אלמונים הציתו הלילה (שני) בית אריזה ביסוד המעלה והובילו להשמדה של כ-7,000 מכלי פירות, בנזק שמוערך במיליוני שקלים, אין נפגעים. על פי ההערכות מדובר בניסיון של עבריינים לגבות דמי חסות מחקלאים באזור הצפון וגוברות ההשערות כי מדובר בתגובה למעצר של ראש ארגון פשיעה בצפון. "מדובר בארוע טרור ולא משנה מה הרקע - לאומני או פלילי", אמר ראש המועצה אילן אור. "הנזק לרכוש גדול מאד עם פוטנציאל גדול מאד לפגיעה בגוף".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בחמישי בלילה עצרה המשטרה חשוד, תושב טובא זנגריה, שעמד בראש כנופיה שגבתה דמי חסות ועל פי ההערכות במשטרה ההצתה הגיעה כתגובה לאותו מעצר. החשוד נעצר בדירת מסתור ביריחו לאחר שנמלט במשך חצי שנה והיום הוא הובא לדיון בהארכת מעצרו.

הנזק נאמד במיליונים
הנזק נאמד במיליונים | צילום: חדשות 2

על פי החשד, ראש הכנופייה שנתפס עמד בראש ארגון הפשיעה, שנחשף בינואר האחרון וסחט במשך שנים בעלי עסקים בצפון. הארגון נחשף לאחר חקירה סמויה של שמונה חודשים שנוהלה במשטרת ישראל, בשיתוף גופי אכיפה נוספים. הארגון הציע "שירותי שמירה" לחקלאים ולמי שסירב נגרמו נזקים לכלי עבודה, מטעים, מפעלים ועוד.

מהמשטרה נמסר כי במסגרת הפרשייה נגבו 280 עדויות, הוגשו כתבי אישום כנגד 40 נאשמים, כש-14 מהם נותרו במעצר עד תום ההליכים ונתפס רכוש בשווי של כ-30 מיליון שקלים.

"סיפור הצתות בחקלאות הוא חלק ממאבק שמנהלים ארגוני פשיעה בניסיון לכפות על חקלאים לשלם דמי חסות, או לחילופין להשתלט על אדמתם", מסרו בארגון השומר החדש. "אנחנו קוראים לרשויות לפעול בנחישות ובאפס סובלנות כלפי העבריינים המבקשים לפגוע בריבונותה של המדינה ובמשילות בשטחים הפתוחים, עליהם לפעול להביא את העבריינים לדין. כאן המקום לציין כי גם מערכת המשפט נוטה לנהוג לעיתים בסלחנות כלפי אותם עבריינים. סלחנות זו סופה שמביאה להגברת האירועים ולפגיעה בשלטון החוק בשטחים הפתוחים".