פרסום ראשון: ח"כ יאיר לפיד העיד הערב (רביעי) במשרדי המשטרה על תיק 3000. לפיד התראיין במהדורה המרכזית ואמר כי "זו ללא ספק פרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה - כסף של מערכת הביטחון יצא מישראל ועבר לחשבון סודי לגרמניה,משם נכנס לכיס הפרטי של עורך דינו וחברו הטוב של אש הממשלה מבלי ששר הביטחון מודע. אני לא יודע איך ראש הממשלה לא ידע".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ניהלתי משא ומתן עם גרמניה, כשהם יודעים כל הזמן שעורך הדין של נתניהו הוא זה שנותן את הטון", המשיך לפיד. "אני לא יודע איך כולם נשארים בתפקידים שלהם. יום אחד גילה שר הבטחון שיש כוונה למכור צוללות למצרים ואז פנו אליהם - והם אמרו שראש הממשלה אישר, מבלי שכולם יודעים. קומבינת הצוללות זו קומבינה של שחיתות".

בראיון התייחס לפיד גם לצלילה שלו בסקרים האחרונים. "היה לי יום לא טוב, זה לא משמח אף אחד", הודה. "בפוליטיקה למדתי שנפלתי וקמתי, כולם הספידו אותנו וזה מה שלמדתי. אצא מזה בעבודה קשה. אני מסתכל על המדינה המדינה צריכה: ראש הממשלה יודע לנהל מדינה, אבל לא אכפת לו מניצולי שואה; גבאי הוא סימפטי, אבל הוא לא יודע איך נראה קבינט. אני יודע, ואכפת לי".

עוד דן שר האוצר לשעבר גם בסוגיית דת ומדינה, שעלו לאחרונה לכותרות. "אני לא רוצה לשסע את המדינה כדי להרוויח נקודות פוליטיות, אנחנו צריכים לחיות ביחד", אמר. "מדינת ישראל יותר חשובה מהמריבות הקטנות האלו".

הוארך מעצרו של עו"ד שמר

במסגרת ההתפתחות בחקירת הפרשה בימים האחרונים, בית המשפט נענה היום לבקשת חוקרי המשטרה והאריך בחמישה ימים את מעצרו של עו"ד רונן שמר, עובדו השכיר של איש העסקים מיקי גנור שייצג את התאגיד הגרמני שייצר את הצוללות ונעצר אף הוא במסגרת חקירת התיק. שמר חשוד בעבירות של מרמה והלבנת הון.

עו"ד יעל גרוסמן המייצגת את רונן שמר מסרה בתגובה להארכת מעצרו כי "עו"ד שמר עובד כשכיר אצל גנור ומבצע עבורו עבודה טכנית בלבד. הוא אינו מעורב בעסקיו ואין לו כל אינטרס בהם. המשטרה פועלת להאריך את המעצר בכדי לקבל ממנו מידע על פעולות של אחרים שכאמור אין לו שום שותפות בהן".

בתוך כך , הוחלט הערב להאריך את מעצר הבית של עורך הדין דוד שמרון, פרקליטו ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביומיים נוספים. ממצאי החקירה מעלים כי שמרון ייצג את איש העסקים הישראלי מיקי גנור ועל פי החשד שניהם פעלו לקדם, בניגוד לחוק, את עסקיו של גנור.

דוד שמרון. ארכיון (צילום: בן קלמר / פלאש 90, חדשות)
עו"ד שמרון | צילום: בן קלמר / פלאש 90, חדשות

ממצאי החקירה מעלים את החשד לפיו שמרון היה שותף פעיל בתכנית להקים מספנה בישראל, שתטפל בספינות שנרכשו מהתאגיד הגרמני טיסנקרופ. שמרון הכחיש בחודשים האחרונים שדיווח בדרך כלשהי למקורבו ובן דודו ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקשר שלו ועל מעורבותו במגעים מול התאגיד הגרמני.

לצד שמרון נעצר גם מפקד חיל הים לשעבר, האלוף במילואים אליעזר (צ'ייני) מרום, שנחקר באזהרה במשך שעות גם כן בלהב 433 ושוחרר למעצר בית. שמו של מרום הוזכר כמי שהביא למינויו של מיקי גנור, שנעצר גם הוא, לתפקיד נציג התאגיד הגרמני "טיסנקורפ" בישראל, וכמי שהיה מעורב בהעברת המכרז לייצור כלי השיט לידי התאגיד הגרמני.

עוד נעצרו ארבעה חשודים נוספים, כאשר שלושה מהם נעצרו ומעצרם הוארך: נציג המספנה הגרמנית מיקי גנור, עו"ד רונן שמר העובד עם גנור והמועמד לשעבר לראשות המל"ל אבריאל בר יוסף.