האם בבית המשפט, ארכיון (צילום: החדשות)
"האם המזריקה" בבית המשפט | צילום: החדשות

הותר לפרסום: תושבת ירושלים חשודה שהזריקה לחמישה מילדיה אינסולין והציגה אותם כחולי סוכרת על מנת לזכות בקצבת הביטוח הלאומי. במרכז הפרשה אם ל-10, תושבת אחת השכונות החרדיות בעיר, שחשודה בכך שלפני כמה שנים הצליחה לקבל בעורמה חוות דעת מבית החולים שערי צדק שבהן נקבע כי יש לטפל בחמישה מילדיה כחולים במחלת הסוכרת. על פי החשד האם פנתה עם חוות הדעת אל הביטוח הלאומי, שם אושרה לה קצבה חודשית לכל אחד מחמשת הילדים כשבסך הכל קיבלה המשפחה סכום של כ-15 אלף שקלים מדי חודש. מעצרה של האם הוארך היום (חמישי) עד ה-24 ביולי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המשטרה עצרה בתחילת החודש גם את האב ושיחררה אותו ביום ראשון האחרון בתנאים מגבילים. החשדות שמיוחסים להורים הם התעללות ופגיעה בבנם הפעוט ובילדיהם הנוספים על ידי החדרת תרופות לגופם שלא לצורך וקבלת כספים במרמה מהביטוח הלאומי במשך שנים. הפרשה נחקרת במשטרה כבר כמה שבועות והחלה בתחילת חודש יוני לאחר דיווח של הנהלת בית החולים שערי צדק, לפיו בחודשים האחרונים אושפז פעמיים פעוט כבן שנה וחצי. בנה הקטן של האם, בן שנה ו-7 חודשים, אושפז אז בבית החולים במצב קשה מאוד כשהוא מפרכס. 

במהלך האשפוז נאלצו הרופאים לנתח אותו במוחו ולהחדיר נקז לקנה הנשימה בגרונו. לאחר שמצבו התייצב, הועבר התינוק לשיקום, אך בחלוף זמן קצר שב יחד עם אמו לבית החולים בטענה שחלה הרעה במצבו. במהלך האשפוז הנוסף, התקשו הרופאים לייצב את מצבו. הם גם הבחינו בכך שכשהאם שוהה במחיצתו במשך כמה שעות, רמת הסוכר שנמדדת אצלו נמוכה מאוד, וכשהיא נעדרת - רמת הסוכר מתייצבת.

החשד: הזריקה אינסולין ללא צורך (אילוסטרצ (צילום: רויטרס, חדשות)
החשד: הזריקה אינסולין ללא צורך (אילוסטרצ | צילום: רויטרס, חדשות

באותה העת דיווחה אחת האחיות לרופאים שהיא הבחינה באם כשהיא מחזיקה בידה מזרק ומסתירה אותו בתיק שלה. בבדיקה של מקור האינסולין בגופו של הילד נמצא שהוא מקבל אינסולין מגורם חיצוני. בשלב הזה בית החולים שערי צדק פנה למשטרת ירושלים שם החלה חקירה סמויה. לפני שבועיים וחצי נעצרו האם והאב - מעצרה של האם הוארך כבר 4 פעמים, האב שוחרר לפני כמה ימים למעצר בית אצל קרובי משפחה. אל בית המשפחה הובאה משפחה אומנת שמטפלת כעת בעשרת הילדים.

חשד: לימדה את ילדיה להזריק אחד לשני אינסולין

בתוך כך, פנתה המשטרה למומחה מבית החולים "הדסה" בעיר. בתום בדיקה מקיפה העביר המומחה לחוקרים חוות דעת שבה נקבע באופן חד משמעי שעשרת הילדים בריאים ואף אחד מהם אינו חולה במחלת הסוכרת. מחקירת הילדים עצמם עולה כי האם הנחתה אותם כיצד לבדוק אחד לשני כמה פעמים ביום את רמת הסוכר ובמידת הצורך גם להזריק אחד לשני אינסולין. גורם משטרתי מציין שהאם לימדה את ילדיה כיצד לחיות כחולי סוכרת, הגם שלא היו כאלה.

חוקרי המשטרה מעריכים כי לא ייתכן שהאב לא ידע דבר - למרות הכחשה נמרצת מצדו וטענה שהאם אמרה לו שהילדים חולי סוכרת. עוד עולה מהחקירה שבעבר האם טיפלה במשך כמה שנים בילד חולה סוכרת, וההערכה היא שבאותה תקופה היא רכשה מידע ובקיאות בדרכי הטיפול, ובתסמיני המחלה. לפי החשד, הידע אפשר לאם לאחר מכן להכין את הילדים כך שיעברו את בדיקות הדם בבית החולים ובביטוח הלאומי - ואלו יבססו את הקביעה שהם אכן חולים במחלה.

עוד עולה מהחקירה שההורים נהגו מעת לעת להכות את הילדים במקלות מעץ וממתכת, ובחקירתם הצדיקו זאת כשיטת חינוך. חקירת המשטרה מעלה עוד שבכל המקרים שבהם קיבלה האם חוות דעת מבית החולים שערי צדק שבה נקבע שיש לטפל באחד הילדים כחולה סוכרת, אותה רופאה הייתה חתומה על כל חוות הדעת.

בי"ח שערי צדק, ארכיון (צילום: Uri Lenz/FLASH90, חדשות)
ב"שערי צדק" התעורר החשד כלפי האם | צילום: Uri Lenz/FLASH90, חדשות

במשטרה סבורים: האם עשתה הכול כדי לקבל קצבה מהביטוח

האם מכחישה בחקירותיה את החשדות שמעלים נגדה וטוענת כי טיפלה בילדים כפי שטיפלה מתוך שכנוע שהם אכן חולי סוכרת, אולם במשטרה ובפרקליטות סבורים שהכול נעשה כדי לקבל את קצבת הביטוח הלאומי. בסך הכל, מעריכים במשטרה שהסכום הכולל שקיבלה המשפחה מהביטוח הלאומי עבור חמשת הילדים עומד על קרוב ל-800 אלף שקלים. המשטרה דיווחה על כך לחוקרי הביטוח הלאומי שפתחו בחקירה.

ראש צוות החקירה במרחב ציון במשטרת ירושלים, רב פקד דותן גרילק סיפר שמדובר באחד המקרים המזעזעים בהם נתקל. העבירות שמיוחסות לאם: גרימת חבלה לחסר ישע בנסיבות מחמירות, מרמה וזיוף. בכוונת הפרקליטות להגיש כבר בתקופה הקרובה כתב אישום נגד האם, אך עדיין לא הוחלט כיצד לנהוג עם האב.

גורמי הרווחה שליוו את החקירה מראשיתה פעלו לטיפול על מנת שלא לנתק את הילדים משגרת יומם. הם גייסו משפחה שתגיע ותשהה בבית המשפחה יחד עם הילדים ובכך שמרו על שגרתם ועל סביבתם הרגילה.