אדלסון ונתניהו, ארכיון
אדלסון ונתניהו, ארכיון | צילום: אפי צפריר / פלאש 90 / רויטרס

יום אחרי שארי הרו, האיש הכי קרוב לנתניהו חתם על הסכם עד מדינה נגדו, מתעוררות התפתחויות נוספות בפרשת נתניהו: הערב (שבת) פורסם לראשונה בחדשות סוף השבוע כי תיק 2000 (המגעים עם נוני מוזס) הולך וצובר תאוצה לרעת נתניהו - מכיוון שמתברר שבעדות השנייה של שלדון אדלסון, בעלי העיתון "ישראל היום", סיפר לחוקרי המשטרה על כך שנתניהו פנה אליו וביקש לבדוק את האפשרות לבטל את מוספי סוף השבוע של החינמון. הבקשה באה בהמשך לשיחות והמגעים שנתניהו ניהל מאחורי גבו של אדלסון עם המו"ל של ידיעות אחרונות נוני מוזס - ויש לכך משמעות כבירה בתחרות בין שני העיתונים ולתיק המתנהל נגד נתניהו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתוך כך, ארי הרו סיים את עדותו ומסר עדויות מפורטות ובהן ראיות לכאורה המאפשרות להעמיד את נתניהו לדין בתיק 2000. אמש פרסם כתבנו גיא פלג כי המשטרה תמליץ להעמיד לדין את נתניהו באשמת שוחד בתיק הזה: מה שקידם את התיק הן פעולות משמעותיות שביקש ראש הממשלה מהרו לבצע בעקבות השיחות עם נוני מוזס. במסגרת הסכם עד המדינה, הרו לא יישב בכלא אלא יקבל חצי שנת עבודות שירות וקנס כספי

הרו פירט באוזני החוקרים במשך שבועות רבים את כל הפרטים הידועים והמוכרים לו המתייחסים לתיקים 1000 ו-2000 הנוגעים לראש הממשלה. בשונה מההליך עם מיקי גנור בתיק 3000, במקרה זה קודם לכן נמסרה העדות ובסוף נחתם ההסכם שמאפשר לפרקליטות ולמשטרה לעשות שימוש בעדות של הרו. הרו עצמו ייצא לחופשה פרטית בחו"ל ביום שלישי הקרוב, ובהמשך הוא כנראה יידרש להשלמות ועימותים וייתכן שבין השאר הוא יעומת עם נתניהו עצמו.

האם הרו מפליל את נתניהו בתיק 2000?

במגבלות צו איסור הפרסום שהוטל על עדותו של הרו, ניתן לומר שהוא מעיד - בין השאר - על פעולות שהוא עצמו התבקש לבצע מטעם ראש הממשלה כדי לקדם את נושאי השיחות שעלו בשיחות שקיים עם נוני מוזס. כלומר בניגוד לטענת נתניהו שהיה מדובר רק בדיבורים והחלפת רעיונות, הרו למעשה מפליל את ראש הממשלה בכך שהוא מראה שנעשו צעדים מעבר לדיבורים וההבטחות.

אתמול פורסם באולפן שישי כי המשטרה תמליץ ככל הנראה להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה במסגרת פרשיות 1,000 ו-2,000. על פי הדיווחים הרו, שחתם על הסכם עד המדינה, הרחיב באופן משמעותי את החקירה בתיק המתנות. במשרד המשפטים סיפרו שבפרקליטות מנסים לבסס את תיק 2,000 כתיק עם עבירות כלכליות, ולא עיתנואיות המערבות יחסי הון ושלטון. לפי שעה נראה שעדיין לא הצליחו, למרות עדויות הרו, גם במסגרת התיק הזה, לבסס תיק עם עבירות כלכליות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם סרטון בדף הפייסבוק שלו בו הוא מגיב להתפתחויות האחרונות בפרשות הקשורות לו ולמקורביו. "אי אפשר בלי פרשיית השבוע, אז אני מבקש לומר לכם אזרחי ישראל", אמר נתניהו. "אני לא מתייחס לרעשי הרקע, אני ממשיך בעבודה למענכם".

דבריו של נתניהו מגיעים על רקע פירוט המשטרה אודות העבירות בהן הוא חשוד בתיקי 1,000 ו-2,000: "פרשיות המכונות 1,000 ו-2,000 שעניינן ביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים". מכיוון שנתניהו הוא החשוד היחיד בתיק 1000 (המתנות), החשדות מכוונים אליו. גם בתיק 2000 (המגעים עם נוני מוזס) הוא אחד משני החשודים בשלב זה.

הרו
ארי הרו צפוי להודות בעבירות מרמה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תפנית מדאיגה נוספת מבחינתו של נתניהו היא חתימתו של ארי הרו, ראש הסגל לשעבר, על הסכם עד מדינה. במסגרת ההסכם שגיבש פרקליטו של הרו, עו"ד רועי בלכר, הרו צפוי להודות בעבירות של מרמה והפרת אמונים, לרצות חצי שנת עבודות שירות ולשלם קנס כספי.

להרו יש ככל הנראה מידע חשוב מאוד שהפרקליטות זקוקה לו על מנת להשלים את החקירות. במשטרה סיפרו שהרו נמצא בלחץ בשל בעיות אישיות משפחתיות ובעיות כלכליות קשות. הרו, כך מספרים במשטרה, תורם תרומה דרמטית לתיק 1000 ופותח צוהר לאירועים והתפתחויות בפרשה. המגעים עם ארי הרו נודעו למשפחת נתניהו לפני כחודש והכו אותם בהלם. הרו וגדר כבן בית ובן משפחה ואם ישמש עד נגדם זו צפויה להיות מהלומה עבורם.