אלה המכוניות שהפורצים הכי אוהבים: יש להם סוגי רכב מועדפים לגניבה, אזורים מועדפים לפריצה, ימים בשבוע בהם הם פעילים יותר מבימים אחרים - ורובם נוקטים באותה השיטה. אם אתם בעלי רכב מסוג מסוים, גרים באחד האזורים ה"אדומים" או ששכחתם את המפתח לאוטו בתוכו או בסמוך לו - הרכב שלכם בסכנה וחשוף לפריצות של גנבים וחוליות גנבים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

נכון לרבעון השני של 2017, הרכב הנגנב בישראל הוא מסוג סקודה - כך עולה מנתונים שהגיעו לידי חדשות 2. מיד אחריו -  פולקסווגן, קיה, טויוטה, יונדאי, מרצדס, איסוזו, מיצובישי, סיאט, אאודי, סיטרואן, שברולט, איווקו, דאף, הונדה וסאנגיונג. רבים מהרכבים הגנובים מוצאים את דרכם לאחר מכן לרמאללה וטול כרם. רוב הרכבים שנגנבים הם כאלה עם שנות הייצור 2013-2016 והם מהווים 54% מכלל הגניבות.

אלה המכוניות הנגנבות ביותר
אלה המכוניות הנגנבות ביותר | צילום:

מנתוני חברת "איתוראן" עולה כי גוש דן (29%), אזור השרון (25%) ואזור ירושלים (14%) הם שלושת האזורים המועדים ביותר לפורענות, בהם מתרחשים מקרי הפריצה הרבים ביותר. 12% מהפריצות מתרחשות באזור השפלה, 1 מכל 10 פריצות אירעה ברבעון האחרון של 2017 באזור הדרום, 8% מהפריצות בצפון ו-2% ביו"ש. בניתוח לפי ערים, ירושלים היא בירת הפריצות - ופורצים בה לרכבים 12% מהגנבים- יותר מאשר תל אביב (5.5%) ונתניה (4.3%) גם יחד.

הרכב שהכי נגנב. סקודה (צילום: RF123)
הרכב שהכי נגנב. סקודה | צילום: RF123

ג'יפים וג'יפונים - כלי הרכב הגניבים ביותר

הימים המועדפים על הגנבים הם ימי שני ורביעי, ורובם המכריע פורצים לרכבים באלימות או שהם מנסים להניעם באמצעות מחשבי רכב פרוצים. 14% מהפורצים גונבים את מפתח הרכב מביתם של בעל או בעלת הרכב ו-2% גונבים רכבים במסגרת שוד אלים או לאחר שמפתחות הרכב הושארו בו. "ברבעון השני של 2017, נתפסו 27 חוליות גנבים שמעצרם יחסוך למשק הישראלי כ - 147 מיליון שקלים", מסר ניר שרצקי, מנכ"ל חברת איתוראן.

רכב מכונית נגד כיוון התנועה בנתיב הנגדי כביש 85 (צילום: רפעת עכר)
צילום: רפעת עכרדוח גניבות רכב שערכה החברה ברבעון השני של 2017 מעלה לראשונה זינוק חד באירועי גניבות ג'יפים וג'יפונים, שלראשונה קפצו לראש טבלת הרכבים הגנובים בישראל (34% מהגניבות). בשלושת החודשים האחרונים חל גידול של  24% במספר אירועי גניבות הג'יפים והג'יפונים לעומת הרבעון הראשון השנה. 31% מהרכבים שנגנסים הם רכבים פרטיים, 18% רכבים מסחריים, 3% כלי צמה ו-2% אופנועים. הרכבים הגנובים עוברים בדרך כלל לרמאללה וטול כרם, הנמצאות בסמוך למרכז הארץ ומשמשות עבור הגנבים ערי מקלט.

זינוק בגניבת ג'יפים וג'יפונים (צילום: teddyleung, 123RF)
זינוק בגניבת ג'יפים וג'יפונים | צילום: teddyleung, 123RF