שרי אריסון שנחקרה במשרדי יחידת להב 433 במשך לא פחות מ-9 שעות היא האחרונה בשורה של בכירי חברת "שיכון ובינוי" הישראלית שנחקרו בחשד למעורבות בפרשת שחיתות חובקת עולם. גם "יד ימינה" של אריסון, אפרת פלד, עוכבה לחקירה במשרדי היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן בישראל. החקירה מתנהלת זה זמן רב והפכה לגלויה רק לפני חצי שנה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי החשד, גורמים בחברה הישראלית שילמו במדינות באפריקה ובדרום אמריקה שוחד בתמורה לקידום פרויקטים של בניה בהיקף של מאות מיליוני דולרים. יו"ר חברת הנדל"ן משה לחמני, נעצר ונחקר בחודש שעבר בנוגע למעורבותו בפרשה.

להב 433, ארכיון
משרדי להב 433 בלוד, ארכיון | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות

אריסון - מי שמוגדרת כאישה העשירה ביותר בישראל, ופלד, נחקרו במסגרת הסבב השני של חקירות הפרשה, ובמשטרה מנסים להבין כעת עד כמה בכירי החברה היו מודעים ומעורבים בהעברת השוחד. בסיס החקירה הוא החשד שבכירי החברה שילמו שוחד לגורם זר בקניה, זאת כדי שיקדם עבורם פרויקטים של החברה במדינה האפריקנית.

לאחרונה חלה תפנית בחקירה כשגם החוקרים של הרשות לניירות ערך הצטרפו אליה. במשך מספר חודשים התבצעה פעילות סמויה של המשטרה בשיתוף עם גורמי אכיפה בינלאומיים ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה. מיד עם הפיכתה של החקירה לגלויה נעצרו ארבעה מעובדי החברה. הארבעה נחקרו באזהרה בחשד למתן שוחד לפקידי ממשל זרים, קבלת דבר במרמה ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

שיכון ובינוי
חברת שיכון ובינוי | צילום: חדשות

חקירתה של אריסון נערכה שבוע בלבד לאחר שהיא הפתיעה את המגזר העסקי כולו עם מכירת המניות השליטה שלה בחברת "שיכון ובינוי" בסכום של 1.1 מיליארד שקל במזומן - 14% פחות ממחיר השוק. מי שקנה את החברה מידיה הוא איש העסקים נתי סיידוף וללא בדיקת נאותות. עם סיום חקירתה, שוחררה אריסון לביתה בתנאים מגבלים. בין היתר נאסר עליה לצאת משטח ישראל למשך שבוע לפחות.

בקבוצת אריסון דחו את החשדות ומסרו בתגובה לחקירה של שתי הבכירות כי "שרי אריסון ואפרת פלד זומנו מבעוד מועד למשרדי להב 433. הן שיתפו פעולה באופן מלא וסמוכות ובטוחות כי לא דבק כל רבב בהתנהלותן - וכי זו גם תהא מסקנת גורמי האכיפה. לקבוצת אריסון אפס סובלנות לכל התנהלות בלתי תקינה. הקבוצה פעלה, פועלת ותפעל להטמעת סטנדרטים ערכיים גבוהים בכל עשייתה ותחומי השקעותיה בישראל ובעולם - ותמשיך בעשייה עם ערך מוסף לטובת הכלכלה, החברה והסביבה".‎

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/