סוף טוב לפרשה שהסעירה מדינה שלמה: בתום שלושה ימי חיפושים מורטי עצבים, כרים ג'ומהור בן ה-7 אותר בשטחים היום (שישי) והועבר לידי המשטרה לאחר שנחטף מפתח ביתו בקלנסווה השבוע. אחרי שהילד עבר בדיקה רפואית, הוריו ואחיו הגיעו לתחנת מחוז מרכז של המשטרה ברמלה שם התאחדו איתו ופגשו את המפכ"ל אלשיך. בבית המשפחה החלו בחגיגות שהגיעו לשיא עם שובו של כרים הביתה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במשטרה ובשב"כ לא עבדו לבד בחקירה והילד שוחרר בין השאר בזכות סיוע ממשפחת ג'רושי מרמלה, שמוכרת בניהול משא ומתן עם גורמים בשטחים. גורמים במשפחה הצטרפו למגעים ויצרו קשר עם הגורמים שהחזיקו בכרים בשטחי רשות הפלסטינית. במשטרה הבהירו כי הילד חולץ מבלי שניתן תשלום עבורו. במקביל, שוטרי מחוז מרכז הפעילו לחץ על שלושת העצורים במעורבות בחטיפה: הקבלן מלוד ושני אנשים נוספים שמשתייכים למשפחת פשע באזור המרכז.

"זו הרגשה מאוד טובה", אמר אביו של כרים בפנייה לתקשורת בכניסת לימ"ר מרכז. "קצת קשה אבל הכל בסדר. הוא חכם. לא גנבו אותו בשביל כסף. קיבלתי המון הצעות והיה לי מאוד קשה להחליט. החלטתי שלא משנה מה יהיה, לא אתן שקל אחד כי לא מגיע להם. אם נתחיל לשלם כסף על כל ילד שיגנבו הם יפחדו ללכת לבית הספר. המדינה שלנו שומרת. הכל בסדר".

כרים ג'ומהור‎ (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

חדיג'ה סמיר, דודו של הילד, הודה לכל מי שעזר למשפחה להחזיר את הילד בשלום. "ברוך השם הוא בריא", אמר הדוד. סמיר התייחס לביקורת שנשמעה בימים האחרונים מצד המשפחה לגבי אופן ניהול החקירה על-ידי המשטרה, ואמר: "המשטרה עבדה טוב אבל אמרנו להם שיפעילו עוד כוחות כדי להחזיר את כרים כמה שיותר מהר".

במשטרה מסרו אחרי איתור הילד: "לאחר חקירה משטרתית ומעצרם של כל בעלי העניין, יצרה המשטרה סיטואציה בה הפך הילד לנטל למחזיקים בו מטעמם של העבריינים. אנשי קשר מטעמה של המשטרה הוכוונו למחזיקים בילד, שמו ידם על הילד ומסרו אותו. כרים ג'ומהור נמצא כרגע בידי המשטרה הוא ייבדק רפואית ונשלח למשפחתו. צוות משטרתי נשלח להביא את המשפחה". בנוסף נמסר כי המשטרה "תמצה את הדין עם כל הנוגעים בחטיפה".

כרים ואביו מדברים למצלמה (צילום: חדשות)
כרים ג'ומהור עם בני משפחת ג'רושי | צילום: חדשות

משפחת ג'רושי מרמלה: "עשינו עבודה טובה"

במסיבת עיתונאים שנערכה בימ"ר מרכז מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, שיבח את הכוחות שהביאו להחזרתו של כרים הביתה. "נקטו בכמה אסטרגטיות במקביל ובסופו של דבר האסטרטגיה שהבשילה היא זו שבמהלכה עצרנו את כל השחקנים שהיו בעלי עניין ומעורבים בחטיפה ונוצרה סיטואציה שמי שמחזיק בילד מחזיק נטל והפסיק להחזיק נכס".

בהמשך התייחס אלשיך למעורבות של גורמים חיצוניים, ובהם משפחת ג'רושי, במגעים לשחרור הילד. "אנשי המגע שהופעלו מראשית החקירה כדי לייצר מגע על פי הכוונה שלנו הצליח להביא אותנו לאזור בו נמצא הילד ולהחזיר אותו ללא מחיר וזה חשוב עבורנו. מבחינתנו זאת תחילת הדרך כדי לבנות כתבי אישום כדי לייצר הרתעה שלא יהיו מעשים כאלה בעתיד, שכאשר ישנם סכסוכים כספיים שיחטפו ילד. זה לא יכול להתקיים במדינה נורמטיבית".

"אני מרגיש מצוין, עשינו עבודה טובה", סיפר חאג' כרים ג'רושי שניהל את המגעים. "ברגע שקיבלתי את הפנייה, גם מהמשטרה וגם מהמשפחה, לקחתי את המשימה הזאת באהבה. ידעתי שאחזיר את הילד. דאגתי שיטפלו בו. בסופו של דבר הוא אומר שאין שמח ממנו שהילד חזר הביתה". כשנשאל היכן הילד הוחזק, ג'רושי סרב לפרט ורק אמר שהוא היה בשטחים.

כרים ג'ומהור‎ ורוני אלשיך (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
כרים עם המפכ"ל אלשיך | צילום: דוברות המשטרה, חדשות
סוף שמח: כרים שב לביתו (צילום: חדשות)
סוף שמח: כרים שב לביתו | צילום: חדשות

דוברת המשטרה, סנ"צ מירב לפידות, אמרה בשיחה עם החדשות: "הפעלנו את כל האמצעים שעמדו לרשותנו. באמצעות מבצע מיוחד ומורכב גרמנו לשיתוף פעולה שהביא לשחרור הילד כרים, שנמצא כאן כמה מטרים לידי". לפידות סירבה להתייחס למעורבות של משפחת ג'רושי במגעים להחזרת הילד. "בשלב הזה מוקדם מדי מבחינתנו לחשוף את כל שיטת החקירה", ציינה. "הפעלנו הרבה גורמים, מטבע הדברים. ברחנו בדרכים הכי טובות להחזיר את הילד".

ח"כ אחמד טיבי, שליווה את משפחת הילד בימים האחרונים, בירך על החזרתו. "התוצאה היא מה שקובעת", אמר ח"כ טיבי. "יש הרבה שמחה. תודה לכל מי שעזר. לא ישנו ימים ולילות. אחרי הסיום הטוב חייבת להיות בדיקה על הפשיעה במגזר הערבי ועל האלימות. אבל אין ספק שזה יום של שמחה".