במשך שנה שלמה סיפר ל', תלמיד כיתה ד' בבית ספר בעיר בצפון, להוריו על ההתעללות הבלתי פוסקת ועל המכות שספג מבני כיתתו. אלא שלא מדובר היה רק בהם: בהמשך יתברר להוריו שמאחורי האלימות הקשה עומד, על פי החשד, לא אחר מהרב-המחנך של בנם בבית הספר החרדי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

המחנך, על פי החשד, הוביל את הילדים להחרים ולהכות את ל', ובמשטרה אף חוקרים את החשד שהיכה אותו בעצמו בכמה הזדמנויות שבאחת מהן נזקק לטיפול. לטענת ההורים, כולם - המורים, ההנהלה, ההורים של הילדים האחרים בכיתה - ידעו על הקרשים שהוטחו בראשו של ל', על השקיות שנקשרו סביב צווארו ועל היחס המזלזל. ידעו, לא דיווחו ולא טיפלו.

הוריו של ל' מספרים כי כמעט מדי יום, במשך שנה שלמה, הוא חזר מבית הספר עם חבלות ברגליו ובפניו. הוא התלונן בפני אמו שהילדים בכיתה מרביצים לו ומסרבים לשחק איתו. היא התלוננה בפני מנהלי בית הספר ובפני משרד החינוך ובמקביל הניחה בתיק של בנה מכשיר הקלטה.

המכשיר סייע לחשוף מעט מהגיהינום שעבר ל'. "הרב אמר לנו לא לשחק איתך", נשמע אחד הילדים בהקלטה. "לא משחקים איתו, וזהו", אומר ילד אחר. הקלטה אחרת תיעדה שיחה של תלמיד בכיתה שהתקשר לספר לאם על מה שמתרחש מול עיניו. "הם מרימים עליו קרשים, הם מרביצים לו בהפסקה ליד כולם", מתאר התלמיד. "הרב עומד ומסתכל ולא מפריד. אני מרחם עליו שזה מה שהוא עובר".

שיחת טלפון בהולה: "מרביצים לי"

גם ל' עצמו התקשר בזמן אמת להוריו לספר על מה שהוא עובר. "כולם מתחילים להרביץ לי אבא, אני לבד", אמר בקול רועד ומבוהל. "אל תבכה, דבר ראשון תירגע כדי שאני אבין אותך", אומר לו האב. רגע לפני שהוא מנתק את השיחה, מוסיף ל': "תתקשר לאמא, הרבנים באים. אני לא רוצה שיראו אותי מדבר".

באפריל האחרון טען ל' כי המחנך שלו הכה אותו. הוריו פנו ישר למשטרה והגישו נגדו תלונה. ביולי חזר ל' מהלימודים כשהכתף שלו פרוקה. הוא טען כי המחנך חבט בו באגרופו. ל' קיבל טיפול רפואי ונאלץ להסתובב מספר ימים עם מתלה שאחז את זרועו. ההורים הגישו תלונה נוספת במשטרה נגד הרב המחנך.

המנהל הישיר של הרב, מספרת האם, הביע תחילה הבנה לתלונות ההורים ואף אישר לכאורה את התנהגותו הבלתי הולמת של המחנך. "הוא (המחנך) מעד והוא עשה דברים לא טובים וחמורים מאוד ואפילו פליליים, הרב", אומרת האם בשיחת טלפון עם המנהל הישיר. "נכון, נכון", מאשר המנהל. "אני אתכם בקטע הזה".

אבל לאחר חודשים המנהל משנה את דרכיו ומגן על המחנך. "די מספיק כבר צא מזה, הרב דופק אגרופים?", נוזף המנהל בל' בשיחה שערך עמו באומץ ותועדה אף היא. "הרב נגע לך בכתף כדי להפריד".

העדויות לחבלות על גופו של ל'
העדויות לחבלות על גופו של ל' | צילום:

"תפסו אותי פעם אחת ונגמר"

במקביל לפניות למנהל הישיר, פנו ההורים למנהלת האחראית על בית הספר, אבל גם זו, לטענתה, דחתה את התלונות. "היא ניסתה להוציא אותי אמא משוגעת שעושה מהומה מ'כמה' מכות שהילד שלה מקבל", סיפרה האם. "הרגשתי שמורחים אותי".

ההורים המודאגים לא הסתפקו במנהלים בשטח ופנו לאנשי הפיקוח על המגזר החרדי במשרד החינוך. בהודעות חוזרות ונשנות מתארת האם למפקח מטעם המגזר החרדי על המכות והקללות שקיבל בנה. "אחד הילדים התקרב לל', חנק אותו בצוואר ונגח בו בעין", כתבה לה. אבל לטענתה, דבר לא השתנה. "אני כואבת, אני גמורה כבר אין לי כוחות", היא אומרת בייאוש.

"ככה ילד אמור לחזור מבית ספר?" | צילום:

במשטרת ישראל פתחו בחקירה נגד המחנך והמנהל הישיר עם קבלת התלונות. "החקירה עודנה מתנהלת במטרה להגיע לחקר האמת, ועם סיומה יועבר התיק לעיון ולהחלטת הפרקליטות", מסרו במשטרה.

במשרד החינוך מכירים היטב את סיפורו של ל'. "המשרד מטפל באירוע באופן נחרץ מול הבעלים של בית הספר ובמקביל לחקירת המשטרה", נמסר מהמשרד. "המחנך והמנהל הוחלפו בידי הבעלים וברשות המקומית נבחנת אפשרות להעביר את התלמיד לבית ספר אחר. הצוותים המקצועיים, במשרד ובמחוז, בקשר ישיר מול ההורים".

המשטרה פתחה בחקירה
המשטרה פתחה בחקירה | צילום:

והמחנך? הוא טוען בשיחה עם חדשות 2 Online כי החקירה נגדו הסתיימה מחוסר אשמה. "התיק הזה נסגר", אמר לנו המחנך. "רק פעם אחת תפסו אותי ונגמר הסיפור. אני לא מעוניין לפתוח את זה". המחנך והמנהל הוחלפו קצת לפני חופשת הקיץ וכיום כבר לא מלמדים בבית הספר. ל', יחד עם אחיו, התחיל השבוע ללמוד בבית ספר אחר בעיר, מקווה שאת הטראומה הוא יצליח להשאיר מאחור.

ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון ממפלגת "כולנו", יו"ר הוועדה לזכויות הילד, קיבלה פנייה מהורי הילד וסיפרה כי ניסתה לטפל במקרה דרך מערכת החינוך: "במקביל להגשת התלונה במשטרה על ידי ההורים, פנתה לשכתי למשרד החינוך והתריעה בפני הגורמים על המקרה החמור. גם כאן, כמו בפניות ציבור אחרות שלאו דווקא קשורות לחינוך, דרשנו טיפול בהקדם האפשרי. לצערי הרב, מעולם לא התקבלה תשובה רשמית למרות פניותינו הרבות. לעומת זאת, תמוה שדווקא הרב המואשם השיב לנו במכתב משלו שבו הכחיש את המעשים שמיוחסים לו, למרות שכלל לא פנינו אליו".

עו"ד יפעת כהן מייצגת את הזוג.

מהמועצה לשלום הילד נמסר בתגובה: "אלימות מורים במערכת החינוך היא תופעה חמורה. המקרה המתואר בכתבה אינו היחיד לצערנו. על פי נתוני השנתון של המועצה לשלום הילד למעלה מ400 תיקים פליליים נפתחים מידי שנה בגין אלימות של מבוגרים, אנשי צוות, כלפי תלמידים. גם אם קיימים מקרים בהם המורים שנחשדו באלימות הוצאו מהמערכת, כפי שמתואר במקרה זה, הרי שפעמים רבות אנו נתקלים בקושי רב להוציא את המורים הללו מהמערכת. רק לאחרונה פורסם כי מורה שקרעה את עור התוף של תלמיד לאחר שסטרה לו, תוכל לשוב וללמד".

"גם במקרה זה, עפי הפרסום, מדובר על סדרת אירועים שהתרחשו במשך שנה שלמה. ושוב, על אף שהמורה כבר לא מלמד בביהס וכבר לא נמצא במערכת החינוך ראוי לעשות בדק בית ולהבין כיצד משך שנה שלמה חווה תלמיד התעללות בתוך מסגרת בית ספר הן מצד תלמידים והן מצד המורה שלו ואין אף גורם בביהס שמזהה את הסיטואציה ופועל באופן מיידי כדי להגן על הילד".

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il