו. לדבריו, להורים "אין אפשרות לשלוט בזעם הציבור ויש להימנע מלהפריע לעשיית הצדק". עוד אמר מלכא בהתייחס לחשד שהעצור מכיר מקרוב את הגן של מעודה: "אני מייצג את ההורים במקרה הנוכחי ולא יודע דבר על מקרי עבר. בכל מקרה אנחנו מגנים בתוקף אלימות. אני קורא מכאן בשם ההורים לא לפעול באלימות נגד אלימות".

"מהיכרותי עם הורי הילדים, אני יכול לומר, בפה מלא ובלב שלם, כי מדובר באנשים נורמטיביים", המשיך מלכא. "הם כעוסים ומזועזעים עקב הפשעים החמורים אשר בוצעו כלפי ילדיהם, כלפי פעוטות, אך אינם עבריינים ואין לי ספק שחקירה מעמיקה תוליד מסקנה כי להורי הילדים אין קשר לשריפה".

מנגד, עורך דינה של הגננת, שתואשם היום בהתעללות בפעוטות, תקף בחריפות את שריפת ביתה והפעוטון שפעל מתוכו. "אנו מבינים את הכעס והכאב של ההורים, אבל נחצה קו אדום", מסר. "אנשים לקחו לידיהם את החוק, פעלו בבריונות וסיכנו חיי אדם". עו"ד גיא עין צבי, המייצג את הגננת מטעם הסניגוריה הציבורית הוסיף: "את המשפט כנגד כרמל יש לנהל בבית המשפט ולא בכיכר העיר. על משטרת ישראל לפעול באופן מידי לעצור את האיומים והפגיעה במשפחה".

בעקבות השרפה ניזוקו גם מבני השכנים. "הילדות שלי רצו החוצה ערומות יחפות - למה זה מגיע לנו?", שאלה ר' שגרה סמוך לבית הגננת. "אני מבינה את הכעס והזעם אבל חשבונות סוגרים מול הבן אדם - לא הורגים את המשפחה שלו ואת השכנים שלו. גם על הילדות שלי כרמל שמרה לא פעם. גם אני מנסה לאסוף את השברים ולהיות חזקה, אבל למה מגיע לי ולילדות שלי עוד טראומה? אני חושבת שזה קשור להפגנות שיש פה נגד כרמל. לפני כמה ימים ראיתי פוסט שצריך לשרוף לה את הבית. פניתי למפרסם בהודעה פרטית ואמרתי לו שהוא מסכן את החיים שלנו, הוא אמר שיתקן ולא עשה את זה. עכשיו ההסתה הזאת הפכה למציאות".

הבית שהוצת מבפנים
הבית שהוצת מבפנים | צילום: חדשות

ההפגנות יתקיימו כמתוכנן, המשטרה לא אישרה להפגין מול בית הגננת

מארגני מחאת ההורים הודיעו כי הפגנות הענק היום בערים ברחבי הארץ יתקיימו כמתוכנן. "נסיבות השריפה עודן נחקרות על ידי המשטרה", אמר אחז אגם יו"ר ועד הורי הגנים הארצי וממארגני המחאה. "בכל מקרה, על אף התסכול וחוסר האונים המובן מכורח הנסיבות, אלימות איננה הדרך לעשות צדק עבור ילדינו". המשטרה אסרה את קיום ההפגנה מול בית הגננת שנשרף.

בשטח המבנה שעלה בלהבות פעל גם הפעוטון של הגננת וצוותי כיבוי אש שהוזנקו למקום פעלו לכיבוי השריפה. כמה בתים סמוכים למבנה פונו גם כן ולא היו נפגעים באירוע אך נגרם נזק רב למבנה. חוקר דלקות של כיבוי אש הוזעק למקום והודגש כי קיים חשד שישנה שייכות בין הדלקה להפגנות שמתקיימות מול ביתה של הגננת, אך לפי שעה אין חשודים במעשה. ביום ראשון יוגש נגד הגננת כתב אישום בגין ההתעללות.

מאמצי הכיבוי בראש העין
מאמצי הכיבוי בראש העין | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

קשרה פעוטות לכיסא והאכילה אותם בקיא

כשלושה שבועות אחרי שהתפרסם כי גננת בראש העין נעצרה בחשד להתעללות בבני שלושה חודשים עד שלוש שנים, המשטרה פירסמה ביום חמישי תיעוד של המקרים בו נראית בת ה-25 שניהלה את המעון קושרת את חסרי הישע לכיסא ואף מאכילה אותם בקיא.

עם קבלת התלונה, נפתחה במשטרה חקירה לבירור ההחשדות כלפי בת ה-25 שניהלה את הגן מביתה בראש העין. במהלך החקירה נאספו ראיות כנגד החשודה שביססו את החשדות, וביניהם תיעוד מצלמות האבטחה וכן הסרטון שמופץ כעת.

מצפייה של החוקרים בסרטי האבטחה עלה כי הגננת נהגה להעמיד את הפעוטות דקות ארוכות כשפניהם מופנות אל הקיר, להאכיל אותם בקיא שפלטו; לקשור את אחד הילדים בידיו לכיסא כשהן משוכות לאחור והוא ממרר בבכי עד אשר נופל מהכיסא לרצפה וידיו נותרות קשורות מאחור, וכן הכאת הילדים באמצעות מגבת ובידיים.

במהלך החקירה זומנה סייעת בגן לחקירה שבמהלכה עלה החשד כי היא הייתה עדה למקרי ההתעללות של הגננת בילדים ואף נקטה בעצמה באלימות כלפי הפעוטות בגן. מספר ימים אחרי תחילת החקירה זומנה הגננת לחקירה גם היא ומעצרה הוארך מעת כשהשבוע הוגשה בעניינה הצהרת תובע.