גנור. בוטל ההסכם
גנור בבית המשפט , השבוע | צילום: אילן אסייג, חדשות

החשוד המרכזי בפרשת הצוללות חתם על הסכם עד מדינה: איש העסקים מיקי גנור, נציג המספנה הגרמנית "טיסנקרופ", חתם היום (שישי) על הסכם עד מדינה עם הפרקליטות באופן רשמי - זאת לאחר ששהה בחמישה ימי מעצר בהסכמה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גנור צפוי לשהות במעצר בית במתקן משטרתי ותחת פיקוח משטרתי למשך 14 יום ויאושרו לו ביקורים בתיאום מראש. בנוסף, יהיה עליו להפקיד דרכונים והוא לא יוכל לצאת מהארץ ל-90 יום. עוד הוא נדרש להפקיד במזומן 500 אלף שקלים וערבות צד ג' בסך 200 אלף שקלים. עוד נאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים בפרשה במשך 60 יום.

גנור חשוד במתן שוחד למפקד חיל הים לשעבר, האלוף במיל' אליעזר (צ'ייני) מרום, שעל פי החשד סייע לו לזכות במכרז של משרד הביטחון בשווי של מיליארד ו-200 מיליון יורו. על פי טענותיו של גנור שייצג בישראל את המספנה הגרמנית, עו"ד דוד שמרון הבטיח לו שירכשו 3 צוללות מהגרמנים - ללא מכרז. על פי החשד, גנור שילם לו שכר טרחה עבור זה ובמידה והעסקה היתה יוצאת לפועל הוא היה משלם לו שכר גבוה בהרבה.

עקב חתימת ההסכם עם גנור, נראה כי מעגל הנחקרים בפרשה צפוי להתרחב. קציני צה"ל בעבר ובהווה צפויים להיות מזומנים בימים הקרובים למתן עדות בפרשה. בית המשפט קבע אתמול כי חלו התפתחויות משמעותיות בחקירה כולה, ובעיקר בנוגע לאבריאל בר יוסף, שהחשדות נגדו מתחזקים. מעצרו של בר יוסף הוארך אתמול גם כן.

נתניהו: "מאמין שעסקת הצוללות תצא לפועל בכל זאת"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאינו נחשב לחשוד בפרשה, התייחס השבוע לפרשה וטען כי גם חלקו של עו"ד שמרון יתברר כלא משמעותי. "אמרתי לכם שאני לא מעורב בצוללות וכלי השיט, עכשיו זה מתברר. יש כוכבית בעסקה, העניינים יתבהרו ואני מאמין שהעסקה תצא לפועל. הם (הגרמנים) מחכים לראות איך החקירה תיגמר. אחרי שהחקירה תיגמר זה ייחתם".

לפיד:
פרטים חדשים צפויים להיחשף בפרשה | צילום: רויטרס, חדשות

נתניהו טען כי לא היה מודע למעורבותו של עורך דינו האישי ובן דודו, עורך הדין דוד שמרון בעסקת הצוללות. "לא היה לי מושג לגבי מעורבות שמרון - כשתיגמר החקירה אגיד את דעתי", אמר והתייחס גם למעורבותו לכאורה של מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר (צ'ייני) מרום: "לא יודע מה השחיתות ומה לא שחיתות בפרשת הצוללות. החלטות בתוך המערכת היו שקופות וענייניות. אני לא שופט את האנשים יש חזקת חפות".