הרב הקונסרבטיבי לא ייחקר? היועץ המשפטי לממשלה הורה היום (חמישי) שלא לזמן את הרב דב חיון לחקירה עד שייבדק אם יש במעשיו היבט פלילי. הרב הקונסרבטיבי טען שהמשטרה הודיעה לו שתיק החקירה שלו הועבר לרמת המחוז ושהוא יזומן לחקירה במידת הצורך. הרב חיון עוכב בשעות הבוקר המוקדמות בגלל שלפי הטענות ערך חופות מחוץ לרבנות ואף חיתן אישה פסולת חיתון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הרב חיון שוחרר על מנת לנכוח באירוע מיוחד שהתקיים בבית הנשיא לציון ט' באב. במהלך האירוע, שבו השתתפו רבנים ורבות מזרמים שונים, הרב אף העביר שיעור. נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לתקרית ואמר: "אחד ממשתתפי האירוע הגיע אלינו מחקירת משטרה בנושא שלא טופל שנים ארוכות, ושהטיפול הפתאומי בו מעורר סערה. בכל מקרה יש לנו אחריות כבדה למצוא את הכלים והשפה ולפתור את המחלוקות בינינו, הרגישות כל כך. שלא רק בין כותלי בית המשפט, לא רק בחקיקה ולא רק באכיפה. באנו לכאן כדי לדבר ואנחנו מוכרחים להמשיך לדבר".

המשטרה עיכבה הבוקר את הרב חיון, רב מהזרם הקונסרבטיבי העומד בראש הקהילה המסורתית 'מוריה' בחיפה, שנלקח לתחנת המשטרה בחיפה בעקבות תלונה שהגיש נגדו בית הדין הרבני בעיר. לאחר מכן טען הרב שהעיכוב על ידי המשטרה לא ימנע ממנו להמשיך במעשיו: "אירן כבר כאן. אני עורך חופות ואמשיך לערוך חופות בישראל".

בסביבות השעה 05:00 בבוקר דפקו שוטרים על דלת ביתו של הרב. "זה לא נעים להיגרר מהמיטה לחקירה בעוון קיום חופות כדת משה וישראל", אמר הרב חיון. "אני לא עבריין, לא רוצח, לא פושע. נדהמתי. קשה לי לחשוב על מעשה פחות יהודי בערב ט' באב. המשטרה נגררה להיות כלי שרת בידי בית הדין הרבני האורתודוקסי, זה יום עצוב לדמוקרטיה בישראל".

בקשת עיכובו של הרב חיון (צילום: חדשות)
בקשת עיכובו של הרב חיון | צילום: חדשות

הרב חיון סיפר בריאיון ל"דקלסגל" בגלי צה"ל: "הכניסו אותי לזינזנה לבד. הגעתי לחקירה והודיעו לי לא להשתמש יותר מדי בטלפון. ישבתי בכניסה והייתי צריך להפעיל קשרים אישיים על מנת להשתחרר". לדבריו, החקירה עדיין לא התקיימה והוא חתם על תצהיר שמחייב אותו להתייצב במשטרה בשבוע הבא אחרי ששוחרר בערבות. "להעיר רב בישראל ב-05:30 בבוקר, לא לתת לו ללכת לבית כנסת ולהגיד לו להתפלל בתחנה, ולעכב אותו על כך שהוא עורך חופות, זה מוגזם", הוסיף בשיחה עם החדשות.

"לקחתם לנו את המילה 'כשר', אז אסור לי להשתמש במילה כדת משה וישראל?", תהה הרב. "אני אדם דתי ולא כפוף לשום דבר חוץ מהקדוש ברוך הוא. אם המשטרה רוצה לעצור אותי אני הראשון שיצעד לכלא מדינת ישראל היחידה שמפלה את יהודיה. אני משלם מיסים ושירתתי כאן ואני לא מוכר. אני כבר מקבל תגובות מארה"ב זה הד שלילי לישראל וזו פרצופה של המדינה".

"המשטרה בשירות הממסד הרבני"

הרב חיון, שכיהן בעבר כנשיא כנסת הרבנים המסורתיים בישראל, צפוי ללמד היום שיעור באירוע מיוחד בבית הנשיא לציון ט' באב, שבו משתתפים רבנים ורבות מזרמים שונים. חיון אמר למשטרה שיחזור להמשך החקירה ביום שני בעקבות האירוע בבית הנשיא. "הרב חיון, כמו אלפי רבנים קונסרבטיבים ורפורמים (כן עורכי החופות החילוניות בישראל), שאינם מוכרים על ידי הרבנות, מקיים חתונות כבר שנים רבות, מיום שהוסמך לרבנות על ידי התנועה הקונסרבטיבית", כתב יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל.

הרב דב חיון עורך חופה (צילום: התנועה המסורתית, חדשות)
הרב בדרכו לחקירת המשטרה | צילום: התנועה המסורתית, חדשות

"כנראה היה התמריץ לרבנות חיפה ומשטרה לקיים המעצר הבוקר כדי להעיב על האירוע", הוסיף הס. לדבריו, זו שערורייה שמלמדת על שיכרון הכוח של בית הדין הרבני. "מצד שני, נעים לדעת שהרבנות הראשית מכירה פתאום בחופות הקונסרבטיביות. אנו עומדים מאחורי הרב דב חיון ומחזקים את ידו. קשה שלא לתמוה על עיתוי המעצר".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, המייצג את הרב חיון, צפוי לפנות הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה ולמשטרה במחאה "על העמדת משטרת ישראל לרשות הממסד הרבני האורתודוכסי". רגב צפוי להדגיש בפנייתו כי בעבר דרש הבהרת מדיניות פרקליטות המדינה באשר להעמדה לדין על עריכת נישואין מחוץ לרבנות, והובהר לו בכתב כי החוק יופעל רק במקרים בהם הנישואין מוכרים על ידי הרבנות על פי ההלכה [ולפיכך ניתן לרושמם]. "ברור שזה אינו המקרה, ולפיכך נדרשו הפרקליטות והמשטרה לעצור את החקירה ואת הפגיעה הגוברת בחירות הנישואין וחופש הדת בישראל", מסר רגב.